up
ara

Evrim

- Transcendence (2014)

Evrim Konusu ve Özeti

Evrim
Evrim filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 2014 dk
Yapım: 2014 ABD, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jack Paglen
Fulya

Fulya

@fulya68

Yapay zeka halleri ve ne hoş bir film!
Filmi çok yakın bir zamanda izleyebilme fırsatım oldu ve gerçekten çok beğendim. Yapay zeka konusu zaten ilgi çekici bir mevzu. İnsanoğlunun kendine benzeyen başka bir varlık yaratma arzusunu da tartışmak gerek aslında. Sinema dünyasında salınan korku, şayet böyle bir başarı/üretim/teknoloji sağlanırsa bir şekilde eninde sonunda bu makinelerin insana büyük bir tehdit oluşturacağı doğrultusunda. Garip bir ikilem de var burada, hem yaratmak istiyor hem de ortaya çıkacak olanın bizim kontrolümüzden çıkma ihtimalinden korkuyoruz.
Evrim (ing: Transcendence) filminde de teknolojiden/ortaya çıkacak olandan korkan bir grup ve ömrünü bu yönde bilime adamış bilim insanlarının öyküsü konu edinilmiş. İçerik bence oldukça özgün. Belirli noktalarda tekrarlar var ama zaten bir filmde de anlatılabilecekler sınırlı. 'Yapay zeka ile insanı aşacak bir yaratının mümkün olup olmayacağı, olursa ortaya ne tür bir dünya çıkabileceği' de ilgi çekici bir şekilde işlenmiş. Bu film bu soruya ortalama bir yanıt veriyor ve olası bir yanıt çevresindeki korku/endişe/beklentiler açısından da bir resim sunuyor.Filmi izlemeyen herkese kesinlikle tavsiye ederim
Evrim
filme 10 verdi
1 yorum
Oz (@oznurs26)
Ex Machine filmini de tavsiye ederim :)
22.04.16 beğen cevap
Kadir Berk Işık

Kadir Berk Işık

@kadirbeerk

olabilir mi ?
Ben çok çok beğendim iki kere izledim ama önerdiğim bazı arkadaşlar hiç beğenmedi tamamen ilgi alaka meselesi. Film bilim kurgu olarak adlandırılabilir ama filmin içinde ki teknolojik gelişmeler ilerde başımıza gelirse şaşırır mıyız? Şahsen ben şaşırmam.Müthiş kurgulanmış bir film.
Evrim
filme 10 verdi
0 yorum
Buket Tuzcu

Buket Tuzcu

@bukettuzcu0

Evrim
Anlatarak filmin büyüsünü bozmak istemiyorum, sadece izleyin.
Evrim
filme 10 verdi
0 yorum
Murat Yilmaz

Murat Yilmaz

@engmuratyilmaz

POI ve Westworld'den Sonra Bu Filmi İzlemek
Johny Depp ve Morgan Freeman dan bahsettiğimizde zaten bu filmin boş bir film olması beklenemez. Bende derin bir etki yarattı mı bittiğinde hayır. Çünkü izlediğim iki dizi ki bilimkurgu ve yapay zeka konularında gerçekten bayrağı en üste taşımış dizilerdir, bir doyum noktasına ulaşıyorsunuz ve artık onların üzerine çıkabilecek bir yapım gelir mi bilemiyorum.

Dizilerden ilki PERSON OF INTEREST (POI)
7-24 sizi tüm kameralardan izleyen, dinleyen, bilgi toplayan ve olası suçları önceden bildiren bir yapay zeka düşünün ve onun yaratıcısıyla olan arasındaki bağı. George Orwell'ın 1984 distopyasını hatırlatır böyle dediğimde ama değil yani burda baskılar yok.

İkincisi WESTWORLD
bunun açıklaması yok, böyle bir bilimkurguyu, senaristlerinin kafasını gerçekten kelimelerle tam anlatamam. İzlenmesi gerek kesinlikle.

Bu iki diziyi izleyip bir doyuma ulaşıp sonra bu filme denk gelip izlerseniz, yine güzel gelir de film, öyle izlersiniz sadece..
Evrim
filme 6 verdi
0 yorum
Mor Papatya...

Mor Papatya...

@morpapatya

Bilim kurgu ve aşkın böyle güzel birleştirilip anlatılması gerçekten muazzam çok etkilendim
Evrim
filme 10 verdi
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Will Caster: Anlayamıyorum. İnsanlığa tehdit olduğunu düşündükleri teknolojiden korkuyorlar. Fakat insan hayatını almaktan çekinmiyorlar. Mantık konusunda pekiyi olduklarını söyleyemeyiz. Ama ironi sıkıntımız da yok.
Max Waters: İnsanlar anlamadıklarından korkarlar. Hep korktular.
Evrim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

- Anlayamıyorum. İnsanlığa tehdit olduğunu düşündükleri teknolojiden korkuyorlar. Fakat insan hayatını almaktan çekinmiyorlar. Mantık konusunda pekiyi olduklarını söyleyemeyiz. Ama ironi sıkıntımız da yok.
Evrim
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

İzleyici: Öyleyse Tanrı mı yaratmak istiyorsun? Kendinize ait olan bir Tanrı.
Will Caster: Çok iyi bir soru. Başından beri insanın hep yaptığı da bu değil mi?
Evrim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Max Waters: Seni kurtarabilecek kadar zeki olduğumu düşünmek isterdim.
Will Caster: Kendini hafife alma. Tanıdığım üçüncü en zeki insansın.
Evrim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Max Waters: İnternetin amacı dünyayı daha küçük bir yer yapmaktı. Ama gerçekte internet olmadan dünya daha küçük bir yermiş gibi hissettiriyor.
Evrim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
51
FİLM
Kitap Kurtlarının İzlemesi Gereken Kitaplarla İlgili Filmler
Kitap, kütüphane, yazarlık gibi konular üzerinden ilerleyen, kitap kurtlarının mutlaka izlemesi gereken kitaplı filmler liste...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
413
FİLM
Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler
İzledikten sonra iyi ki izlemişim dediğimiz ve herkese izletmek istediğimiz, şiddetle önerdiğimiz filmleri bu listede paylaşı...
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Johnny Depp Filmleri
Karayip Korsanları, Makas Eller, Evrim gibi dünyaca ünlü filmlerin fenomen oyuncusu Johnny Depp'in öne çıkan ve izlenmesi ger...
8.5/10
135 oy
Sence kaç puan almalı?
0