up
ara

İtirazım Var

(2014)

İtirazım Var Konusu ve Özeti

İtirazım Var
Camide işlenen bir cinayetle başlayan filmde imam Selam Bulut suçun üstüne kalmaması için polisten ayrı olarak cinayeti çözmeye çalışır. Konuyu deştikçe, ipuçlarını takip ettikçe beklenmedik olaylar çıkar. Film ilerledikçe Selman Bulut'un da o bildiğimiz imamlardan olmadığını anlıyoruz.
Süre: 110 dk
Yapım: 2014 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ali Muhsin Ünlü
Selman Bulut, bir zamanlar antropolojiyle ilgilenmiş eski bir boksör, şimdilerdeyse bir camide görev yapan sıradışı bir imamdır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada caminin içi silah sesleriyle yankılanır. İçeride bulunan kişilerden biri yere yığılır ve hayatını kaybeder. Olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve araştırma süreci başlar. Selman Bulut bu olay sonrasında harekete geçer ve şüphelendiği kimi kişi ve durumların üzerinden davayı çözmeye karar verir. Her ipucu işleri beklemediği bir noktaya götürür ve olaylar gittikçe daha gizemli bir hal almaya başlar...
'İtirazım Var', beyaz perdede en son 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filmiyle kamera arkasına geçen, televizyondaysa Ben de Özledim dizisiyle izleyiciyle buluşan Onur Ünlü'nün son sinema filmi. Başrolünde Serkan Keskin'in yer aldığı polisiye türündeki filmin senaryosu ve yönetmenliği Onur Ünlü'ye ait. Diğer rollerde ise Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan ve Osman Sonant gibi isimler bulunuyor.
İtirazım Var filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Asıl özgürlük kendi zihninin sahibi olmaktır. Asıl olan zaten asıldır, zihnimizi hapseden bizlere ezbere öğretilenlerdir
Sn. @leyliabdal öncelikle böyle bir şaheseri seyretmemde vesile olduğunuz için teşekkür ederim. Söz verdiğim gibi yorumumu yaptım. 😊 Seneryo, oyuncular, yönetmen her şey bu kadar yerinde olabilir mi 🤗🤗 mest oldum bu akşam Sn. Şeref teşekkür ediyorum 😋 tadı damağımda kaldı

Onur Ünlü'nün Sen Aydinlatirsin Geceyi filminden sonra hayran kaldığım ikinci filmi. Son aylarda izlediğim en başarılı yerli film oldu desem yeridir, her sahnesi dolu dolu ve surükleyici bir film. Yalnız bir karaktere hem siyasi, hem dini, hem insanı vasıflar giydirip bunu sonuna kadar hakkı ile taşıttırmakda her yönetmenin harcı değildir. Sherlock Selman kısaca "The İmam Selman" 😆

Onur Ünlü olay örgülerini birbirine o kadar güzel bağlamışki katil kim diye düşünmekten ziyade her ânın tadını çıkartmak ve kaliteli bir film izlemek böyle birşey dedirtti

“Hü­kü­met­te ta­nı­dı­ğım ol­sa ni­ye kre­di çek­mek­ten uta­na­yım.”

"burası kokuyor, polislerin ayakları kokuyordur terli ve ıslak, belki de Salih Bey kokuyordur, yaşarken de pis kokuyordu" ve bunun gibi bir çok ince mesaj verdiği için film yasaklı filmler arasına girmiş ve yaş sınırı getirilmiş. Sonra düzeltilmis ama neyse filmi izlemek istediğimde bir kaç sitede bu uyarıyı gördüm ama en nihayetinde seyrettim.

Yaşantımızda nelere itiraz etmiyoruz ki 🤔 sucsuzlarin
ölmesine, adaletin olmayışına, kadın ölümlerine, çocuk istismarına kokuşmuş düzene. Hayatı çirkinleştiren bizleriz ama yine de itiraz ederiz. Madem hepimiz hakliyiz bu kadar itiraz neden 😏

İnsanlar için yaşam mücadelesi yeterince zorken, birde zorla dayatılan ve kalıplaşmış dini bilgiler ile insanları ikilemde bırakan ve mutsuz bir toplum haline getiren öğretiler. Filmde her ne kadar din ile ilgili göndermeler fazla görünse de bize öğretilenler doğrultusunda karar veriyoruz buna halbuki hersey açık ve net. Din ile alakalı oldu mu sorgu yok, sual yok, her türlü hesabın içinden kolayca siyrilabiliyorsun hatta düşünmene bile gerek yok, onlar senin yerine düşünüyorlar zaten, ne diyorlarsa doğrudur sen sadece itaat et 😏😒

Nazan Bekiroğlu nun çok güzel bir yazısı var “Yeryüzünde her şey iyi ile kötü arasındaki mücadeleden ibarettir. İnsana düşen bu ikisi arasında kendi safını seçmektir.”

Tarafını seç, zira taraf olmayan bertaraf olur 😉 herkes kendi aynasına bakar değil mi 🤔

Bu kadar muazzam bir filmin nazar boncuğu da olsun elbet 😁 sadece tek bir küfür üzerinde yoğunlaşılmış "O. çocuğu" ama gerçekte de zaten kullanılan nerdeyse 3 küfürden biri bu olduğu için üzücü ama maalesef gerçekler 🙄
İtirazım Var
filme 9 verdi
7 yorum
Şeref Toprak (@leyliabdal)
@hayataagulumse rica ederim😀 film incelemeniz de gerçekten güzel olmuş tebrik ederim👍
03.09.18 beğen 1 cevap
FiloWay 🍒 (@filoway)
Ablam Tavsiye üzerine böyle güzel filmleri izliyorsun sen de tavsiye etsen bilgilendirsen bizde izlesek... 🤣 😮 🤔
19.01.19 beğen 2 cevap
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Bir Sherlock hayranı olarak, film benim için Sherlock uyarısından sonra anlam buldu. O ana kadar sıkılmaya başlamıştım. Sahne geçişleri, verdiği mesajlar, ince espriler, hepsi guzel ve yerindeydi. Bir imamdan Sherlock ortaya çıkarmak ise çok hoş ve değişik olmuş. İzlenir bir film olmuş. ?

"Günahla irtibatı kesilen insan kemale eremez."
İtirazım Var
filme 9 verdi
20 yorum
K.i.n.g (@king)
:)) Harikaydı
19.02.18 beğen 1 cevap
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Keşke tüm din adamlarımız böyle olabilse...
Onur Ünlü'nün filmlerini her zaman sevmişimdir. Bu da o filmlerden birisidir.

İtirazım var. Güzel kaliteli bir Türk filmi istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz. Sıkmadan merak ettiren, kaliteli oyuncularla iyi bir senaryo.

Ayrıca en iyi senaryo, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ödülü almış bir film.
İtirazım Var
filme 9 verdi
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kara mizah türünde Serkan Keskin'in döktürdüğü filmdir. Filmde bir imamın bir cinayeti aydınlatma çabaları ve bu arada başına gelenler konu ediniyor. Onur Ünlü'nün sivri zekası Serkan Keskin başta olmak üzere diğer tüm oyuncuların mükemmel performansı filmin sonunda sizi şaşkına çevirecek. İzlenmesi gereken bir filmdir.
İtirazım Var
filme 10 verdi
0 yorum
Kadir Durukan

Kadir Durukan

@kadirdurukan

Süper Bir Film
İzlediğim Türk filmleri arasında Eşkiya'dan sonraki en güzel film diyebileceğim türden bir film. O kadar etkilendim ki filmi iki kez izledim.

Serkan abinin oynadığı neredeyse tüm roller sempatik ve güzel oluyor. Önerebileceğim diğer filmi ise Limonata'dır. Gerçekten işinin ve oyunculuğun hakkını veren bir film.

Makine Mühendisi adayı olmama rağmen filmdeki imam karakteri aslında yaşamak istediğim hayat tarzıdır;

- Saz öğrenmek için Sivas'a tayin olur.
- Dinler hakkında reel izahlar için arkeoloji okur.
- Siyasete ilgisi olur yüksek lisansını siyaset bilimi üzerine yapar.
- Gençliğinde boks yapmış ve bırakmış olgun birisi.
- Sürekli kitap okur ve araştırır. Klasik ninemizden öğrendiğimiz dini değil hakikati araştırıp ona inanan birisi.

daha anlatmakla bitmez.
İtirazım Var
filme 10 verdi
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

İhtiyaçtan fazla mal haramdır hırsızlıktır. Altın ve gümüş yoksullar üzerinde hegemonya kurmak için kullanılıyor infak edilmiyor.
Mülkte şirk koşuluyor kırkta bir diye bir şey tutturulmuş gidiliyor.
Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var. Peki sokaktaki açtan yoksuldan haberiniz var mı?

Bu dinin klasik fıkıh anlayışı yer yüzünün sokaklarında aç gezen 1 milyar insan için ne diyor?
O fıkıh Ömer'i vuranların, Ebuzer'i çöle gömenlerin, Ali'yi hançerleyenlerin Hüseyin'i susuz bırakanların Medineyi yağmalayarak 900 sahabe kadına tecavüz edenlerin ve Kabe'yi mancınıkla ateşe verenlerin fıkıhıdır. O fıkıhtan bir şey çıkmaz.

O zenginlerin, kodamanların, cariye ve köle sahibi olma peşine düşmüşlerin fıkıhıdır. Sultanların, harem ağalarının, zindandan İmam-ı Azam'ın kırbaçtan morarmış cesedini çıkaranların kırkta bircilerin fıkıhıdır. Zaman ayağa kalkmak zamanıdır.

Ebu Zerr el-Gifari'nin dediği gibi: Geceyi aç geçirip te kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.
İtirazım Var
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

' İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan, bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden. Bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını. fakat işin en güzel tarafı bundan sonra başlar. Çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun. Bu da seni özgürleştirir.
...
Oysa hakikat akılla ya da başka bir şeyle kavranılmaz; hakikatin ancak parçası olunur. Bunun için kurtul; geçmişinden, geleceğinden, aklından. Kainatta ne varsa şu anda oluyor görmüyor musun? Sadece burada, sadece şimdi. Gözlerini kapa, kalbini aç, aklını da bırak gitsin. Akıl dediğin şey, kafanda koca bir ağırlıktan başka ne ki? '
İtirazım Var
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özge

Özge

@ozzge

İtirazım Var
İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden; bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını... Fakat işin en güzel tarafı da bundan sonra başlar, çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun. Bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler ve bütün korkaklar hakikatin esiridir. Oysa hakikat, akıl veya başka bir şeyle kavranılmaz. Hakikatin ancak parçası olunur. Bunun için kurtul! Geçmişinden, geleceğinden, aklından... Kainatta ne varsa şu anda olduğunu görmüyor musun? Sadece burada, sadece şimdi... Gözlerini kapa ve kalbini aç. Aklını da bırak gitsin.
İtirazım Var
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Arzu Akydn

Arzu Akydn

@arzuakaydin

İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan, bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden. Bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını. Fakat işin en güzel tarafı da bundan sonra başlar. Çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun, bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler ve bütün korkaklar hakikatin esiridir. Oysa hakikat akılla ya da başka bir şeyle kavranılmaz. Hakikatin ancak parçası olunur.
İtirazım Var
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nur Özdemir

Nur Özdemir

@nuro

İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan, bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden. Bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını. Fakat işin en güzel tarafı da bundan sonra başlar. Çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun, bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler ve bütün korkaklar hakikatin esiridir. Oysa hakikat akılla ya da başka bir şeyle kavranılmaz. Hakikatin ancak parçası olunur.
İtirazım Var
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
woolf

woolf

@tecessus

Şurada dursun
İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan, bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden. Bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını. Fakat işin en güzel tarafı da bundan sonra başlar. Çünkü aklını kaybedince, korkularından da kurtulursun. Bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler. Ve bütün korkaklar, hakikatın esiridir. Oysa hakikat akılla ya da başka bir şeyle kavranılmaz. Hakikatın ancak parçası olunur. Bunun için kurtul: geçmişinden, geleceğinden, aklından. Kainatta ne varsa şu anda oluyor, görmüyor musun? Sadece burada, sadece şimdi. Gözlerini kapa, kalbini aç, aklını da bırak gitsin
İtirazım Var
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.5/10
108 oy
Sence kaç puan almalı?
0