up
ara

Goodnight Mommy

Ölümcül Oyun - Ich seh, Ich seh (2014)

Goodnight Mommy Konusu ve Özeti

Goodnight Mommy
9 yaşındaki ikiz kardeşler, estetik operasyon geçirdikten sonra, eve yüzü bandajlı olarak dönen annelerinin artık bambaşka bir kadın olduğunu fark ederler. Kadın, çocukların alışık olmadığı tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Bunun üzerine çocuklar, bu kadının kendi anneleri olmadığını düşünmeye başlarlar.
Süre: 99 dk
Yapım: 2014 Avusturya
Senaryo:
  • Severin Fiala
  • Veronika Franz
Yazın en sıcak günlerinde, mısır tarlaları arasında bir taşra evinde, 9 yaşındaki ikiz kardeşler annelerinin eve geri dönmesini beklemektedirler. Anne eve gelir ama estetik operasyon geçirdiği için yüzü bandajlıdır. Ve artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Çocuklar bu kadının kendi anneleri olup olmadığından şüpheye düşerler… Karşılıklı yeniden güven kazanmak oldukça zamanlarını alacaktır. Filmin ortak yönetmenliğini ve senaristliğini Severin Fiala ve Veronika Franz üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Susanne Wuest, Elias Schwarz ve Lukas Schwarz’dan oluşuyor.
Goodnight Mommy filmi Korku Filmi Tutkunlarının Mutlaka İzlemesi Gereken Korku Filmleri listesinde yer almaktadır.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Filmde ilginç bir ruh hâline büründüm. Bir sürü örnekleri olsa da dikkat etmeden izlerseniz sizi başka karaktere yoğunlaştırıp ters köşe yaptırıyor film. İlk defa Avusturya sinemasından bir korku gerilim izliyorum. Bence gayet başarılıydı. Özellikle çocuk oyuncular pek bir sevimliydi ve mimiklerinin sabit olmaları da bayağı iş gördü. Yalnız filmdeki tek sıkıntı senaryonun biraz sade kalması. Biraz daha gizemli olaylar koysalardı ya da dekorlardan biraz daha faydalanılsaydı daha güzel olabilirdi. Konuyu çok hızlı işlemişler aslında her ne kadar ağır ilerleyen bir film olsa da. Ona rağmen nerede ne zaman gerileceğinizi bazen kestiremiyorsunuz yüreğiniz hop edebiliyor. Olmuş bence.
Goodnight Mommy
filme 7 verdi
0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Son dakika son vuruş!
Pek bir beklenti içine girmeden izlediğim bir film olmuştu. Fakat son sekiz dakika, efsaneydi.
Tüm parçaları yerine oturtan son dakikalar oldu. Tamamen ters köşe.
Korkudan ziyade gerilim . Parçaları düşününce birleştiriyor insan. Sonradan ayrıntıları göz önüne getirince her şey bir boyut kazanmış oluyor.
Hep aynı mekânda ve sadece üç kişiden oluşan diyalog ve olaylar için fazlasıyla başarılı bulduğum bir film oldu.

Dikkat: Bu kısımdan sonrası spoi içerir!
***
Ve ayrıntılar:

Öncelikle ikiz çocuklar sahnede.
Ormanda, insanlardan uzakta yaşayan bir aile.
İkiz çocuklara kim bakıyor, nasıl yaşıyorlar bilinmiyor. Anneleri ameliyat olup döndüğünde, bir kazadan bahsediyor, fakat kazanın da ne olduğu meçhul. Ve bir de , kadının kocasından boşanması var tabii.
Ve tüm bunlar birleştiğinde, depresyonda bir kadın çıkıyor ortaya. Kadının davranışları tutarsız. Sıkıntılı, hastalıklı ve yorgun bir kadın.
Çocuklar, annelerinin bu tutumunu farklı yorumluyorlar oysa. Anneleri olmadığını düşünüyorlar kadının. Tabii, yüzündeki sargıların bunda payı büyük.
Buraya kadar her şey tamam.
Yavaş yavaş şekil almaya başlıyor her şey. Kadın, sadece Elias için yemek hazırlıyor. Lucas ile hiçbir şekilde bir diyalog kurulmuyor. Bu noktada, Lucas ile annesinin bir anlaşmazlık yaşadığı yahut bir küslük durumu olduğunu düşünüyor insan. Sonradan sonraya, Elias'ın kafasında Lucas'ın yaşadığını farkediyoruz.
Lucas her daim fikir veren kısım, geride duran, önemsenmeyen kişi oluyor. Lucas'ın vücut bulmuş hali gibi aslında Elias. Burunlarını aynı taraftan kanaması. İkiz olan iki insandan daha fazlasını yapmaları. Örneğin bir rüyadan aynı anda ikisinin uyanması.(annesinin çılgınca ormana koştuğu ve değişik hareketler yaptığı rüya) tepkiyi aynı anda vermeleri vs.
Sonraları, annelerinden şüphe eden ikizler bir işkence girişiminde bulunuyorlar.
Elias daha 'yumuşak' , annesinin yalvarma odağı yine o.
Elias ne zaman tereddüt yaşasa, bir nevi vesvese veren Lucas oluyor.
Filmde vahşetin kaynağı çocuklar oluyor bu kez. Şaşırtıcı. Çünkü ne zaman düşünsek saf ve masumluğun timsali olan çocuklar , bu kez bir nevi şizofrenisel davranışlar ile bütünleşmiş.
Sonradan Lucas'ın o meçhul kazada öldüğü ve Elias'ın kafasında yaşadığı, yahut da annesinin deyimiyle bir 'oyun' içinde olduğunu anlıyoruz(annenin de filmin sonlarına doğru bunu teyit etmesi ile de)
Zaten filmin ismi de pek manidar: "ölümcül oyun"
Annesi işkencelerden sonra oyuna tekrar dahil olduğunu ısrarla dile getirirken , en başlarda da , Lucas'tan söz ederek oğlunun oyununa dahil olduğunu görüyoruz. Fakat oyun sonradan sonraya ' ölümcül ' bir hal alıyor. İyi geceler anne!

Bir noktada da annenin Lucas'ın ölümünü Elias'a kabul ettirmesi gerekli. Lucas için olan taşı almaması vs. Bu yüzden zaten oyundan çıkma gereği duydu belki de.
Elias'ın hastalıklı bir tip olduğunu gösteren birçok şey var aslında... Çekingen ve güvensiz bakışlar, böcek toplama olayı, kediyi alıp eve getirmesi, ardından kedi öldükten sonra içinde su bulunan cam fanusa koyması, odadaki dağınıklık ve biriktirme huyu...

Ve işkence sahnesi.
Belki de filmin hareketlenmeye başladığı nokta burası.
Ağzındaki bantı çözen kadına, daha o yaştaki bir çocuğun , bu sefer tutkal sürmesi. Ardından da vahşetin başlaması.
İlk kez gerildiğim nokta, kadının dudağını kesme sahnesi.
Bir çocuğun, zeki bir çocuğun, annesini yatağa hapsederek aciz ve çaresiz bırakması hakim son kısımlarda.

Ve şöyle bir ayrıntı var: kadının ilk istediği şey, ayaklarının çözülmesi, ellerinin değil. Çünkü canı yanıyor. Eğer zarar vermek niyetli olsaydı, ellerinin çözülmesini isterdi.

Kadının bağları çözülüp, adeta Elias'ın annesini bir çocuk yerine koyup emir vermesi son nokta. Kadın kaçıyor. Ama zeki çocukların bir tuzağı var.

En son sahne. Artık anne, ölmeye yakın. Ve masada bir ayrıntı. Kedi!
Ateşler, karanlık bir ortam. Anne, oyuna tekrar dahil olduğundan, tekrar olaya dahil olmak istediğinden bahsediyor. Artık can derdinde çünkü. Ama Lucas'ın annesi tarafından daha önce görülmeyişi, Elias için zihninde bir tehditti zaten.
Elias, gözünü kırpmadan öz annesini ateşler arasında bırakıp kaçıyor.
Ve film son sahnede, aslında başlangıçtaki mekana geri dönüyor. Artık anne de ölülerin arasına, Lucas'ın mevkisine gelmiş, kadro tamam, Elias ve diğer ölüler mutlu.

***
Filmde bahsedilmeyen baba, şayet ikinci film çıkarsa, ölüler kervanına dahil olmak üzre Elias'ın pençesine düşmeli. Ve kaza ile ilgili ayrıntılar, izleyiciyi merakta bırakan noktalar netleşmeli. Filmin sonunda , akla gelen ikinci film ihtimallerinden birisi bu oldu.
***
Goodnight Mommy
filme 9 verdi
5 yorum
kübra (@namtenahi)
Sürekli fragmanına denk geldiğim ama izlemeye fırsat bulamadığım filmi incelemeni gördükten sonra izleme kararı verdim. Yani film beni tam sarmadı. Çok durağan ilerledi, hatta izlerken bir ara uyukladım. Sonundan anladığım kadarıyla; Lucas kaza sırasında ölüyor, kadının yüzüne bir şey oluyor ve kocasından boşanıyor. Lucas'in ölümünden kendini sorumlu tutan Elias, Lucas'in ölümünü kabullenemeyip annesinin ,kendisine göre tuhaf, davranışlarını yorumlayıp hiç olmadık sonuçlar çıkarıyor. Anlamadığım nokta, bir insanın uykusu nasıl bu kadar derin olabiliyor? Ayrıca o böcek gerçekten de annesinin ağzından girdi mi?
12.01.18 beğen 1 cevap
131
FİLM
Korku Filmi Tutkunlarının Mutlaka İzlemesi Gereken Korku Filmleri
Korku filmi tutkunları buraya! Uykularınızı kaçıracak mutlaka izlenmesi gereken en iyi korku filmlerini bu listede topluyoruz...
413
FİLM
Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler
İzledikten sonra iyi ki izlemişim dediğimiz ve herkese izletmek istediğimiz, şiddetle önerdiğimiz filmleri bu listede paylaşı...
7.6/10
14 oy
Sence kaç puan almalı?
0