up
ara

Snowden

The Snowden Files (2016)

Snowden Konusu ve Özeti

Snowden
Amerikan hükümeti, güvenlik tedbiri olarak vatandaşların tüm özel bilgilerine sınırsız erişim sağlamaktadır. Bunların arasında sosyal medya hesapları, özel mesajlar, fotoğraflar, banka hesap bilgileri, vs. bulunmaktadır. Edward Snowden adında eski bir CIA çalışanı, tüm bunlardan haberdar olur ve dünyaya duyurur. Bunun üzerine Snowden önce vatan haini, ardından kahraman ilan edilecektir.
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Oliver Stone
  • Luke Harding
  • Kieran Fitzgerald
  • Anatoly Kucherena
Snowden Filmi Hakkında Genel Bilgiler
Luke Harling ve avukat Anatoly Kucherena'nın romanlarından esinlenerek senaryolaştırılan Snowden filminin yönetmenliğini New York’lu Oliver Stone yapıyor. Filmde Edward Snowden rolünü ise Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor.

Snowden Filminin Konusu
Amerikan hükümetinin "güvenlik" adı altında e-postalara, sosyal medya hesaplarına, cep telefonu mesajlarına, hard disklere, kredi kartı ekstelerine ve hatta bilgisayar kamerasına kadar erişebildiğini öğrenen Edward Snowden, hükümet gizli hesap olmadığını ve tüm bunların gizli kanunlarla yasallaştırıldığını 2013 Haziranı'nda tüm dünyaya duyurur. Snowden o anda “Amerikan tarihinin gördüğü en büyük vatan haini” ilan edilirken aynı zamanda da bir kahramana dönüşecektir...
Snowden filmi Politika, Entrika ve Savaş Filmleri listesinde yer almaktadır.
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

2013 yılında Amerika'da bilişim alanında devlet adına gizli görevle çalışan Edward Snowden, Amerika'nın dünyadaki tüm kameraları, sosyal medya hesaplarını, mail adreslerini takip edebilen bir sistem geliştirdiğini görünce ilk etapta ülkesinin güvenlik için bunları kullandığını düşünüyor. Ama zamanla olayın pek de öyle olmadığını görünce Amerika'nı ipliğini pazara çıkarmaya karar veriyor.

Kısaca öykü bu şekilde ve gerçek bir hikaye... Tabi bize gösterildiği kadarıyla... Snowden şuan 33 yaşında ve Rusya da yaşamaya devam ediyor.

Film akıcı ve etkileyici. Ama birçok soru işareti ve boşluk da oluşuyor zihninizde. Snowden'in gerçekten gösterildiği gibi bir kişi olduğuna pek de inanasım gelmedi benim açıkçası. Bir taraftan film Amerika'yı yaptığı şeylerle suçlarken bir taraftan da karşı konulamaz tüm dünyaya hakim bir güç izlenimini de vererek insanları daha da ürkütme amacı güdüyor gibi.
Snowden
filme 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Hakan

Hakan

@alvarez

Siz hâlâ laptopunuzun kamerasına bant yapıştırmadınız mı?
Siz hâlâ laptopunuzun kamerasına bant yapıştırmadınız mı? Hala en gizli saklı şeylerinizi telefonda konuşmaya devam ediyor musunuz? Arkadaşlarınızla paraya ihtiyacınız olduğunu konuşmanızdan birkaç saniye sonra telefonunuza falanca bankadan cazip bir kredi teklifi mi geliyor? Tebrikler, Snowden'in kimseyi inandıramadığı karanlık dünyasına hoşgeldiniz.

Aslında kimseyi inandıramadığı değil, epey baba insanları ve kurumları inandırdı kendileri. Eski bir NSA çalışanı ve tedarikçisi olarak, nelerin döndüğünü vicdanına sığınıp anlattı ve kıyametler koptu dünyada. Ne var ki bizde o aralar 2013 mayıs sonları idi ve Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmak isteniyordu. Dolayısıyla bu olayların patlama anları bizde biraz kaynadı. Çoğumuz bu konuda ya sonradan kulaktan dolma bir şeyler duyduk ya da haberdar dahi olmadık. (Evet, dâhi değil, dahi anlamında dahi.)

Joseph Gordon-Levitt bence yeni neslin iyi oyuncularından. Bu filmde de çok iyi performans göstermiş. Zachary Quinto'yu kendi neslinin bence en iyi gazetecilerinden biri olan Glenn Greenwald rolünde görmek de keyif vericiydi.

İleride ABD ile işler ters giderse, Japonya gibi bir ülkenin elektriğini tamamen kesebilecek virüsler üreten, yerleştiren, yayan bir kurumdan bahsediyoruz. Bu konuda Bizim Mart 2015 Türkiye geneli elektrik kesintimizi hatırlıyorum. Manyak bir insan olduğum için biraz kurcaladım, başka bir zamanda Suriye'de ülke çapında kesinti olduğunu tespit ettim. Tesadüf mü değil mi, kim bilebilir?

İşin komiği, NSA'nın ya da hangi kurum ya da kuruluşsa, topladığı bu kadar bilgiyle ne yapacağını bilmemesi. Filmde 400 yıl sürecek bir analizden bahsediliyor. Ben eminim ki hala bu datayla ne yapacaklarını bilmiyorlar. Belki ileride yapay zeka ve analiz teknikleri gelişirse daha büyük tehlikeler yaşarız ama şu an bir takım günah keçilerini cezalandırmak dışında kimsenin ne yapacağını bildiğini sanmıyorum. Şimdilik sadece düdük gibi topluyorlar gibi görünüyor.
Snowden
filme puan vermedi
7 beğen · 1 yorum
EL_NINO (@elnino)
Citizenfour'u izlemediyseniz onu da izlemenizi öneririm.
19.03.17 beğen cevap
Hayâlet

Hayâlet

@suveydaa

Güzeldi ama çok sıkıcı geldi.. Adrenalin yoktu..
Snowden
filme 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Büşra Yaman

Büşra Yaman

@busrayaman

"Gücü, gerçeğe değişmeyin. Sizi ezer geçeriz" mi ?
Snowden
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
26
FİLM
Politika, Entrika ve Savaş Filmleri
Politikanın, entrikaların ve savaş zamanlarının insan hayatı üzerinde bıraktıkları etkiyi yansıtan filmler listelenmektedir....
11
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Shailene Woodley Filmleri
Ünlü bilim kurgu film serisi Uyumsuz'un başrol oyuncusu olan Kaliforniyalı aktris Shailene Woodley'nin mutlaka izlenmesi gere...
8.1/10
27 oy
Sence kaç puan almalı?
0