up
ara

Danimarkalı Kız

- The Danish Girl (2015)

Danimarkalı Kız Konusu ve Özeti

Danimarkalı Kız
Bir erkek olan Einar’ın kendini kadın gibi hissetmesi ve cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak istemesini konu almıştır.
Süre: 120 dk
Yapım: 2015 ABD ,  İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • Lucinda Coxon
  • David Ebershoff
Danimarkalı Kız - The Danish Girl Filmi Hakkında Genel Bilgiler
Film, tarihte bilinen ilk eşcinsel olan ve ilk cinsiyet değiştirme operasyonu geçiren ünlü ressam Einar Wegener’in yani kadın hali olan Lili’nin günlüklerinden oluşmuş The Danish Girl isimli romandan beyazperdeye taşınmıştır. Romanın yazarı David Ebershoff’dur ve roman 2000 senesinde yayınlanmıştır.

Film 1926 yılında Kopenhag’da geçmektedir. Yönetmen koltuğunda En İyi Yönetmen Akademi Ödülü alan Tom Hooper oturmuştur. Başrolünde Her Şeyin Teorisi filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almış Eddie Redmayne vardır.

1882 yılında Danimarka’da doğan Einar Wegner, Lili Elbe olduktan sonra ressamlığı bırakmıştır. 1931 yılında Almanya’da ölmüştür. Lili’nin hayatı ilk olark 1933 yılında Man into Woman ismiyle yayınlanmıştır.

Gerçekte 4 ameliyat geçiren Lili Elbe filmde 2 ameliyat geçirdi olarak gösterilir. Gerçek hayatında evlenip boşanmıştır. Ve boşanmasının ardından hayatını kaybetmiştir. Filmde ameliyatlar sonucu aşırı kan kaybından hayatını kaybettiği gösterilir.

Danimarkalı Kız - The Danish Girl Filminin Konusu
Einar Wegener’ın çocukluğundan beri bastırdığı eşcinsel duyguları bir gün ressam olan karısı Gerda için kadın çorabı ve ayakkabısı ile poz vermeye başlamasıyla tekrar gün yüzüne çıkar. Kendisi de ünlü bir ressam olan Einar artık bu duygusunu daha fazla bastıramayacaktır.

İlk etapta bir oyun olarak başlayan kadın giysileri giyip poz verme durumu daha sonra ciddi bir hal alır. Einar karısının geceliğini giydiği bir vakit karısı tarafından farkedilir ve kocasının içinde dışarı çıkmak isteyen bir kadın olduğunu Gerda anlar. Bu noktadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İlk önceleri doktorlar tarafından geçirilebilecek bir hastalık olarak görürler ve bir çok doktor gezerler. Hemen hemen hepsi Einar’ın ciddi akıl sağlığı olduğunu ve hastaneye kapatılması gerektiğini belirtir.
Bu arada Einar’ın kadın kılığında verdiği pozlar çok ünlenir. Tablolarındaki kadını kocası Einar’ın Danimarka’dan kuzeni Lili olarak tanıtır. Lili Gerda’ya çok büyük bir ün getirir ve Gerda yıllardır istediği üne kavuşurken kocasını kaybetmektedir.

Einar artık Lili olmuştur. Fakat bu halini kabul etmesi onun için ve karısı Gerda için çok zordur. Buna rağmen tekrar Einar olmayı reddeder Lili. Gerda ise Lili’ye destek olacaktır. En son Alman bir doktor bulurlar. Diğer bütün doktorlar Lili’ye deli gözüyle bakarken bu doktor bu durumla daha önce karşılaştığını ve ne yapılması gerektiğini bildiğini söyleyerek güvenlerini kazanır. Lili cinsiyet değiştirme ameliyatı olacaktır. Fakat daha önce bu ameliyat hiç yapılmamıştır. Çok büyük riskleri vardır. Buna rağmen Lili bu ameliyatı olmak ister. Bunun kendisi olabilmesi için tek yol olduğunu düşünür. Bu süreçlerde Gerda hep yanındadır.

Birinci ameliyatından kısa süre sonra ağır geçen ikinci ameliyatının sonucunda kan kaybı ve bilinmeyen sağlık sorunları yüzünden Almanya’da hayatını kaybeder Lili. Mutlu olarak ölen Lili’nin yanında o anda da Gerda vardır.
Danimarkalı Kız filmi 2015'in En Romantik Aşk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Nil

Nil

@nill - İstanbul

Dünyanın bilinen ilk transseksüel insanı…
Bu adam Oscar’ı alır. Bakın “demiştin” dersiniz.. buraya yazıyorum. Tam bir karakter oyuncusu olan Eddie Redmayne bu karakteri de tamamen yaşamış. Kendisi hücrelerine kadar Einar Wegener ve içindeki karşı koyamadığı kadını Lili Elbe olmuş.

Bu film gerçek bir hayatın sinemaya yansıtılmasıdır. Dünyada bilinen ilk transseksüel insan Lili’nin günlüğünden oluşan kitaptan uyarlanmıştır. Filmde cinsel içerikli hiçbir şey yok. Sadece bir insanın kimlik çatışmasını, cinsiyet çelişkisini bütün hücrelerinizde hissediyorsunuz şahane oyuncu Eddie sayesinde. Eşcinselliğin hastalık sayıldığı bir zamanda kendi kimliğini herkese ve her şeye rağmen bulmaya ve yaşamaya çalışan cesur bir insan ve ressam, Einar yani Lili.

Filmi dün gece izledim ama hala etkisindeyim. Lili’yi destekleyen, kadın olması yolunda hep yanında olan karısı, ki bu olayın gerçek olduğunu düşündüğümde böyle bir eş nasıl bir insanmış... Lili'yi deli diye nitelendirip akıl hastanesine kapatmak isteyen doktorlar… Lili’nin aşık olduğu bir adam…

Eddie Redmayne son derece etkileyici bu performansıyla oscar’ı alır diye düşünüyorum. Zavallım Dicaprio yine eli boş dönecek gibi törenden..
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi
0 yorum
Umut Demirbilek

Umut Demirbilek

@ragnar - Kırıkkale

Bir Leo hayranı olarak, yıllarca istedim ve hasret sona erdi Oscar'ı alarak Di Caprio. Fakat, gel gelelimki aşırı bir Leo fanı olan ben, bu senede bence Oscar'ı Eddie Redmayne'in alma taraftarıydım objektif olarak düşündüğüm zaman. The Theory of Everything filmiyle, harikalar yaratan Eddie Redmayne, bu filmiyle beraber nirvanaya ulaşmış. Abi bu kadar harika bir oyunculuk olamaz. Yani, filmi bi köşeye bırakın ve Eddie'nin muazzam oyunculuğu için oturun izleyin sadece derim. Filme gelince, değişik senaryolu filmler her zaman ilgimi çekmiştir, bu filmdede oldukça iyi işlenmiş bir konu. Sonuç olarak, biraz absürt sahneleri göz önünde bulundurarak ve önyargılarınızı kırarak bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.
Danimarkalı Kız
filme puan vermedi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Ben filmi izlerken gerçek bir hayat öyküsü olduğunu bilmiyordum. Ve filmin sonunda yazan yazılardan öğrendim.

Film ilk cinsiyet değiştirme operasyonu geçiren ünlü ressam Einar Wegener’in hayatını anlatıyor. Günlüklerinden alıntılardan oluşturulmuş.

Einar'ı ve Lili'yi ise Eddie Redmayne oynuyor. Oyuncu daha önce de Her Şeyin Teorisi'nde Stephen Hawking'in hayatını oynamış ve oscar almış.

Bir erkeğin bayan rolü oynamasını her zaman izlemişizdir. Ama böyle bir geçişi ilk defa izliyorum. Masumluğu kendini tanıyışı, utanışı...

Çok farklı bir film var karşınızda.

İzleyin derim.

Gerçi bazı yerleri bana biraz uzun geldi ama yine de çok iyi bir film olmuş. Bu kadının-erkeğin sonradan herkese,herşeye öncü olduğunu düşünürsek izlenmeli diyorum.

Hem mükemmel oyunculuklar için. Hem de mükemmel cesaret için.
Danimarkalı Kız
filme 8 verdi
0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna - İstanbul

Nefes Kesici
Harika bir hayat hikayesi ve gerçek olması ise başka bir inanılmaz durum... Bu film nasıl oscarı es geçebilmiş anlamak mümkün değil... Gerda nasıl bir sevgi besliyorsun ki içinde bu kadar yükü taşıya bilmişsin sırtında... Nasıl kocaman bir yüreğin varmış ki tüm yaşananları sığdıra bilmişsin... ve sen Lili kim bilir neler yaşadın özgürlüğüne kavuşana kadar... ne fırtınalar koptu o küçücük yüreğinde... İyi ki Gerda'yı bulmuşsun... İyi ki Lili olmuşsun...
Danimarkalı Kız
filme 9 verdi
0 yorum
Gaia

Gaia

@gaia - İzmir

Film çok güzel ilerliyor ancak ben film boyunca Gerda'yı izlemekten ve ona hayranlık duymaktan kendimi alamadım konuya odaklanamadım bile.

Kabullenme anlamsal olarak bu kadar güzel bir boyut kazanmadı Gerda.
Danimarkalı Kız
filme 9 verdi
0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41 - Kocaeli / İzmit

- Gecelik ödünç alabilir miyim?
- Hayır. Bunu hiç yapmadık.
- Lili hiç geceyi geçirmedi.
- Ne giydiğimin bir önemi yok. Rüya gördüğümde Lili' nin rüyaları oluyor.
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erin

Erin

@erin

Sen Lili’nin dirilmesine yardım ettin ama o hep oradaydı.
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze

Gamze

@gamzekaraboga0 - İstanbul

-Seni kadın mı yaptı?
-Hayır, Tanrı beni kadın yaptı.
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fth yzcoglu

fth yzcoglu

@fithyzcoglu

Ben tamamen... kendimim..
Danimarkalı Kız
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
C

C

@pessoa

bataklık benim içimde
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
13
FİLM
2015'in En Romantik Aşk Filmleri
2015 yılında vizyona giren, romantik film düşkünlerinin asla kaçırmaması gereken en iyi 2015 aşk filmleri listelenmektedir. ...
12
FİLM
En İyi 2016 Dram Filmleri
2016'nın en acıklı, en ağlamaklı dram filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren dram filmlerini...
71
FİLM
Öne Çıkan LGBT Filmleri
LGBT, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender kelimelerinin baş harfleridir. Bu konuların işlendiği, öne çıkan ve çok izlenen...
13
FİLM
2016'da Oscar Ödülü Alan Filmler
2016 yılında 88.si düzenlenen Akademi Ödülleri'nde çeşitli kategorilerde Oscar Ödülü kazanan tüm filmler listelenmektedir. ...
MeralZeze

MeralZeze

@meralzezee

Mutlaka izleyin .. paylaşım fotoğrafı
Mutlaka izleyin ..
Mükemmel bir filmsin ...???
EK 1: Danimarkalı kız .. 16.04.18
Danimarkalı Kız
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Mükemmel biraz abartı idare eder.
16.04.18 beğen cevap
Sedef aksu (@sedefaksu)
Konusu ne?
16.04.18 beğen cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
izledim..herkesin midesı almayabilir ağır bır fılm ..
17.04.18 beğen cevap
9.1/10
78 oy
Sence kaç puan almalı?
0