up
ara

Danimarkalı Kız Filmi İncelemeleri

Danimarkalı Kız çok başarılıydı ??
Özelikle de Eddie Redmayne'ın performansına hayran kaldım...
? David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı 2000 tarihli romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbe'nin (Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşımış..
? Yönetmen koltuğunda Tom Hooper'ı görüyoruz.. 72. Venedik Uluslararası Film Festivalinde Queer Lion ödülünu kapmış ??.
? Bir kadın kocasını nasıl bir aşkla sevebilirde herşeyiyle kocasını kabul eder? Gerçekten çok başarılı bir performans da Alicia Vikander'den gelmiş ve bu performansı ile??ödül almış ??.
? Film müzikleri de çok güzel tavsiye ederim. Bestecisi Alexandre Desplat da Hollywood Film Bestecisi Ödülünü almış..
Danimarkalı Kız
filme 9 verdi
0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna

Nefes Kesici
Harika bir hayat hikayesi ve gerçek olması ise başka bir inanılmaz durum... Bu film nasıl oscarı es geçebilmiş anlamak mümkün değil... Gerda nasıl bir sevgi besliyorsun ki içinde bu kadar yükü taşıya bilmişsin sırtında... Nasıl kocaman bir yüreğin varmış ki tüm yaşananları sığdıra bilmişsin... ve sen Lili kim bilir neler yaşadın özgürlüğüne kavuşana kadar... ne fırtınalar koptu o küçücük yüreğinde... İyi ki Gerda'yı bulmuşsun... İyi ki Lili olmuşsun...
Danimarkalı Kız
filme 9 verdi
0 yorum
Gaia

Gaia

@gaia

Film çok güzel ilerliyor ancak ben film boyunca Gerda'yı izlemekten ve ona hayranlık duymaktan kendimi alamadım konuya odaklanamadım bile.

Kabullenme anlamsal olarak bu kadar güzel bir boyut kazanmadı Gerda.
Danimarkalı Kız
filme 9 verdi
0 yorum
Destino

Destino

@destino

Danimarkalı Kız
Herkese tavsiye edebilirim, etkileyiciydi. Fakat filmi izlemeden önce gerçek hayatını da bir araştırıp mevcut fotoğraflara bakmanızı öneririm.
Film kimlere hitap ediyor?: Film aslında herkese hitap ediyor, gerçek ve yaşanmış bi olay herkesin dikkatini çeker.
Nerede, ne zaman, kimle: Evde kuzenimle birlikte izledim.
Filmin mesajı: Hayallerin peşinden gitmek.
Rahatsız edici sahneler: Rahatsız edici pek sahne yoktu fakat başrolün aynada kendini izlemesi biraz rahatsız edici olabilir.
Senaryo üzerine: Ben gayet tatmin edici buldum. Sanırım bu konuda daha iyi bir film ve daha iyi oyuncular olamazdı.
Oyuncular: Kesinlikle hakkını vererek oynadıklarını düşünüyorum.
Sanat yönetimi: Başarılı.
Film hataları: Gerçek hayattaki sondan farklı bi son vardı. Yani aslında sonuç aynı ama gerçek hayatta daha farklı şekilde o sonuca ulaşılmış.
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi
0 yorum
Agit Akbulut

Agit Akbulut

@agitakbulut

Film'in gerçek bir hayat hikayesi olduğunu, film'i izledikten sonra öğrendim. Eddie Redmayne, her zaman ki gibi izleyiciye canlandırdığı karakteri hissettiriyor. Çocukluğundan beri bastırdığı cinsiyet farklılığı birgün karısı tarafından dışa vurulur. Tabi karısının bundan önce hiçbir bilgisi yoktur.
Danimarkalı Kız
filme 8 verdi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Ben filmi izlerken gerçek bir hayat öyküsü olduğunu bilmiyordum. Ve filmin sonunda yazan yazılardan öğrendim.

Film ilk cinsiyet değiştirme operasyonu geçiren ünlü ressam Einar Wegener’in hayatını anlatıyor. Günlüklerinden alıntılardan oluşturulmuş.

Einar'ı ve Lili'yi ise Eddie Redmayne oynuyor. Oyuncu daha önce de Her Şeyin Teorisi'nde Stephen Hawking'in hayatını oynamış ve oscar almış.

Bir erkeğin bayan rolü oynamasını her zaman izlemişizdir. Ama böyle bir geçişi ilk defa izliyorum. Masumluğu kendini tanıyışı, utanışı...

Çok farklı bir film var karşınızda.

İzleyin derim.

Gerçi bazı yerleri bana biraz uzun geldi ama yine de çok iyi bir film olmuş. Bu kadının-erkeğin sonradan herkese,herşeye öncü olduğunu düşünürsek izlenmeli diyorum.

Hem mükemmel oyunculuklar için. Hem de mükemmel cesaret için.
Danimarkalı Kız
filme 8 verdi
0 yorum
Umut Demirbilek

Umut Demirbilek

@ragnar

Bir Leo hayranı olarak, yıllarca istedim ve hasret sona erdi Oscar'ı alarak Di Caprio. Fakat, gel gelelimki aşırı bir Leo fanı olan ben, bu senede bence Oscar'ı Eddie Redmayne'in alma taraftarıydım objektif olarak düşündüğüm zaman. The Theory of Everything filmiyle, harikalar yaratan Eddie Redmayne, bu filmiyle beraber nirvanaya ulaşmış. Abi bu kadar harika bir oyunculuk olamaz. Yani, filmi bi köşeye bırakın ve Eddie'nin muazzam oyunculuğu için oturun izleyin sadece derim. Filme gelince, değişik senaryolu filmler her zaman ilgimi çekmiştir, bu filmdede oldukça iyi işlenmiş bir konu. Sonuç olarak, biraz absürt sahneleri göz önünde bulundurarak ve önyargılarınızı kırarak bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.
Danimarkalı Kız
filme puan vermedi
0 yorum
Özge Kim

Özge Kim

@ozgekim

Oyunculuklar Mükemmel
Filmi daha dün sinemada izledim ve gerçekten Eddie Redmayne'ın oyunculuğu beni derinden etkiledi. Filmin başındaki Einer ve sonundaki Einer'ın farklılıkları aynı kişi üzerinden o kadar güzel aktarılmıştı ki oyunculuğuna hayran kalmamak elde değil. Eddie Redmayne daha önce kazanmış olduğu Oscar'ın hakkını veriyor, hatta daha fazlasını hak ediyor. Leonardo da Eddie de Oscar alsın isterim, iyi olan kazansın.
Danimarkalı Kız
filme puan vermedi
0 yorum
Osman Nuri Gemici

Osman Nuri Gemici

@osmannurigemici6

farklı
eşcinselliğin bu kadar tartışıldığı bir seneden sonra byle bir film bekliyordum. ben farklı konulara sahip filmleri seviyorum bunun en büyük örneği Benjamin button'un garip hikayesidir. Bu da çok farklı bir film.. güçlü bir senaryo(kitaptan alınmasının etkisi tartışılmaz) oyunculuk ise Eddie Redmayne rakibi di caprio olmasa alır ödülü okadar net ve sağlam bir oyunculuk...
Danimarkalı Kız
filme 7 verdi
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Dünyanın bilinen ilk transseksüel insanı…
Bu adam Oscar’ı alır. Bakın “demiştin” dersiniz.. buraya yazıyorum. Tam bir karakter oyuncusu olan Eddie Redmayne bu karakteri de tamamen yaşamış. Kendisi hücrelerine kadar Einar Wegener ve içindeki karşı koyamadığı kadını Lili Elbe olmuş.

Bu film gerçek bir hayatın sinemaya yansıtılmasıdır. Dünyada bilinen ilk transseksüel insan Lili’nin günlüğünden oluşan kitaptan uyarlanmıştır. Filmde cinsel içerikli hiçbir şey yok. Sadece bir insanın kimlik çatışmasını, cinsiyet çelişkisini bütün hücrelerinizde hissediyorsunuz şahane oyuncu Eddie sayesinde. Eşcinselliğin hastalık sayıldığı bir zamanda kendi kimliğini herkese ve her şeye rağmen bulmaya ve yaşamaya çalışan cesur bir insan ve ressam, Einar yani Lili.

Filmi dün gece izledim ama hala etkisindeyim. Lili’yi destekleyen, kadın olması yolunda hep yanında olan karısı, ki bu olayın gerçek olduğunu düşündüğümde böyle bir eş nasıl bir insanmış... Lili'yi deli diye nitelendirip akıl hastanesine kapatmak isteyen doktorlar… Lili’nin aşık olduğu bir adam…

Eddie Redmayne son derece etkileyici bu performansıyla oscar’ı alır diye düşünüyorum. Zavallım Dicaprio yine eli boş dönecek gibi törenden..
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi
0 yorum