up
ara

Danimarkalı Kız Filmi İncelemeleri

Nil

Nil

@nill

Dünyanın bilinen ilk transseksüel insanı…
Bu adam Oscar’ı alır. Bakın “demiştin” dersiniz.. buraya yazıyorum. Tam bir karakter oyuncusu olan Eddie Redmayne bu karakteri de tamamen yaşamış. Kendisi hücrelerine kadar Einar Wegener ve içindeki karşı koyamadığı kadını Lili Elbe olmuş.

Bu film gerçek bir hayatın sinemaya yansıtılmasıdır. Dünyada bilinen ilk transseksüel insan Lili’nin günlüğünden oluşan kitaptan uyarlanmıştır. Filmde cinsel içerikli hiçbir şey yok. Sadece bir insanın kimlik çatışmasını, cinsiyet çelişkisini bütün hücrelerinizde hissediyorsunuz şahane oyuncu Eddie sayesinde. Eşcinselliğin hastalık sayıldığı bir zamanda kendi kimliğini herkese ve her şeye rağmen bulmaya ve yaşamaya çalışan cesur bir insan ve ressam, Einar yani Lili.

Filmi dün gece izledim ama hala etkisindeyim. Lili’yi destekleyen, kadın olması yolunda hep yanında olan karısı, ki bu olayın gerçek olduğunu düşündüğümde böyle bir eş nasıl bir insanmış... Lili'yi deli diye nitelendirip akıl hastanesine kapatmak isteyen doktorlar… Lili’nin aşık olduğu bir adam…

Eddie Redmayne son derece etkileyici bu performansıyla oscar’ı alır diye düşünüyorum. Zavallım Dicaprio yine eli boş dönecek gibi törenden..
Danimarkalı Kız
filme 10 verdi
0 yorum