up
ara

Sefer Tası

- The Lunchbox (2013)

Sefer Tası Konusu ve Özeti

Sefer Tası
Başrollünde oyuncu Lillete Dubey yer aldığı, yönetmenliğini Ritesh Batra üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor. Dram, Aşk türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Sefer Tası isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 104 dk
Yapım: 2013 Hindistan, ABD, Almanya, Fransa
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ritesh Batra
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Bir süredir bilgisayarımda bulunan ancak isminden dolayı korku filmi zannettiğim filmi izledim sonunda. Filmin ismi ile başlayalım “Dabba” sefer tası anlamına geliyor. Hindistan’ın Bombay kentinde kadınlar eşlerine her gün evde yemek hazırlayıp iş yerlerinde yemeleri için dağıtıcılar aracılığıyla yemekleri ulaştırıyor. Öyle bir sistemmiş ki bu uzun süredir devam ediyor ve araştırmalara konu olmuş, yurt dışından gelen kişiler tarafından. Her gün 8 milyon sefer tası sahibine ulaşıyor. Tabi bir aksilik olması gerekir ki ortaya güzel bir hikaye çıksın. Yalnızca bir sefer tası yanlış adrese gidiyor bunun sonucunda sefer tası iki kişiyi birbirine bağlama konusunda bir araç vazifesi görmeye başlıyor. Sefer tasına konulan mektuplarla bir süre iletişim sağlanıyor. Yaşadıkları hayattan, çevrenin olumsuzluklarından uzaklaşmak, mutlu olmak isteyen ikili birbirlerinde buluyor mutluluğu. Bu tatlı tesadüf sayesinde hayatı değişen ikili hayata daha olumlu bakmaya başlıyor. “Yanlış tren sizi doğru istasyona götürebilir” repliği birkaç kez geçiyor filmde. Hayatımızı şekillenmesini sağlayan olaylar karşılaştığımız ufak tesadüfler değil mi zaten ? O an yanlış, hatalı gibi gelen şeyler bizi doğruya götüren bir araç sadece. Bizim yapmamız gereken sadece trenin bizi doğru yere götürmesini beklemek, trenden inmeye çalışmak bizi yolumuzdan alıkoyar belki de tamamen yolumuzu kaybetmemize sebep olur. Film durağan seyretmesine karşın tamamen izleyiciyi içine çekiyor, samimi ve hayatın içinden bir hikayenin anlatımı zamanın nasıl geçtiğini unutmamıza sebep oluyor. Alışkın olmadığım tarzda bir Hint filmi dans eden , şarkı söyleyen insanlar yok. Irrfan Khan’a ayrı bir parantez açmak gerekli çok beğendim filmde hareketleri, mimikleri, ses tonu her şeyiyle yakışmış karaktere, iyi bir iş çıkarmış. Şimdilik bu kadar sonuç olarak izleminizi tavsiye ederim.
Keyifli seyirler...
Sefer Tası
filme 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Irfan Khan pek sempatik.Hint filmlerinden hoşlananlar için söylüyorum bu filmde müzik yok,dans yok.Gerçeklik var.Durağan gibi görünen bir akıcılık.Mary ile Max i anımsattı bana.Özel filmlerimden biri oldu.
Sefer Tası
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
BAHAR

BAHAR

@bahar49

Filmi oldukça beğendim çünkü filmde kendimden bir şeyler buldum. Oyuncuların birbirlerine verdikleri derslerden kendime pay çıkardım. Uzun zamandır fark etmediğim bazı şeyleri hatırlattı bana. Belki bu yüzden değerinden fazla da beğenmişimdir. Ama bu film benim için artık bir klasiktir. Tekrar tekrar izlenmeye değerdir.
Film kimlere hitap ediyor?: herkese hitap ediyor
Filmin mesajı: “Yanlış tren bazen doğru durakta durabilir…”
Rahatsız edici sahneler: Filmin sonunu sevmedim. Aslında filme yakışır şekildeydi. Zaten baştan sona düşündüren bir filmdi . Sonu da yine aynı şekilde düşündürücüydü ve noktalanmadı.
Senaryo üzerine: Film ilerledikçe beklenti artıyor, şahsen sonunda bir araya gelmelerini istedim ama "Sefer Tası" kavuşma olup olmayacağı hakkında pek tahmin edilebilir değildi. Çünkü klasik bir aşk filmi değildi. İzleyiciye bazı sorgulamalar yaptırmayı hedefleyen oldukça özgün bir film bu yüzden.
Oyuncular: oyuncular rollerinin hakkını vermiş, Bollywood’un en sevdiğim oyuuncularından biri olan İrfan Khan , mimiklerini, vücut dilini kullanışıyla bu filmde de oldukça karizmatik bir duruş sergiliyor.
En iyi sahnesi: birçok sahne çok hoşuma gitti. Özellikle İrfan Khan' ın tüm sahneleri neredeyse.
Sanat yönetimi: Hindistan farklı yönleriyle ele alınmış. Hindistan deyince aklımıza ilk gelen, artık tanıdık olan şeyler dışında buranın kimi gelenek göreneklerini de başarılı bir şekilde hikayeye dahil etmişler. Kostümler, mekanlar doğal bir şekilde estetik kaygıya düşülmeden aktarılmış gibi. Bu kadar sadelik içerisinde bu kadar hoş bir film...
Sefer Tası
filme 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Hakan

Hakan

@alvarez

Catering'in dibi
Hint sinemasından enteresan bir film. Öncelikle Hintliler'in bu yarı İngilizce yarı Hintçe konuşmasına hastayım. Ama sonradan fark ettim ki, bizde bunu yapanlara kulp takıyoruz, "plaza insanı", "züppe" falan diyoruz. Benim beyaz yakalım "Pazartesi let me know" deyince dalga geçiyoruz da, Hintli buna benzer bişey deyince neden geçmiyoruz? Gerçi senelerce İngiliz yönetiminde kaldılar sonuçta, bizimle aynı durumda değiller. Yargılamamak lazım belki de.

Harvard Üniversitesi'nin bile araştırdığı bir konu, Hindistan öğle yemeği nakliyatı müessesesi. Kendi evlerinden alınan sefertasları, inanılmaz sayıda insana, kusursuza yakın bir isabetle gönderiliyor. Tam öğle yemeği saatinde. Buradan Hint iş dünyasında "yemek artı sigorta artı maaş" diye bir şeyin olmadığını anlıyoruz. Acımasız kapitalizm.

İşte bu kusursuza yakın sistemde milyonda bir görülecek bir hata oluyor ve falancanın kocasına gönderdiği öğle yemeği filancaya gidiyor. "Falanca" bir ev hanımı, kocası ile arası biraz kötü, ama çok özverili. "Filanca" eşini kaybetmiş, yalnız yaşayan bir abimiz. Sonra da olaylar olaylar.

Zevkli keyifli bir hikaye. Hollywood'un klişelerinden sıkılanlar için şahane bir film. Üstelik öyle Hint sinemasının sembolü olan müzikli danslı sahneler de yok. İnsan gibi anlatılıp bitiriliyor hikaye.

Sinemada farklı bir tat arayanlara şiddetle tavsiye ederim.
Sefer Tası
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

" Bu sabah...
Radyoda haberleri dinledim...
Kadın ne düşünüyordu acaba?
Belki takılarını çıkarmıştır.
Bileziklerini, küpelerini, düğün kolyesini.
Kızı ne sormuştur acaba?
'Ne oynuyoruz, anne?'
Çatıya çıkmak zor olmuştur.
Atlamak da cesaret gerektirmiyor mu?"
Sefer Tası
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
143
FİLM
Hindistan Yapımlarına İlgi Duyanların İzlemesi Gereken En İyi Hint Filmleri
Hindistan yapımı filmler son yıllarda tüm dünyada severek izleniyor. Bu listede Hint filmi müdavimlerinin mutlaka izlemesi ge...
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
8.4/10
29 oy
Sence kaç puan almalı?
0