up
ara

Colonia

The Colony (2015)

Colonia Konusu ve Özeti

Colonia
1973 yılında Pinochet rejiminin halka uyguladığı baskıyı ve bu baskıya dayanamayıp kaçmaya çalışan bir çiftin hikayesini konu edinmiştir.
Süre: 110 dk
Yapım: 2015 Almanya, ABD
Senaryo:
  • Florian Gallenberger, Torsten Wenzel
1973 yılında Pinochet rejiminin halka baskı uyguladığı döneme kamerasını çeviren Gallenberger, bu sıkıntılı ortamda ayakta kalmaya çalışan ve Pinochet'in baskısından köşe bucak kaçan bir çiftin öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Senaryosunu Torsten Wenzel ile birlikte yazan Gallenberger, dönem atmosferini başarılı bir biçimde perdeye taşıyan, nitelikli bir dram örneğine imza atmış gibi görünüyo
Colonia filmi En İyi Dönem - Tarih Filmleri listesinde yer almaktadır.
Aslıhan Emre

Aslıhan Emre

@aslihanemre - İstanbul

İzlenmeli ve iyi yorumlanmalı
İnsanoğlunun yeryüzünde inşa ettiği tam anlamıyla cehennemi görmek için filmi izleyin. İzlerken nefes alış-verişlerinizi kontrol edin zira fazlaca düzensiz olucaklar. Sonra düşünmeye başlayın. Ne kadar inanmak istemeseniz, düşünmek dahi istemeseniz de bir gerçek olduğunu kabullenmek gerekiyor. Sadece 20-25 yıl önce kaldırılmış bu cehennem bambaşka bir tarikat altında bambaşka bir coğrafyada varlığını sürdürüyor. Tarih yine tekerrür ediyor. Bunu bilip de çaresizliğimizin altında eziliyor ve sadece sırasımızı bekliyoruz.


Vicdanlı ve merhametli insanların dünyada artması ümidiyle...
Colonia
filme 9 verdi
0 yorum
Oğuz YILMAZ

Oğuz YILMAZ

@theoguzyilmaz - İstanbul

İzlenmeli, haberdar olunmalı.
1973 yılı Pinochet rejimi uygulandığı sırasında halkın nasıl zulüm içinde olduğunu anlatan bir yapıt. Emma Watson'un başrol oynadığı filmde; çiftlerden birinin, normal hayatları devam ederken bir şekilde o işkence görülen yere düşmesi ve ardından sevgilisinin de oraya, onu kurtarmak için girmesini, bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor. Film olarak izliyor olsakta zamanında o olayların gerçekten yaşanmış olması tüyler ürpertici. İnsanları köleleştirip, onları istediği gibi yönlendirip, istediklerini yaptırmaları, cezalandırmaları ve bu cezaların çok ağır şekilde yapılması, izlerken kanınızı donduruyor. Bu işkence görülen yerden yerel polisin, devletin de haberdar olması ve onları destekliyor olması ayrı bir olay. Günümüzde hala var mıdır diye sorguluyor insan kendini. İzlemeniz tavsiyedir, sağlıkla kalın.
Colonia
filme 8 verdi
0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna - İstanbul

Colonia
Başrollerinde Emma Watson ve Daniel Brühl yer aldığı, prömiyerini 40. Toronto Film Festivali’nde gerçekleştiren “Colonia”, festivalden iyi izlenimler ile ayrıldı.
2009 yılında izleyiciyle buluşan John Rabe (Son Kahraman) filmiyle adından söz ettiren yönetmen Florian Gallenberger, Colonia‘nın yönetmenliğini üstleniyor. Gallenberger aynı zamanda Torsten Wenzel ile birlikte senaryoya da imza atıyor. 1973’lü yılları başarılı bir şekilde günümüze taşıyan Collonia, Güney Amerika, Lüksemburg ve Almanya dolaylarında çekildi. Filmde, 1973 yılında Şili askeri darbesinde olaylara dahil olan genç çift Lena ve Daniel’in hikayesini merkeze alıyor. Daniel, Pinochet’in gizli polisi tarafından kaçırılır ve Lena erkek arkadaşını bulabilmek için Colonia tarikatına katılmaya karar verir. Hatip Paul tarafından yönetilen Coloina cömert ve merhametli bir tarikat olarak bilinir. Ancak Colonia kimsenin kaçmayı başaramadığı bir yerdir. Siyasi dram olarak tanımlanan Colonia filmi, öncelikle Şili askeri darbe dönemini sunmasından kaynaklı festivalde hem iyi övgüler topladı hem de bazı konularda eleştirildi. Söz konusu darbe birçok insanın ölümüne sebep olmuş, unutulmayacaklar arasında girmişti. Şöyle genel tarihe bir göz attığımızda, 11 Eylül 1973’de General Pinochet önderliğindeki silahlı kuvvetler yönetime el koydu. Önce Şili hava kuvvetleri başkanlık sarayı La Moneda’yı bombaladı, daha sonra ise kara birlikleri saraya girdi. Darbe sırasında başkan Allende intihar etti. Darbenin ardında Şili kara kuvvetleri komutanı ve darbecilerin başı Augusto Pinochet devlet başkanı ilan edildi. Böylece Şili’de Pinochet’in 1990 yılında iktidardan ayrılmasına kadar sürecek olan diktatörlük dönemi başladı.

İzleyiciyi sıkmadan iyi bir hikaye sunan Colonia filminin yorumlarına geçmeden önce Toronto’da basın lansmanında hem oyuncuların hem de yönetmenin ne dediklerine bir bakalım. Oscar ödüllü yönetmen Gallenberger (“Quiero Ser”), “Üçüncü sınıftayken Colonia Dignidad’ı ilk kez duydum ve öykünün beni ne derece sarstığını ve öfkelendirdiğini hala iyi hatırlayabiliyorum.” dedi. O zamandan beri konu ona rahat vermemiş. Daniel Brühl, başından beri onun arzuladığı oyuncuymuş. Gallenberger, “Benim için bu rolü kimin oynayacağı konusunda asla şüphe yoktu” diyor. Yenetekli oyuncu Brühl ise, “Bu, genç kızı kurtaran delikanlının alışılmış öyküsü değil, bilakis öbür türlüsü. Kız delikanlıyı kurtarıyor. O, güçlü olmak zorundaydı. Buna karşı ben, kaybolmuş izlenimi uyandıran kişiydim.” diyor. Watson, rolünün ne kadar zor olduğundan bahsediyor ve ekliyor, “Senaryo ilk geldiğinde çok korkmuştum. Bu rolü nasıl canlandıracağımı bilememiştim.”
Oyuncuların performansları ve yönetmenin başarısı festivalde kimilerince sevildi kimilerince sevilmedi. Bazı sitelerden gelen yorumlar ise şöyle; Varierty “Colonia kendi içinde iyi bir hikayeye sahip. Dokunaklı ve orijinal. Ayrıca Watson ve Brülh iyi bir ikili olmuş.” The Hollywood Reporter, “Yönetmen bu filmde ortaya iyi bir işçilik sunmuş. Sadece oyuncuların aksanları pek tutmamış. Bir noktada izleyiciye itici gelebiliyor.” Indiewire, “Hikaye sıradan ve basit olmuş. Herhangi bir duygusal karşılığı veremiyor. Eski tarihlerde kalan ve bilinin o Şili dönemi istenildiği şekilde anlatılamamış.” The Guardian, “Heyecan verici ve düşündürücü. Gerçek bir darbe.” ScreenCrush, “Yönetmen Gallenberger iyi bir film yapmaya çalışmış ancak pek de başarılı olamamış. Hikaye hiç akıcı değil. Bir noktada boğuluyor hissi yaratıyor.”
Filmde ayrıcaMichael Nyqvist, Vicky Krieps ve Martin Wuttke gibi isimler de yer alıyor.
Colonia
filme 7 verdi
0 yorum
Çiğdem Şentürk

Çiğdem Şentürk

@cigdemsenturk

Pinochet Pisliklerinden Biri
Şili'de darbe yaparak yönetime el koyan Pinochet'nin yaptığı onca korkunç şeyden yalnızca bir bölümüdür izleyecekleriniz. Ve düşünün ki bundan katbekat fazlası yapılmıştır. İki insanın kampta yaşadıkları üzerinden şekillenen hikaye, dünyada neler olup bittiğini anlamak için yeni başlayanlara tavsiyedir.
Colonia
filme 8 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Rejim her toplumda aynı, dinler birbirinin aynısı, ezen ezilen hep aynı. Tek fark toplumların tepkisi. Ya sinik ve sünepe bir toplumsunuzdur ya da karakterli ve dirençli. Şili'nin direnen insanlarının bir hikayesidir.
Film kimlere hitap ediyor?: Film aslında tüm dünya halklarına hitap ediyor.
Filmin mesajı: Zulmü kabullen ve geleceğini satarak mutlu yaşa
ya da diren, acı çek ve onurlu yaşa;
seçim bizlerin.
En iyi sahnesi: 1. Mutfakta çekilen fotoğraf sahnesi.
2. Uçağın kalkışa geçtiği sahne.
Colonia
filme 8 verdi
0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna - İstanbul

Colonia
Daniel - Sana fena borçlandım. Çok fena borçlandım
Colonia
filme 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
12
FİLM
En İyi Dönem - Tarih Filmleri
Günümüzün modern dünyasından sıkılanlar için, tarihin belli bir döneminde geçen en iyi filmleri bu listede topluyoruz. Lütfen...
5
FİLM
Tarihte Yaşanan Gerçek Olaylardan Uyarlanan Filmler
Savaş, işkence, kıskançlık, kavgalar... Eski zamanlarda bireyler, toplumlar, ülkeler arasında yaşanmış olayları konu alan fil...
8.3/10
37 oy
Sence kaç puan almalı?
0