up
ara

Diren

Diren: Zamanı Geldi - Suffragette (2015)

Diren Konusu ve Özeti

Diren
Kadınların oy verme hakkının olmadığı dönemlerde, bu hakkı kazanmak için mücadele eden bir grup kadını konu alıyor.
Süre: 106 dk
Yapım: 2015 İngiltere
Yönetmen:
Diren: Zamanı Geldi - Suffragette Filmi Hakkında Genel Bilgiler
O dönemde kadınların oy vermek için verdiği mücadeleyi anlatan filmin yönetmenliğini Sarah Gavron yapmıştır. Başrollerde ise Helena Bonham Carter, Meryl Streep, Carey Mulligan gibi isimler yer almaktadır.

Diren: Zamanı Geldi Filminin Konusu
Filmimizin kahramanlarından biri olan Carey Mulligan tarafından canlandırılan Maud Watts uzun yıllardır çamaşırcılıkla uğraşmaktadır. Bir karşılaşma sonucunda kadınlarında oy kullanma hakkı ile ilgili mücadelelerde yer edinen süfrajetlere katılmaya başlar. Kendi seçme hakkı için mücadeleye başlar. Bu durum en yakını olan eşi ve ailesi tarafından hiç hoş karşılanmaz. Yine de arkadaşları ile mücadeleye devam eder. Seslerini duyurmak için daha şiddetli eylemlere hazırlık yaparlar.
Diren filmi En İyi 2016 Dram Filmleri listesinde yer almaktadır.
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Film İngiltere'de Maud isimli tekstil işçisi bir kadının o dönemki ( feminist hareket olarak adlandırılmış olsa da ) KADIN İŞÇİ hareketi olarak değerlendirmek daha doğru olur. Kendisini bu hareketin içinde nasıl bulduğunu zaman içinde politikleşip nasıl militanlaştığını anlatıyor. Filmin ilk karelerinde sürekli çalışan kazandığı parayı eşine veren, gece yattığında kolları morlar içinde, çalıştığı koşullar nedeniyle, sokakta ki gösteri arasında kaldığında bu eylemleri yapan tekstil isçisi çalışma arkadaşını eleştiren daha sonra karelerde, tekstil atölyesi sahibinin küçük bir kız çocuğuna tacizi!!!! sorgu sıradında neden oy kullanmak istiyorsunuz sorgusuna istinaden verdiği cevaplar( oldukça etkili ve insani istekler) ( erkeklerden fazla çalışıyor olmaları , sağlıksız tüm işlerin kadınlara yaptırılıyor oluşu, buna rağmen ücretlerin üçte birini alıyor olmaları, mesleki hastalık yüzünden erken ölmeleri ve çalışamayacak duruma geliyor olmaları) Belki bu hayatı yaşamanın başka bir yolu daha vardır!!!
Film İngiltere nin 19-yy başlarında İngiliz kadınlarının seçme ve seçilme Hakkı için vermiş olduğu mücadeleyi ve bu mücadeleleri doğrultusunda kazandıkları hakları gösteren gerçek tarihi kesitin bir bölümünün sinemalaşmış hali. Bu filmde tam bir amaçları için örgütlenme söz konusu ve direniş eylem, seslerini duyurmak için en sonunda kraliyet at koşusunda militan bir kadının koşan atların önüne çıkarak intihar eylemi! Ta ki basın o ana kadar onları görmezden gelmişti. O direnişçi kadının cenaze töreni katılımın büyük bir şekilde olduğunu( gerçek siyah beyaz arşivlerden çıkan karelerde görünmektedir)
Dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise; evli ve erkek çocuğu olan Maud karekterinin kocası tarafından eylemlere destek verdiği için kovulması evinden , çocuğunu görememesi ve ilerleyen sahnelerde kocası tarafından çocuğunu evlatlık olarak verilmesi. Kadının olmadığı yerde aile olunamıyacağının göstergesi niteliğindeydi bana göre. Evet kadını kovmuştu eş, peki kadın olmadan ev kirasını ödeyebilmişmiydi ? Çocuğuna aile verebilmiş miydi ? Hayır! Çünkü kadın yoksa ailede hiç bir zaman olamazdı!!!!
Filmin sonunda kadınların seçme ve seçilme Hakkı'nın hangi tarihlerde aldığının alt yazıları gösterildi. Türkiye de yer almaktaydı. 1934 Atatürk'ün Türk kadınlarına armağanı niteliğinde. Bir çok Avrupa ülkesine göre daha erken bu haklara sahip olmuşuz. Lakin böyle bir talebimiz olmadan verilmiş bize bu haklar :) . Bundan dolayıdır ki Türk kadınları bir Ortadoğu ülkesi olmasına rağmen İslam coğrafyasında bu hakların değerini bilmemiştir. Bilemez!!!!
Neden 1- Türkiye Avrupa ülkelerine göre sanayileşmemiş bir toplumdur.
2- feodal ve geleneksel aile yapısı kadını birey olmaktan uzakta tutar. ( aile, aşiret kültürü)
3- İslam dini ( yüzde doksanı İslam kültürüne göre yapılanmış bir ülkenin kadınları inanarak biad eder.) Bu haklar için hapisanelerde ve insani anlamda onurları rencide edilen kadınları düşündükçe çok şanslı olduğumuz aşikar. Farkettiğim bir şey İslam ülkeleri 19.yy sonlarında kadınlara haklar verilmiş, 2015 çok ilginç Sudi Arabistan kadınlarına verilmiş.

Filimi seyrederken karelerle karşılaştıkça düşündüğüm şey şu oldu. Kadınların eylemleri sıradında kadınlara Onur kırıcı şekilde polislerin saldırıları ve dayakları! Toplumsal eylemlerde sık sık karşımıza çıkan bir sahne özelikle öğrenci hareketlerinde ve yakın dönemlerde gördüğümüz kitlesel katılımın yüksek olduğu Gezi Eylemleri; Ağzımızı kıvırıp bir şey için hayır diyen gençlerin yada bireylerin uğradığı bu saldırılar ve bize yansıyan görüntüler ( onları hakir görme eğilimimiz) örgütlü mücadelenin önemini yatsımamız. Örgütlülüğü ( terörizm)ile karıştırıyor oluşumuz. Bireyselleşme adı altında toplumsal sorunlarımıza yüz çeviriyor oluşumuz. Popülist yaklaşımlar ve getirisi olan algı yanılsamalarımızla peki yerine neyi koyuyoruz. Hiç bir şey. Geçmişte ülkesinin tüm sorunlarına duyarlı olma çabasında olan sosyalist ( eski solcular) adı üzerinde eski , ( eski sağcılar) . Yerine ne koymuşuz. Koca bir hiç! Fikir sunmanın yavan olduğu, politik olana ağız yüz kıvrılan, sorunlardan uzak olduğumuzu düşünerek. Bireyselleşip insan olacağını zannedip, toplum olmaktan uzağa düşen yanılsamış silüetlerden farksızız. Değerlerini yitirmiş gitmiş yerine hiç bir şey koyamamışlardanız .
Diren
filme 10 verdi
4 beğen · 3 yorum
Atiye (@atiye)
Öncelikle filmi izlemek için içimde büyük bir istek uyandı:) İki gün önce anayasa sınavına çalışırken benim de çok dikkatimi çekmişti kadınlara seçme hakkının diğer avrupa ülkelerine göre bu kadar erken verilmiş olması çünkü İsviçre'de bu hak 1977 yılında verilmiş...
10.01.16 beğen cevap
Beyhude (@mamafih)
Güzel bir film Atiye umarım seversin:) iyi seyirler.
10.01.16 beğen cevap
Atiye (@atiye)
teşekkür ederim :)
10.01.16 beğen cevap
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Özel Gösteriminde izlemiştik sınıfça. Hocamız da Osmanlı'daki kadın hareketlerine dair bir konuşma yapmıştı. filmde eksik kaldığını düşündüğüm yerler var. Demir Çeneli Melekler ile kıyaslama yapıp haksızlık etmek istemiyorum filme. benzerllikler olduğu kadar farklılıkları da vardı.. onun kadar çok etkileyici olmasa da film vaat ettiği şeyi veriyor.Güzel noktalara değinilmiş, yer yer çok vurucu sahneler var Yapılması gereken bir filmdi. Umarım bu tarz filmler çoğalır ve bizim ülkemizde de bu tarz filmleri yapacak yönetmenler çıkar. Çok önemli konular bunlar bizim toplumumuzda da çok uzun yıllardır süregelen bir mücadele var. anlatmak dile getirmek göstermek gerekiyor. İzlemenizi tavsiye ederim :)
Diren
filme 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Birlikte güçlüyüz
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadın arkadaşlarımla bu filmi izledik.Erkeklerin zaten sahip oldukları ve bizim ise sahip olmamızı istemedikleri haklarımızı ne koşullarda dişimizle,tırnağımızla,fedakarlıklarımızla didinerek ve çabalayarak elde ettiğimizi görüyoruz.Bu hakların bize bir lütufmuş gibi sunulduğuna inanmamızı isteyen erkekler var hala.Dünya'nın neresinde olursak olalım kadınların mücadelesi her yerde aynı erkek adalete ve devlete karşı.Kadınlar bugünlere kolay gelmedi ve bundan sonra da güçlüklerle elde ettikleri haklarından ve özgürlüklerinden asla vazgeçmezler.Bugün Türkiye'de biz hala direniyoruz.Böyle güzel filmler de biz direnen kadınlara güç veriyor.Tek bir kişi daha eksilmemek için hep bir arada olmalıyız,''kadın,kadının düşmanıdır'' safsatalarına inat birbirimize sarılmalıyız.Unutmayın ki biz güçlüyüz,her evdeyiz,insan ırkının yarısıyız.
Diren
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Mr Potter

Mr Potter

@mrpotter

Diren
Öncelikle Filmin oyuncuları karakterlere uygun seçilmiş. İngiliz sinemasından yine beklediğim tatta bir filmdi. Doktor rolüne Helena Bonham Carter çok yakışmış. Kadın ya oynadığı filmleri iyi seçiyor ya da dokunduğu her film güzel oluyor.Filmin konusu Suffragette ayaklanması İngiliz kadınların oy hakkı elde etmek için vermiş olduğu mucadeleyi içeriyor. Bir tekstil işçisi Maud yıllardır patronunun tacizi kadın oılmanın ezikliğiyle yaşarken kendini direnişçilerin arasında bulur. Bir kadın hakları savunucusu olur.Hiç sıkılmadan izleyeceğiniz sürükleyici bir film. Sırf Helena Ablamız için bile izlenir:) NOT: Filmi izledikten sonra bir eyleme katılma hissi uyandırabilir :)
Diren
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Diren
Norman Taylor: Bomba patladığında yolda evine dönen bir temizlikçi vardı, biliyor musun? Eldivenini unutmuş. İki dakika geç kalsaydı amacınızı ne hale düşürürdü dersin. Şiddetin ayrımı olmaz! Masumu da suçluyu da götürür. Hangi hakla o kadının hayatını riske atarsın?

Maud Watts: Ya siz hangi hakla kargaşanın ortasında dikilip kadınların dövülüşünü izler, kılınızı kıpırdatmazsınız? İkiyüzlüsünüz.

Taylor: Kanunlar üstündür.

Watts: Kanunlar benim için değersiz. Kimse fikrimi sormadı ki.

Taylor: Bahane yaratma, elimizde yalnız kanunlar var.

Watts: Camları kırıyor, etrafı yakıyoruz. Çünkü erkeklerin tek anladığı dil savaş. Çünkü bizi dövdünüz, ihanet ettiniz ve başka yapacak şey kalmadı.

Taylor: Sizi durdurmaktan başka yol yok.

Watts: Ne yapacaksınız? Hepimizi içeri mi tıkacaksınız? Her evdeyiz, insan ırkının yarısıyız. Hepimizi durduramazsınız.

Taylor: Tüm bunlar bitmeden önce hayatını yitirebilirsin.

Watts: Ama kazanacağız.
Diren
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Diren
Sevgili Bay Steed,
Teklifinizi düşündüm. Reddetmek zorundayım. Her şeye rağmen bir oy hakkı savunucusuyum. Kimsenin benim gibi kızları dinlemediğini söylemiştiniz. Artık buna razı gelemem. Hayatım boyunca saygılı oldum. Erkeklerin söylediklerini yaptım. Artık akıllandım. Ne sizden değerli ne de sizden değersizim. Bayan Pankhurst demişti ki 'Özgürlükleri için savaşmak erkeklerin hakkıysa kadınların da buna hakkı vardır.'. Eğer kanunlar 'Oğlunu göremezsin.' diyorsa, o kanunu değiştirmek için savaşacağım. İkimiz de kendi çapımızda piyadeleriz. İkimiz de kendi amacımız uğruna savaşıyoruz. Amacıma ihanet etmeyeceğim. Siz amacınıza ihanet eder miydiniz? Edeceğimi sandıysanız hakkımda yanıldınız.
Diren
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Sultan Nur KORKUSUZ

Sultan Nur KORKUSUZ

@sultannurkorkusuz

Diren
Sevgili Bay Steed...

Teklifinizi düşündüm. Reddetmek zorundayım. Her şeye rağmen bir oy hakkı savunucusuyum. Kimsenin benim gibi kızları dinlemediğini söylemiştiniz. Artık buna razı gelemem. Hayatım boyunca saygılı oldum. Erkeklerin söylediklerini yaptım. Artık akıllandım. Ne sizden değerli ne de sizden değersizim. Bayan Pankhurst demişti ki 'Özgürlükleri için savaşmak erkeklerin hakkıysa kadınların da buna hakkı vardır.'. Eğer kanunlar 'Oğlunu göremezsin.' diyorsa, o kanunu değiştirmek için savaşacağım. İkimiz de kendi çapımızda piyadeleriz. İkimiz de kendi amacımız uğruna savaşıyoruz. Amacıma ihanet etmeyeceğim. Siz amacınıza ihanet eder miydiniz? Edeceğimi sandıysanız hakkımda yanıldınız.

Saygılarımla...
Maud Watts
Diren
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Diren
-Ya siz hangi hakla kargaşanın ortasında dikilip kadınların dovülüşünü izler, kılınızı kıpırdatmazsınız? Ikiyüzlüsünüz.
-Kanunlar üstündür.
-Kanunlar benim için değersizdir. Kimse fikrimi sormadı ki.
-Bahane yaratma elimizde yalnız kanunlar var.
- Camları kırıyor etrafı yakıyoruz. Çünkü erkeklerin tek anladığı dil savaş. Çünkü bizi dövdünüz, ihanet ettiniz ve başka yapacak şey kalmadı.
-Sizi durdurmaktan başka yol yok
-Ne yapacaksınız? Hepimizi içeri mi atacaksınız? Her evdeyiz, insan ırkının yarısıyız. Hepimizi durduramazsın.
-Tüm bunlar bitmeden önce hayatını yitirebilirsin.
-Ama kazanacağız.
Diren
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Diren
Taylor: Kanunlar üstündür.

Watts: Kanunlar benim için değersiz. Kimse fikrimi sormadı ki.

Taylor: Bahane yaratma, elimizde yalnız kanunlar var.

Watts: Camları kırıyor, etrafı yakıyoruz. Çünkü erkeklerin tek anladığı dil savaş. Çünkü bizi dövdünüz, ihanet ettiniz ve başka yapacak şey kalmadı.

Taylor: Sizi durdurmaktan başka yol yok.

Watts: Ne yapacaksınız? Hepimizi içeri mi tıkacaksınız? Her evdeyiz, insan ırkının yarısıyız. Hepimizi durduramazsınız.

Taylor: Tüm bunlar bitmeden önce hayatını yitirebilirsin.

Watts: Ama kazanacağız.
Diren
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
12
FİLM
En İyi 2016 Dram Filmleri
2016'nın en acıklı, en ağlamaklı dram filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren dram filmlerini...
10
FİLM
Kadın Haklarını Konu Edinen Filmler
Kadın haklarını ve kadınların erkeklerle eşlit haklara sahip olmak için verdikleri mücadeleleri konu edinen filmleri bu liste...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
9.1/10
39 oy
Sence kaç puan almalı?
0