up
ara

Ertuğrul 1890

Kainan 1890 - (2015)

Ertuğrul 1890 Konusu ve Özeti

Ertuğrul 1890
Filmde 1890 yılında batan gemiden Osmanlı mürettebatını kurtaran Japonların hikayesi ve İran-Irak savaşında mahsur kalan 215 Japon’un yıllar sonra kurtarılması anlatılmaktadır.
Süre: 122 dk
Yapım: 2015 Türkiye ,  Japonya
Yönetmen:
Senaryo:
  • Eriko Komatsu

Ertuğrul 1890 Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Japonya ve Türkiye ortaklaşa yapımı olan filmin yönetmenliğini En İyi Film Dalında Japon Akademi Ödülü adaylığı bulunan Mitsutoshi Tanaka yapmıştır. Film de Yüzbaşı Mustafa rolü ile Kenan Ece yer alırken, Bekir Çavuş ise karakterini Alican Yücesoy canlandırmıştır. Filmin yirmi beş aralıkta yapılan galasına Ahmet Davutoğlu, eşi ile birlikte katılmıştır.

Ertuğrul 1890 Filminin Konusu

Japon sularında bir Osmanlı’ya ait bir Fırkateyn batma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Japonlar bu Fırkateyni fark eder. Gemide bulunan mürettebatı kurtarmak için bir mücadeleye başlarlar. Gemideki mürettebat bir grup japon tarafından kurtarılır. Bu kurtarılmanın ardından uzun yıllar geçer. Tahran’da bulunan 215 Japon, 1985 yılında İran-Irak savaşının ortasında kalmışlardır. Oradan kurtarılmak istenen Japonlar için o dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın emri ile bir uçak gönderilir. İki farklı kurtarılma hikayesinin anlatıldığı film 2015'in En Çok İzlenen Yerli Filmleri listesinde yer edindi.
Ertuğrul 1890 filmi Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler listesinde yer almaktadır.
Misafir

Misafir

@misafir000

Ertuğrul 1890
film daha çok türk-japon dostluğuna hizmet etmek amaçlı çekilse bile yinede sinemada izlenilmeye,övgüye ve söz edilmeye değerdi.
filmin ilk yarısının ağlayarak geçtiğini söylemeliyim.ikinci yarısı benim için adeta sürpriz oldu çünkü netten çok fazla araştırma yapmamıştım.normal şartlar alında film,yönetmen,filmin konusu ve oyuncular hakkında bilgi sahibi olmadan film izlemem.
filmin ikinci yarısı ilk yarısı kadar etkileyici değildi.
filmin sonunda ki japon inançlarına uygun reenkarnasyona yapılan hafif gönderme gözlerden kaçmıyordu.
ertuğrul fırkatey'ninin beyaz perdeye yansıması son derece etkileyiciydi,japon ada+sı ve japon köylüler de bir o kadar hoş ve gerçekçiydi.ayrıca japonca konuşmaların dublajlı olarak verilmemesi de filmin etkisini arttırmış.
filmden öyle osmanlı ruhu falan beklemeyin,ya da bir tarih filmi olduğunu da düşünmeyin.başta da dediğim gibi türk-japon ortaklığı için çekilmiş bir dostluk filmi.tıpkı dostluk maçları gibi.niyeyse aklıma bu geldi :)
yinede film henüz gösterimdeyken gidin izleyin ve maddi,manevi böyle yapımlara destek verin.
türk halkının aklıyla dalga geçen,sanat beğenisini ve anlayışını küçümseyen tüm halka geri zekalı muamelesi yapan sinema filmlerinden de uzak durun ki sanatımızın gelişimine katkıda bulunalım.,Atatürk'ün de dediği gibi-sözü tam olarak hatırlayamadım ama şöyleydi-bir milletin sanatına bakarak onun gelişmişlik düzeyini anlayabilirsiniz.
daha nice sanatsal yapımlara gebe olsun bu film sayesinde türk sineması diyelim.
Ertuğrul 1890
filme 8 verdi
0 yorum
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Vizyona girmeden bir gün evveli fragmanını izlediğim an, izlemek için bir hayli sabırsızlandığım bir filmdi ve izledim de. Benim gibi heyecanlanarak izlemeye gideceklere de tavsiyem beklentilerini yüksek tutmamalarıdır.
Hikayesi ve kurgusuyla tamamen Türk – Japon dostluğu üzerine bina edilmiş olan film, adından da anlaşılacağı üzere Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni ile başlıyor ve yıllar sonra İran – Irak savaşı esnasında Tahran’da mahsur kalan Japonlara, Türk Hükümetinin yardım çabaları ile devam ediyor.
Filmin, Japonca konuşulan kısımlarına dublaj yapacaklarına, altyazı koysalarmış daha güzel olurmuş. Osmanlı askerleri ile Japon köylülerin tam olarak anlaştıklarını anlamak bir hayli güç oldu. Sonlarına doğru çuvallayacaklarını düşünsem de, fena toparlamadılar. Bir de, Japonların köy hayatı ile alakalı gereksiz birkaç ayrıntı ile aşağılama sezdim ve içimden, “Ulan keşke yapmasalarmış.” dedim ama filmin sonunda yönetmenin ve senaryo ekibinin tamamen Japonlardan oluştuğunu fark ettiğimde az da olsa rahatladım. Böylelikle Osmanlı mürettabında, konuşmasından Rum olduğu anlaşılan bir asker üzerinden her an verilmesi muhtemel siyasi bir mesaj tedirginliği de boşa çıkmış oldu.
Alican Yücesoy’u ilk defa bir filmin ana karakterleri arasında izledim, başka bir filmde böyle bir rol üstlendi mi bilmiyorum ama gayet başarılıydı.
Bence gidin izleyin, böyle yapımların devam etmesini istiyorsak izlemeli ve izletmeliyiz de.
Ertuğrul 1890
filme 8 verdi
0 yorum
Elif Ebru

Elif Ebru

@elifebru - İstanbul

BEKLENTİLERİMİ KARŞILAMADI
Bu filmin fragmanı bana Fetih 1453 ü anımsattı. O yüzden de koşa koşa bilet aldım. "Ana fikir nerede, evet geldi, evet gelecek" derken film bitti. Bu muydu dedim. Konu resmen koptu. Ne neredeydi beynim yandı resmen. Hiç beğenmedim diyemem. Ama reklamlarıyla, fragmanıyla uzaktan yakından alakası yok yok yok! Ertuğrul gemisi Japonya'nın Oshima adası yakınlarında batar. Ada sakinleri Türklerden hiçbir zaman yardımını esirgemez. Doktorun yanındaki kız -japon- Mustafa'yla aşk yaşayacak derken hoop film İran-Irak savaşına dönüyor. Onlar bize yardım etti bizde edeceğiz vs... Yani evet güzel evet hoş ama sanki film yapılsın diye film yapmışlar. Türk-Japon dostluğunu pekiştiresi bir film, sadece o kadar diyebiliyorum. Aşırı beklentilere girilmemesi lazım.
Ertuğrul 1890
filme 4 verdi
0 yorum
tembelektuel

tembelektuel

@tembelektuel

devlet-ideoloji-sinema
Yapımcısı bizzat Kültür Bakanlığı olan, YÖK aracılığı ile üniversitelere mektup gönderilerek Akademik personele ve öğrencilere duyurulması istenen, yüksek bütçeli, devlet ideolojisine adanmış bir film.
Ertuğrul 1890
filme puan vermedi
0 yorum
Mikasa Ackerman

Mikasa Ackerman

@mikasaackerman - İstanbul

Filmin sonuna kadar sıkılmadan izledim güzel filmdi ama fragmanı izlediğimde daha iyisini bekliyordum. :)
Ertuğrul 1890
filme 8 verdi
0 yorum
Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

-"Nereli olduklarının bir önemi var mı?
Bu bir insanlık görevidir"
Ertuğrul 1890
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym - Bursa

İnsanının kalbi o ülkeyi taşır..
Ertuğrul 1890
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym - Bursa

Ertuğrul 1890
İnsanının kalbi o ülkeyi taşır..
Ertuğrul 1890
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
19
FİLM
2015'in En Çok İzlenen Yerli Filmleri
2015'te vizyona giren ve büyük gişe başarıları elde etmiş olan en iyi 2015 yerli filmleri listelenmektedir. Lütfen sadece en ...
111
FİLM
Soluksuz İzleyeceğiniz En Heyecanlı Aksiyon Filmleri
Soluğunuzu tutarak izleyeceğiniz, hareketin bir an bile azalmadığı, nefes kesici aksiyon filmleri listelenmektedir....
8/10
68 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2011
2014