up
ara

Creed: Efsanenin Doğuşu

- Creed (2015)

Creed: Efsanenin Doğuşu Konusu ve Özeti

Creed: Efsanenin Doğuşu
Apollo'nun oğlunun babasının adı Creed ile Rocky antrenörlüğünde boks dünyasına girişi ve müsabakaları konu ediliyor.
Süre: 133 dk
Yapım: 2015 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Sylvester Stallone
  • Ryan Coogler
  • Aaron Covington
Sylvester Stallone'nin Rocky Balboa rolü ile antrenörlük yaptığı filmde Rocky'nin eski rakiplerinden Apollo'nun oğlu Adonis Johnson babasının ismi Creed ile ringlere merhaba diyor. Rocky'yi antrenörlük yapması için ikna eden Creed zorlu bir idman sürecinden sonra zamane boks şampiyonu 'Pretty' Ricky Conlan ile karşılaşacak.
Eski bir boksör olan büyükbabası Apollo Creed'in kazandığı şampiyonlukların getirdiği servetin sayesinde zengin bir ailede büyüyen ama bu hayatı reddederek boksör olma hayalleri kuran genç bir boksörün, onu yetiştirmesi için Rocky Balboa'nın peşine düşmesini anlatıyor.
Creed: Efsanenin Doğuşu filmi Sporsuz Yaşayamayanların İzlemesi Gereken Spor Filmleri listesinde yer almaktadır.
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Nostalji :'(
Filmin fragmanını izlediğimde daha değişik bi film bekliyodum aslında ama beni yanılttı. Güzel bi film olacağı belliydi ama bu çok güzel olmuş. Öncelikle başrolümüze gelelim. Ben daha çok kendi beğenmiş, ukala bi tip bekliyodum, ee sonuçta Apollo'nun oğlu. Ama hiç de öyle birisi olmayan, babasının soyadından yararlanmaktansa kendi çabaları ile bir yere gelmeye çalışan bi çocuk gördüm. Daha çok Rocky tarzı. Filmin konusu ve boks sahneleri çok hoş olmuş. Rocky'ye oranla çok çok gerçekçi duruyo :) Çocuğun son sahnede babasını görüp de ayağa kalktığı yerde tüylerim diken diken oldu, çok hoş bi hissiyattı :) Sylvester Stallone'da çok yaşlanmış bee, nerede o çakı gibi delikanlı (çakı dediysek yani isviçre çakısı). İzlerken hiç sıkılmadım, bence herkesin izleyebileceği bir film. Devamını bekliyoruz... (y)
2 yorum
Eyyubi (@eyyubi)
Ama 70 yaşında Sylvester gibi duran adam bulamazsın :) En kısa zamanda izliyorum hocam, sinemaları takip etmiyordum bu ara, incelemeniz çok iyi denk geldi.
17.01.16 beğen cevap
Oktay Dinç (@oktaydinc)
Harbi bu yaşta bu performans. Helal olsun demekten başka bir şey düşmüyo bize :)
17.01.16 beğen cevap
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Rocky'den Creed'e Geçiş.
Filmin fragmanları sosyal medyada ilk dönmeye başladığı andan itibaren Rocky hayranlarını oldukça heyecanlandırdı. Rocky Serisinin bir devamı filmi olacağı düşünülüyordu ancak bu filmle beraber yeni bir seriye başlangıç yapıldığını da herkes görmüş oldu. Creed'de kendi adıma daha çok nostalji konu edileceğini düşüyordum ancak öyle olmadı. Apollo'ya daha çok yer verilebilirdi ya da Rocky'nin anlatımı ile Creed'in babasının geçmişte yaşadıkları hakkında birkaç anektod aktarılabilirdi diye düşünüyorum.

Seride nedense 4'ten itibaren dövüş sahnelerinde bir vasatlık göze çarpmakta, evet belki bu haliyle daha gerçekçi ancak Clubber Lang ya da İvan Drago karşılaşmaları nedense bana daha ilgi çekici geliyor. Bir öncekinden ziyade bu filmde dövüş sahnelerinin yakın çekimi arkasındaki izleyicilerin bilgisayarla eklendiği çok göze çarpıyor.

Creed'in ilk filmi olduğundan bir geçiş olduğu için son sahnelerin pek üzerinde durulmadığı da ortada. Rocky ilk filmde Apollo ile berabere kalmıştı ancak Creed yenildi. Yapımı, Balboa gibi pek yüksekten uçurmayacaklar anlaşılan. Son olarak, filmin başından beri o alışılageldik müziklerini bekledim ancak sadece iki sahnede çaldı. Creed sadece devamı için meraklandırdı doğrusu.
1 yorum
Eyyubi (@eyyubi)
Senin yapacağın incelemenin anasını avradını. Töbe. Sonunu söylemişsin mk.
30.01.16 beğen cevap
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi - İzmir

VASAT DA OLSA SONUÇTA SLY
Rocky serisinin tutkunu, Sylvester Stallone hayranı birisi olarak beklentilerimı karşıladığını söyleyemeyeceğim. Uzun olmasına rağmen oldu bittiye getirilen sahneler vardı(final dövüşünün sonucu gibi). Eskilere yapılan göndermeler o kadar da etkileyici ya da vurucu değildi. Motivasyon konuşmaları tüylerimi diken diken etmedi. Ve müzik. Etkileyici bir müzik beklerdim. Rocky'nin o efsane müzikleri kullanılabiliyorsa keşke onlar kullanılsaydı ya da tamamen yeni müzikler yapılsaydı. Bundaki müzikler Rocky çakması gibi olmuş, aynı tadı vermedi. Sylvester Stallone'nin o bilindik ama samimi ve gülümseten esprilerinden birkaç tane vardı. Bir espriyle gerginliğimi alabiliyor; seviyorum bu adamı...
Dikkat! Spoiler geliyor!
Rock'ın kanser olması ve bunu sakince kabullenmesi, kemoterapiyi reddetmesi beni en etkileyen olay oldu. Orada Stallone acaba gerçekte de böyle mi düşünüyor dedim ve hüzünlendim. Neyse ki Rock kararını değiştirdi...
Sonuç?
Umarım seni yeni yapımlarda görmeye devam ederiz Sly.
Nice yıllara.
0 yorum
Ömer Faruk Tirpan

Ömer Faruk Tirpan

@omerfaruktirpan - Konya

EFSANE
Yine Slyvester Stallone'nin unutulmayacak filmlerinden birisi olarak hafızalara kazınacak. Rocky serisinin mirasçısı niteliği taşıyan CREED kurgu ve senaryoyla Rocky filmlerini aratmadı. Efsane olarak anılan Rocky Balboa'yı bu sefer ringin dışında antrenör olarak karşımıza çıktı. İçeriğe değinecek olursak Rocky filminden hatırlayacağımız Apollo Creed karakterinin oğlu CREED kendi ismini oluşturmak ister fakat gerçekler günyüzüne çıkınca gerçek bir CREED olmanın nasıl olduğunu herkese göstermiştir.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme 10 verdi
0 yorum
ö_F_K_e

ö_F_K_e

@omerfarukkenger

Creed: Efsanenin Doğuşu
Fena film değil. Spor yapan kişiler eğer zevk almıyorlarsa, kesinlikle izleyebilir. Motivasyon artırıcı diyebilirim.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme 10 verdi
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Boksta, dövüşçülerin kökenleri, kimliklerinin en kutsal unsurları olarak kalabilir ama yapılan tercihler hayatlarını ebediyete kadar değiştirebilir.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Konuşurken bir şey öğrenemezsin. Hayatın gerçeği bu. Konuştuğun sürece dinleyemezsin.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Eğer yeterince iyi bakarsan tüm hayatı yukarıdan görebilirsin.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Boksta da hayatta da kendimle mücadele ettiğime inanırım ben.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Savurduğum her yumruk bana ait. Kimse bana bunu öğretmedi.
Creed: Efsanenin Doğuşu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
46
FİLM
Sporsuz Yaşayamayanların İzlemesi Gereken Spor Filmleri
Spor dallarından birini konu edinen ya da sporcuların hayat hikayelerinden uyarlanan spor temalı filmler listelenmektedir....
8.1/10
47 oy
Sence kaç puan almalı?
0