up
ara

Mısır Tanrıları

- Gods of Egypt (2016)

Mısır Tanrıları Konusu ve Özeti

Mısır Tanrıları
Filmde Mısır İmparatorluğunu yıkıp yerine kendi karanlık dünyasının karmaşasını yaşatan Set ile mücadele eden insanların hikayesi konu edilmiştir.
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Matt Sazama
  • Burk Sharpless
Mısır Tanrıları Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Mısır Tanrıları filminin yönetmenliğini Bram Stoker En İyi Senaryo Ödülü sahibi olan Alex Proyas’dır. Set karakterini canlandırırken, Horus karakterini ise Nikolaj Coster-Waldau canlandırmıştır.

Mısır Tanrıları Filminin Konusu

Mısır’ın tahtını devralan Set oldukça acımasızdır. Karanlığın Tanrısı olarak adlandırılan Set, varlıklı bir imparatorlukken aynı zamanda barışçıl olan bu imparatorluğu yıkıp, imparatorluğu karanlığın içine çeker. Yeni imparatorluk da kargaşa ve çatışmalar devam ederken birkaç isyancı cesur davranarak, Set’in karşısına dikilirler.

Kız arkadaşı imparatorluğun yeni sahibi olan Set tarafından alıkonulan aynı zamanda hırsız olan bir adam Set’i tahtını devirmek ve onunla yapacağı savaşı kazanmak için çok güçlü bir tanrı olan Horus’a gider. Ondan yardım isteyen adam bu yardımı alır.
Mısır Tanrıları filmi En İyi 2016 Macera Filmleri listesinde yer almaktadır.
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Kadro güzel, konu güzel, bütçesi iyi, kurgu da güzel ama çok mu abartmışlar acaba diye düşündürüyor insanı. Bildiğimiz büyük mısır tanrıları çok basit gösterilirken (örneğin: Ra' nın filmdeki işlevi,
Seth' i oynayan muhteşem oyuncuya karşın büyük tanrılardan olmasına rağmen vahim durumu), kuş kafasıyla tanıdığımız Horus başrolde yer alıyor. Aşk tanrıçası ayrı bir güzeldi ona bir şey demiyorum. Horus' u oynayan oyuncunun hakkını vermek gerek. Ama abartılı efektlere karşın konunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Görsellik olarak çok iyiydi film. Umarım devam filmi olur ve de daha güzel bir konu oluşturulur.
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Film daha gösterime girmeden kadrosu ve yönetmeni ile başarılı bir yapım olacağını vaad ediyordu. Beklentileri fazlası ile karşılayan film daha ilk dakikalardan aksiyon ile başlıyor. Filmin başından sonuna kadar 3D'nin avantajlarını mükemmel bir şekilde kullanmışlar.
İlk defa sinemada bir filme ara verilmesine üzüldüm. Mısırda tanrıların savaşı, hem etkileyici hemde nefes kesiciydi. Görsel efekt konusunda hakikaten çığır açmışlar desek yalan olmaz. İlk defa bu kadar gerçekçi ve ayrıntılı bir görsel efekt ile karşılaştım. Gök tanrısı Horos ile Set'in mücadelesi kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi.

Türkçe dublaj kötü değildi ama mümkünse altyazılı versiyonu tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla, İyi Seyirler.
Mustafa Kerem
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
Gizem Ünlü

Gizem Ünlü

@gizemunlu

Durak durak bilmeyen bir aksiyona sahip. Kadrosu ve senaryosu gayet başarılı. Efektleri son zerresine kadar kullanmışlar :)
Bu türde filmleri sevdiğim için ben sıkılmadan keyif alarak izledim fakat arkadaşım için aynı durum söz konusu değildi ona sıkıcı geldi ve izlemekten yoruldum dedi. Bu tür filmleri sevenler için kaçırılmamalı..
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
Dur durak bilmeyen aksiyon sahneleri ve bilgisayar efektleri güzel ancak “bunları öyle çok kullanalım ki seyirciye nefes bile aldırmayalım” diye bir amaç edinmişler gibi sanki… Dolayısıyla gerçekçi hiçbir özellik taşımayan filmin fantastik ve masalsı bir havası var. Öyle ki senaryoda bazı ilginç noktalar bulunmasına rağmen oyuncular, araya serpiştirilmiş birer figüran gibi duruyorlar.

Hikâye, Eski Mısır yerine Dünya dışında bambaşka bir gezegende yaşananlar şeklinde seyirciye aktarılsaydı, belki daha ilgi çekici olabilirdi. Bu bağlamda, 1994 yapımı olan Stargate (Yıldız Geçidi), çok daha sağlam ve enteresan bir filmdi.

Özel efektlere boğulmuş olan Gods of Egypt belki gişede başarı elde eder fakat inandırıcılıktan ve seyirciyi içine çekmekten çok uzak. Dark City, The Crow, I Robot filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Alex Proyas’tan böylesine hafif bir film beklemezdim. Sinema, sadece göze hitap eden ve yalnızca görsel efektlerden oluşan bir sanat dalı değildir.
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
Zihni Uygun

Zihni Uygun

@zihniuygun

Film fena değil sınıfındaydı benim için. Çok daha iyi olabilirdi ama fragmanını gördükten sonra izlediklerim benim için sürpriz olmadı. Evet film de efekt çok fazlaydı ve bu benim için olumsuz yanlarından biriydi. Tüm sahneler yeşil ekran önünde çekilince gerçekcilik baya azalıyor malasef.
Senoryada çok basit ve klişeydi ama mitoloji yine de güzel bir şekilde yansıtılmış
Son olarak oyuncuları sevdim, zaten çoğu bildiğim oyunculardı ama filmde ki RA karakterini canlandıran adamı sevemedim. Çok yaşlı ve güçsüzdü...
Film kimlere hitap ediyor?: Mitoloji sevenler ve aksiyon severler
Nerede, ne zaman, kimle: Evde
Filmin mesajı: Pek bir mesajı veya anlamlı senoryosu yok.
Rahatsız edici sahneler: Hayır
Senaryo üzerine: Mısır medeniyeti çok iltişamlı ve mitoloji çok güzel yansıtılmış fakat senoryo acayip klişeydi malasef.
Oyuncular: Oyuncular çok çok iyi. Sadece Ra'yı oynayan adamı sevemedim.
Sanat yönetimi: Çok fazla efekt kullanılmış. Tüm film yeşil bir ekran önünde çekişmiş malasef, bu yüzden bir mumya filmi gibi inandırıcı gelemedi.
En iyi sahnesi: Yılanlı kovalamaca sahnesi çok iyiydi.
Filmin sonu: Çok klişe ve basit bir sekilde gelişen olaylar aynı şekilde basitçe bitti.
Filmi beğenenlere tavsiye: Mumya serisini çok daha fazla tavsiye ederim.
Film hataları: Efektler çok çok fazla. İnandırıcılık az.
Alternatif isim: Çöküş ve Yükseliş'de fena bir isim olmayabilirdi ama filmin ismi zaten güzel.
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

"Zafer için kendi yolculuğunu tamamlaman gerek!"
Mısır Tanrıları
7.8 (68 oy)
0 yorum
9
FİLM
En İyi 2016 Macera Filmleri
Diriliş, Denizin Ortasında, Zor Saatler ve daha fazlası... Türkiye'de 2016 yılında vizyona giren en iyi 2016 macera filmlerin...
12
FİLM
En iyi 2016 Aksiyon Filmleri
Jason Bourne, Ip Man 3, Kod Adı: Londra ve daha fazlası... Türkiye'de 2016 yılında vizyona giren en iyi aksiyon filmleri bu l...
7.8/10
68 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2006
2008
2011
2009
1985