up
ara

Spotlight

(2015)

Spotlight Konusu ve Özeti

Spotlight
Kilisede gerçekleşen bir taciz ve bu tacizi araştıran gazetecileri konu alıyor.
Süre: 128 dk
Yapım: 2015 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Thomas McCarthy
  • Josh Singer
Spotlight Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Spotlight filmi yaşanmış bir olaydan beyazperdeye taşınmıştır. Filmde Rachel McAdams, Mark Ruffalo gibi oyuncular yer alır. Yönetmenliğini ise BAFTA En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü alan Thomas McCarthy yapmıştır.

Spotlight Filminin Konusu

Filmimizin kahramanı Marty Baron ikibinli yılların başında The Boston Globe gazetesine iş başvurusunda bulunur. Baron editör olarak işe alınır. Bir gün gazetede bir haberle karşılaşır. Haber pedofil bir rahip haberidir. Haberi gören Baron ekibini toplar ve kilisede meydana gelen taciz olayının üzerine gider. Boston Globe gazetesi çalışanları kilisenin eski defterlerini araştırmaya başlar.
Spotlight filmi Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler listesinde yer almaktadır.
Nil

Nil

@nill

Böyle bir film Türkiye'de çekilebilir mi? Hiç sanmıyorum...
Bu film gerçek bir olaydır. Onlarca çocuğu taciz etmiş, onlar çocuğa tecavüz etmiş din adamları... Bu olaylar bir şekilde kapanıyor. Vatikan ve kiliseler de kapanması, duyulmaması için her şeyi yapıyorlar. Fakat yerel bir gazeteye gelen yeni editör bu dosyayı tekrar açmaya karar veriyor. Ve deştikçe pislik çıkan bir kuyuya dönüşüyor dosya.
Beklediklerinden daha çok din adamı ve beklediklerinden daha çok mağdur çıkıyor. Ve gazetede bunlar yayınlanıyor. O sıra 2001 İkiz Kule olayı oluyor. Gündem kapanıyor gibi oluyor ama büyük bir gazetecilik örneği gösterilerek mücadele bırakılmıyor. Sonunda 99 tane din adamı ve yüzlerce tacize ve tecavüze uğramış erkek çocuk çıkıyor. Çocuklardan bir çoğu hayatına son vermiş. Kendini öldüremeyenler sorunlu ve sancılı yıllar geçirmiş. Fakat din adamları göstermelik görev yerleri değiştirilmiş hatta daha iyi bir yere ve mevkiiye giden bile var.
Bu konu aslında bize hiç yabancı değil. Türkiye'de de bilinen ve bilinmeyen bu şekilde çok olay oluyor ve olacak. Din adamının yahut devlet görevlisinin görev yeri değişiyor ya da göstermelik bir ceza alıyor. Olan çocuklara ve ailelerine oluyor.
Spotlight
filme 10 verdi
10 beğen · 1 yorum
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Bu filmi bir okur arkadaş önermişti ve izledim baya hayran kaldım ,filme yönelik zihnimiz algıladığı kadar bir kaç bişeyler yazayım dedim (ki ilk aklıma senin buyurduğun gibi böyle bir film çekilebilir olma olmadığı nedir gibilerinden fakat daha araştırma yapmadım belki duyarlı bir yönetmen ve ya bu işlere gönüllü senaristler vs vs ki varsa haksızlık etmeyeyim. Neyse bu filme yönelik başlığı siz kullanmışsınız bana da saygı duyup tebrik etmek düşer ?
22.01.18 beğen cevap
darkest hour

darkest hour

@darkesthour

Durağan bir film. Fakat durağanlığında insanın içini titreten bir konu işliyor. İnanç denen olgunun başkaları tarafından nasıl adice kullanılabildiğini gözler önüne seriyor. Bu konuyu gazetecilerle işlemek filmin verdiği mesajı genişletmiş. Farklı bir hava vermiş, ben sevdim. Her şeyiyle anlattığı döneme uygundu. Gömlek stiline bile dikkat etmişler. İzlemelisiniz.
Spotlight
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Agit Akbulut

Agit Akbulut

@agitakbulut

Kaliteli film, kaliteli oyunculuk, kaliteli senaryo,....
Katolik rahiplerinin, çocuklara yönelik yapılan cinsel tacizlerin ortaya çıkartılmasını ve din'in din adamlarınca kendi pislikleri için kullanıldığını anlatıyor. Film durağan geçsede, konusu sizi filme bağlıyor. İzleyin!
Spotlight
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Belgesel tarzi
Filmde kilise ve papazlar yerlerde surunduruluyor. Gercekten yasanmis olay oldugu icin belgesel gibi olmus. Bir medya sirketinin tacize ugrayanlarla diyaloglari var. Cok aman aman oyunculuk ve mesaj yok. Hatta sıkıcı. Neden ödül aldigi belli. Yani.
Spotlight
filme 2 verdi
1 beğen · 0 yorum
Heinrich

Heinrich

@heinrich91

Bu filmde anlatılan mevzuyu nereden biliyorum acaba
Spotlight
filme 10 verdi
1 beğen · 1 yorum
E.A. (@ea)
Acaba nereden..
29.08.17 beğen cevap
Lades

Lades

@lades

-Hepimiz aynı pencereden bakana kadar, bunu ikimizin arasında tutacağını umuyorum.
-Bu sebeple mi buradayız? Aynı pencereden bakmak için?
Spotlight
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Asya

Asya

@writingtoreachyou

Bazen, vaktimizin çoğunu karanlıkta tökezleyerek geçirdiğimizi unutmak kolaydır. Bir anda ışık yanar ve suç, herkese eşit paylaştırılır.
Spotlight
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Hatice Ünlü

Hatice Ünlü

@haticeunlu

"..sistemli olarak tepeden aşağıya geldiğini gösterin."
"Sistemin peşine düşeceğiz."
Spotlight
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

"Bütün köy, bir çocuğu yetiştirebildiği gibi pekala ona tecavüz de edebilir."
Spotlight
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Leandros

Leandros

@leandros

İşini daha iyi icra etmesi için gazetenin yalnız çalışması gerekir.
Spotlight
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
5
FİLM
Tarihte Yaşanan Gerçek Olaylardan Uyarlanan Filmler
Savaş, işkence, kıskançlık, kavgalar... Eski zamanlarda bireyler, toplumlar, ülkeler arasında yaşanmış olayları konu alan fil...
79
FİLM
En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Alan Tüm Filmler
1928'den bugüne en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış filmler listelenmektedir. Lütfen diğer dallarda Oscar kazanan filmle...
4
FİLM
Gazetecilik Konulu En İyi Filmler
Gazetecilik ve medya etiği üzerine kurgulanmış, gazetecilerin hayatlarını ele alan en iyi gazetecilik filmlerini bu listede p...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
cino

cino

@cino

Konusu gerçek yaşamdan alınmış papazların çocuklara yaptıkları tacizleri konu alıyor bir grup gazeteci yüksek otoriteye sahip kişilerin insanlara yaptıkları komployu halka açıyor sınırsız otoritenin ne kadar yokedici olabileceğini hissettiren Harika bir film 🍿
Spotlight
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.3/10
87 oy
Sence kaç puan almalı?
0