up
ara

Issız Adam

(2008)

Issız Adam Konusu ve Özeti

Issız Adam
Alper, 30'lu yaşlarında, yalnız yaşayan, tek gecelik ilişkiler yaşayan ve hayattan bir beklentisi olmayan bir adamdır. En büyük tutkusu eski plaklardır. Ada ise 20'li yaşlarında, çocuk kostümleri diken, hayata bağlı bir kadındır. Bir gün bu ikilinin yolu bir kitapçıda kesişir ve kısa süre içinde aralarında tutkulu bir aşk başlar. Kadınlara bağlanmaktan kaçınan Alper, ıssız yaşamı ile aşkı arasında bir seçim yapacaktır.
Süre: 113 dk
Yapım: 2008 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Çağan Irmak
Alper 30lu yaşlarda, gurme sayılacak düzeyde yemek kültürü olan kendi restoranının sahibi iyi bir aşçıdır. Lüks yaşamayı seven, işinde başarılı ama özel yaşantısını her gün farklı kadınlarla birlikte olarak düzene koyamamış, hayatını; yaptığı yemekler, günübirlik ilişkiler, paralı kadınlar üçgeninde yaşayan birisi iken; Hayatının akışı, bir gün Beyoğlu' nun arka sokaklarında, aradığı eski plak için bir kitapçıya girmesiyle değişir. Ada 20' li yaşlarının sonlarında, güzel, çocuk kostümleri tasarlayıp diken, Alper' in modern yaşamının aksine çok mütevazı, hayatta fazla inişleri çıkışları olmayan genç bir kadındır. Bir gün eski bir kitabi bulabilmek için Beyoğlu' nda dolaşırken Alper ile ayni kitapçıya girer. Çapkın bir adam olan Alper, Ada' nın güzelliğinden etkilenir ve Ada' yı takip etmeye başlar. Ada' nın aradığı kitabi bulmuştur. ilk sayfasına telefon numarasını yazar. Ada' nın işyerine kadar devam eden takip, Alper' in tanışma bahanesiyle aldığı kitabı Ada' ya vermesiyle son bulur. Ada ve Alper' in yaşamlarında ilk defa karşılaştıkları tutkulu aşkın ilk sinyalleri bu kitapla başlar. Alper kopamadığı özgür hayatinin içersinde Ada' ya yer açmaya çalıştıkça, yaşamının daraldığını fark eder. Aşkı ve özgürlüğü arasında kalan Alper' in sessiz çığlıklarını duyamayan Ada, kendini aşkın rüzgârına kaptırmıştır bir kere; Ve yaşam bir kere daha aşk oyununun perdelerini Ada ve Alper için açacaktır. Issız Adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, anneler, eski şarkılar ve aşk üzerine bir film.
Issız Adam filmi Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Issız adam karakteri fena olmamış
Filmde çizilen ıssız adam karakteri gerçekten harika.. ama nasıl harika diğer izleyenlerin de dediği gibi günümüz sözde modern erkeğinin aile ve tek eşlilikten korkmasını ele alıp gözümüzün önüne serdiği için harika.yoksa yalnızlığına ve oradan oraya koşup yine sözde bağımsız bi hayat sürmesine harika diyemem şahsen.ve film abartıldığı kadar iyi miydi ondan da emin değilim
Issız Adam
filme 6 verdi
1 yorum
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Eline sağlık sevgili Eduşka. Sondaki soruna cevap yazasım geldi. Bence abartıldığı kadar iyi değildi. Filmin sonunda arkadaşım, annesi ve ben kalmıştık "Bu mu çok övülen film?" diye. :)
22.08.15 beğen 1 cevap
Bay CC

Bay CC

@baycc

Zaman zaman yaşadığımız melankolinin bu filmin bütününe yayılmış olması belkide en çok etkileyici ve alışılmışın dışında bir son olması onu kalıcı yapan ve nostaljik müziklerin piyasa yapmasını sağlayan hatta başlatan film bu hatta en büyük sebep bu ki müziğinde bu filmi film yapan unsur olduğunu düşünüyorum ..
Issız Adam
filme 8 verdi
0 yorum
Akide

Akide

@mihribana

Sonu güzeldi sadece. 1 puan da ordan zaten -_-
Issız Adam
filme 1 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

Fena değil
Güzel bir filmdi. Son sahnesi beni çok etkiledi.
Issız Adam
filme 10 verdi
0 yorum
Tuhaf Bir Erkek

Tuhaf Bir Erkek

@cuhela - İstanbul

Filmin müzikleri bize nostalji yaşatan cinsten ve günümüzde de yeniden popüler oldular. Film konu anlamında ise; bu tarz olayları yaşayan insanları derinden etkileyen bir yapı barındırmakta. Son sahnesi özellikle takdire şayan.
Issız Adam
filme 10 verdi
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu - Bursa

Ada : Merhaba Alper, nasılsın?
Alper : Ada! Merhaba. şaşı-şaşırdım ben, biraz. Hay Allah. Seni aradım bi kaç kere, telefonların, değişmiş tabi.
Ada: İngiltere’ye taşındım, evlendim.
Alper : Öyle mi. Çok se-evindim senin adına. Eşin?
Ada : Hakan. Orda bi şirkette çalışıyor. Ben meslek aynı işte. Orda da bi dükkan açtık. Öyle gidiyor işte. Şenol’un oğluydu galiba di mi?
Alper : hıhı
Ada : Çok tatlı maşallah.
Ada : Bu da benim kızım. Elif. 3 yaşında.

Alper : Çok güzelmiş. Canım benim. Allah bağışlasın.
Ada : Saol. Bende bir fırsatını buldum hem Bursa’ya gelip annemleri göreyim dedim hem de Sinem’i. Yarın sabah dönüyorum. Kız babasıyla birlikte bakıcıyla kaldı orda. Belki yılbaşında hep birlikte tekrar gelecez.. Gel bizimle bi kahve iç dicem ama sanırım sinemaya giriyosun.
Alper : Evet
Ada : Sen nasılsın? Nasıl gidiyor her şey? Restoran falan devam di mi?
Alper : İyiyim. Çok iyiyim. Her şey yolunda.
(Alper iç ses): Hiç iyi değilim Ada. Seni hiç unutmadım. Bunların olacağını hiç düşünmemiştim. Yarım yamalağım. Her şey bombok. Sen atlattın mı, yoksa benden intikam mı alıyorsun. Gülümsüyorsun, gerçek mi? Hiç böyle olacağını düşünmemiştim. Senden ayrıldığım ilk günler kuş gibi hissetmiştim kendimi. Sana da kendime de iyilik yaptığımı düşünmüştüm. Ta ki ufacık bi şey beni darmadağın edene kadar. Sana ait ufacık bi toka alay etti benimle o gün. İşte o sabah seni ve neleri kaybettiğimi anladım. Bir daha sen olmayacaktın. Bir daha bunu yaşayamayacaktım ben bi başkasıyla. Hayat alay etmeye devam etti benimle. Sana benzeyen yüzler, kokuna benzeyen kokular, sesine benzer sesler çıkardı karşıma. Ya da bana mı öyle geldi ne. Bilmem. Biliyor musun bi gün nerde kaybettiğini bilmediğin o küçücük saç tokası hala cebimde durur.
Alper : İyiyim. Çok iyiyim.. Senin dükkanı emlakçı yapmışlar biliyor musun?
Ada : Aaa evet. Sinem söylemişti.
Alper : Bende geçiyordum geçen gün önünden. O zaman gördüm. İşim vardı o taraflarda.
(Alper iç ses): Hayır Ada yalan söylüyorum. Ben zaman zaman gidip bakıyorum o sokağa. Her şeyin eskisi gibi olduğunu düşnüyorum. Orda öylece duruyorum. Senin içerde oturduğunu ve hala küçük kahramanlar yaptığını düşünüyorum. Kendimi aldatıyorum. Avunuyorum Ada.
Ada: Annen nasıl iyi mi?
Alper: İyi o da napsın. Torum morun büyütüyor. Geliyor arada bir, ben gidiyorum zaman zaman.
Ada : Özledim valla Müzeyen Ablayı. Söz de misafirliğe gidecektim, kısmet olmadı.
(Ada iç ses) : Senden hemen sonraydı onu görmeye gittim. Senin doğduğun eve. Çocukluğunun geçtiği kasabaya sevgilim. Sana dair küçük bi yolculuk yaptık annenle. Sana söylememesi için yemin ettirdim ona. Bravo tutmuş sözünü.. Büyüdüğün evi, uyuduğun yatağı gördüm sevgilim. Seni, çocukluğunu düşündüm. Sen ordaydın ve bi gün benimle tanışacağını henüz bilmiyordun. Sen dizime yattın, ben bi hikaye anlattım sana, büyüdün. Kafamda bi hikaye. Bilirsin bunu çok severdim. İkimize bi mutlu son yazdım sonra. O evde seninle birlikte oturduk. Sustuk. Yanımda durdun sessizce. Burası sondu. Başka bi yaşamdı. Sadece biz vardık. Bana baktın, mavi ve telaşsız. Sustuk. Başka bi yaşamda başka bi mutlu son. Biz bunu haketmiştik, hikayemiz orda bi yerde hep benimle duracak. Dayanabilmemin tek yolu bu çünkü. İnsanın kokusu hep aynı mı kalırmış. Şaşırdım. Sonra sana ait bi şey aldım yanıma. Bi küçük 45’lik plak. “Arda Kardeşin Masalları”. Eve uğrarsan bi gün o plağın nasıl kaybolduğunu asla bilemeyeceksin. Biliyor musun sen o küçük plakla bende, evimdesin hala. Ve sen bunu bilmiyorsun. Ve gözlerimi kapattığımda kollarımda başka biri değil sen varsın. Ve sen bunu bilmiyorsun.
Alper : Aaa saat 7 olmuş.
Ada : Evet. 7 seansı başladı. Hadi geç kalıyorsun.
Alper : Yok ben girmeyeceğim. Çünkü çocuk filmi sıkılırım ben. Başka planlarım vardı zaten. Daha cazip geldi onlar şimdi.
Ada : Hmmm.. Bekleyen biri mi var yoksa?
Alper : Evet var.
Ada : Güzel. Buna sevindim.
(Alper iç ses) : Yok. Hiç kimse yok. Sana yalan söylüyorum.
(Ada iç ses) : Biliyorum sevgilim. Hiç kimse yok, olmayacak. Başkalarının çocuklarını, hayatlarını, bedenlerini ödünç alacaksın, gerivermek üzere. Ve hep ıssız kalacaksın.
Alper : Ben müsadeni isteyim o zaman.
Ada : Tamam. Hoşça kal.
Alper : Hoşça kal.
Ada : Aaa bu arada havuçlu tarçınlı kekin tarifini verecektin bana hatırladın mı?
Alper : Haa tüh.
Ada : Ben buldum tarifi. Bi kitaptan. Yapıp yedik afiyetle. Seninki kadar güzel olmadı tabi. Ama olacak umut var.
Alper : Bravo.
Ada : Azmettim başaracağım.
Alper : Şimdiden tebrik ederim.
Ada : Hoşça kal, kendine iyi bak.
Alper : Hoşça kal.
Issız Adam
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ummuhanks

ummuhanks

@ummuhanks - Kayseri

 Büyüdüğün evi, uyuduğun yatağı gördüm sevgilim. Seni, çocukluğunu düşündüm. Sen ordaydın ve bi gün benimle tanışacağını henüz bilmiyordun. Sen dizime yattın, ben bi hikaye anlattım sana, büyüdün. Kafamda bi hikaye. Bilirsin bunu çok severdim. İkimize bi mutlu son yazdım sonra. O evde seninle birlikte oturduk. Sustuk. Yanımda durdun sessizce. Burası sondu. Başka bi yaşamdı. Sadece biz vardık. Bana baktın, mavi ve telaşsız. Sustuk. Başka bi yaşamda başka bi mutlu son. Biz bunu haketmiştik, hikayemiz orda bi yerde hep benimle duracak. Dayanabilmemin tek yolu bu çünkü. İnsanın kokusu hep aynı mı kalırmış. Şaşırdım. Sonra sana ait bi şey aldım yanıma.
Issız Adam
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Sen dizime yattın, ben bir hikaye anlattım sana, büyüdün...Kafamda bir hikaye. Bilirsin, bunu çok severdim. İkimize bir mutlu son yazdım sonra, o evde seninle birlikte oturduk, sustuk.Yanımda durdun sessizce, burası sondu, başka bir yaşamdı, sadece biz vardık. Bana baktın, mavi ve telaşsız, sustuk...
Başka bir yaşamda, başka bir mutlu son, biz bunu haketmiştik.Hikayemiz orada bir yerde, hep benimle duracak, dayanabilmemin tek yolu bu çünkü.
Issız Adam
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Sen oradaydın ve bir gün benimle tanışacağını bilmiyordun... Sen dizime yattın, ben bir hikâye anlattım ve sen büyüdün... Kafamda bir hikâye. Bilirsin bunu çok severdim. İkimize bir "mutlu son" yazdım sonra. O evde seninle birlikte oturduk. Sustuk... Yanımda durdun sessizce... Ve bu sondu. (Ada)
Issız Adam
filme 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

İkimize bir mutlu son yazdım sonra. O evde seninle birlikte oturduk, sustuk. Yanımda durdun sadece. Burası sondu. Başka bir yaşamdı, sadece biz vardık. Bana baktın, mavi ve telaşsız. Sustuk... Başka bir yaşamda başka bir mutlu son. Biz bunu hak ettik.
Issız Adam
filme 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
42
FİLM
İzlediğinize Pişman Olacağınız Ömürden Çalan Filmler
İzledikten sonra kendinize hiçbir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir filme ayırsaydım demenize sebep olan...
39
FİLM
Romantizm Kokan En Romantik Filmler
Romantizm olmadan yaşayamayanların mutlaka izlemesi gereken, en romantik aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
aklıma geldi.... yine
Issız Adam
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Onur Efe

Onur Efe

@uzattiellerinibirnefesyalnizliga - İstanbul

Issız Adam paylaşım fotoğrafı
Issız Adam
"Karda Donmak Üzeresin, Uyumak Tatlı Geliyor Ama Sen Öldüğünün Farkında Değilsin"
Issız Adam
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.2/10
490 oy
Sence kaç puan almalı?
0