up
ara

A Man in the Dark

Nefesini Tut - Don't Breathe (2016)

A Man in the Dark Konusu ve Özeti

A Man in the Dark
Bir grup genç, gözleri görmeyen zengin bir adamın evini soymaya karar verirler. Adamın kör oluşundan faydalanarak evden kolayca çıkabileceklerini düşünürler. Ancak planlarını uygulamaya koyduklarında yanıldıklarını anlarlar. Evini soymaya kalkıştıkları adam, aslında bir seri katildir ve evine gelen bu genç misafirleri, kurbanlarının arasına eklemek istemektedir.
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Fede Alvarez
  • Rodo Sayagues
Bu zamana kadar adını ağırlıklı olarak korku - gerilim projeleriyle duyuran genç yönetmen Stewart Hendler'ın kamera arkasına geçtiği bu bilim kurgu güzellemesi, aynı zamanda yönetmenin de hayata geçirdiği en dolgun bütçeli proje olacak!
90'lar animasyon sineması estetiğiyle son yıllarda karşımıza çıkan bilim kurgu mahsullerinin görsel birikiminden faydalanan film grafik anlamda da oldukça iddialı!

Kötü Ruh filminin yönetmen koltuğundan aşina olduğumuz Fede Alvarez'in imzasını taşıyan A Man In The Dark kör bir adamın evine girip hırsızlık yaparak yakalanmadan kurtulabileceklerini düşünen bir grup genci temel alıyor. Yanıldıklarını anladıklarında kusursuz bir suç yerine ölümcül bir hata işlediklerini görüyorlar. Başrollerini Dylan Minnette, Stephen Lang, Jane Levy, Daniel Zovatto, Sergej Onopko ve Jon Donahue'nun üstlendiği yapımın senaryosunda ise yönetmenle birlikte Rodo Sayagues imzası bulunuyor.

Kendisi ve kızkardeşi için daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak isteyen Rocky (Jane Levy), erkek arkadaşı Money (Daniel Zovatto) ve bir başka arkadaşı Alex (Dylan Minnette) ile birlikte çok zengin, ancak gözleri görmeyen bir adamın evini soymaya karar verir. Bu işin çok kolay olacağını düşünmüşlerdir. Ancak fena halde yanılırlar, nitekim bu kör adam çok tehlikeli bir seri katildir ve eğer evden bir an önce kaçamazlarsa kurban koleksiyonuna onlar da eklenecektir.
A Man in the Dark filmi Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri listesinde yer almaktadır.
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Son dakikaya kadar gerilim
Dün gece, bir film izleme isteği ile doluyken @namtenahi nin önerisi üzerine izlediğim gerilim filmidir.
Korku diyemem, gerilim derim. Birçok filmde konusu korku yazar ama aslında film korku değil gerilim yahut vahşet filmidir. Bu da onlardan biri.
Evet, beğendiğim bir film oldu. Güzeldi. Konu itibariyle de gayet iyi. İlgi çekici.
Bir hırsız çetesinin kör bir adamın evine girmesi ile yaşanan birtakım olaylar ele alınmış.
Karakter seçimleri, özellikle kör olan adamımız, rolünü hakkıyla vermiş. Hareketleri , mimikleri, gayet yerinde.
Adam kör olduğu için -ki korku etkisini vermek icin aslında- evi karanlık, filmin bir kısmı nerdeyse karanlık bir ortamda. Bundandır ki yüksek çözünürlüklü izlemekte fayda var.
Film benden onay aldı kısaca.

-Dikkat:bu kısımdan sonrası Spoi içerir .-

Öncelikle, film başlıyor. Üç hırsız. Küçük soygunlar yapıyorlar. Yaşadıkları iğrenç ortamdan kurtulmak için para lazım, bundan dolayı hedefleri kör adam oluyor.
Fakat, onların yeni yaşam arayışları , ortamları ne kadar kötü olursa olsun, yaptıkları hırsızlığı meşrulaştırmaz. Girerken bir tereddüt yaşıyorlar. Diyor ki içlerinden biri ' yaşlı ve kör bir adamı soymak ne kadar adice?' . Hırsızlığın da ahlak kuralları mi varmış yani? Her neyse.
Zaten kör adam, bugün evime hırsızlar girse de ben de onları öldürsem kafasında sanki. Öylesine tedbirli. Hemen üç kafadar hırsız eve girince, adam da farkedince , onları eve hapsediyor. Hemen kapılar pencereler kilitleniyor. Adam zaten zeki.
Bir de şu var: ilk adamı öldürme ânı. Yani sen kör bir adamsın. Kaç senedir yalnız yaşıyorsun. Yaşlısın. Evde antrenman falan mı yaptın? Göremeden silahın yerini tespit edip , sonra üzerine saldırıp,üstüne üstlük hiç öldürmekten çekinmemek...gerçi bir yerde de hak veririm çünkü adam savaş gazisi, ki karşısındaki insanın daha ince hiç silah kullanmadığına dair tereddütlerini hissetmiş olsa gerek.
Ve evde yaşananlar..." Yeter artık kurtulun!"Cümlelerini kurdurtuyor izleyiciye.


Bir de mahzene indiklari kısım var. Oradan o bağlanmış kadın çıkınca, içimden Noluyor dedim. Tam kurtulacaklarken, kadını da kurtarma peşine düştüler. Ki kör adam cidden zeki. Onları kapana kıstırdı. Tam kurtulacakken kör adamın onların gideceği yerde beklemesi, beni ilk geren yer oldu. Sonra evin içine kaçıyorlar tekrar tabi. Ama orada da köpek var. Ta taa!
Köpek , yediği ilacın etkisinden ne tesadüf ki tam zamanında kurtulur ve aşırı eğitimli bir köpek olarak, evini korumakla yükümlüdür. Gayet güzel.

Sonra yine seyirciyi geren, kaçma ama kurtulamama olayları. Evet, halen güzel.
Nitekim sonralara doğru, kör adam sarışın kızı alıyor, ve bağlıyor mahzene. Çünkü onların yüzünden, kendi alıkoyduğu ve çocuğunu taşıyan kadını yanlışlıkla öldürdü.
Adam, bana çocuk ver , seni serbest bırakayım diyor. Bir kadın için aşırı zor bir durum. Ve aşırı sinir bozucu bir ifade, yine kör adamdan : ben tecavüzcü değilim. (?) (!)
Sen o dedigindensin, ne yaşarsan yaşa, asla böyle bir iğrençlik kabul edilemez. Ki zaten tam o esnada, ölmemiş olan hırsız, arkadaşını kurtarır. Ve kör adamın oraya kelepçeleyip tekrar kaçmaya girişirler.
İşte tam o esnada, yine anlamsız olarak, kör adam nasıl oluyorsa, kelepcelerden kurtulup , erkek olan hırsızı öldürüyor. O kelepçeden nasıl kurtuldu? O kısım yok.
Ve en son sahneler. Güzel bulduğum kısımlardan. En çok gerildigim ikinci kısım.
Sarışın kadın kaçar, ama köpek onu kovalar. Parayı alması lazım. Köpek bekliyor. Yeni bir hayat için para çok önemli. Araba sahnesi, gayet güzeldi. Ama beni bitiren kısım, tam köpeği arabaya bağlayıp parayı alan kadının arkasından gelen kör adam. Orada. Ufak bir gerilim sarsıntısı geçirdim.
Ve filmin en en en son sahnesi. Havaalanında kadın. Kızıyla birlikte. Ve televizyondan bir haber bandı geçiyor. Kör adam, İran savaş gazisi ve gözlerini kaybetmiş. Evine gelen iki hırsızı öldürmüş. Üçüncü hırsızın da evinden bir şey çalmadığını söylemiş. Güya kadına ikram. Yahut intikam için bir plan. Bilemedim.kadin da bir şey olmamış gibi , kızıyla yeni bir hayata atılmaya hazırlanır.
Burada kadının psikolojisinin bozulması lazımdı. Ama kadın gayet iyiydi.

Bunlar da film ile ilgili gözüme çarpan yerler. Gerilim dolu güzel bir filmdi. Son dakikaya kadar , kurtulmak ile kurtulmamak arasında gidip gelen hırsızların heyecan dolu ölüm kapanı...
A Man in the Dark
filme 9 verdi
10 yorum
Semih (@sc)
Bu filmi ben de izlemeyi düşünüyorum, izledikten sorna spoiler kısmı için gelecegim. :)
17.12.17 beğen 3 cevap
kübra (@namtenahi)
Ben araba sahnesinde kör adamın zaten kadının arkasından geleceğini tahmin ediyordum. Beni en çok geren kısımlardan biri; kadın tam havalandırmadan çıkacak adam birden tutup aşağı çekiyor. :o dehşettt. Alex'in ölümüne çok üzüldüm. Yani kız için o kadar şey yaptı, kimse sözünü de dinlemedi, kaçmak için eline birçok kere fırsat geçti ama o hâla kızın derdindeydi. Bir de o bodrum katı gibi olan yere indiklerinde kadının birden fırlaması ödümü kopardı. Hayvan herif. Yani tamam da neden? Neden kızın öldü diye bu kadar abartıyorsun? Şimdi Feyzacan, filmi izlediğine göre, söyle bakalım biz olsak o lanet evden kurtulabilir miyidik? :D son olarak bir şey demek istiyorum: bu gerilim filmlerinde ana kareketin kendi canının derdini bırakıp birde başkalarını kurtarma çabasına giriyor ya, bitiyorum. Tilki deliğine sığmamış bir de çalı dolamış. Yani o kadını evden çıktıktan sonra polisi arayarak da kurtarabilirdin.
17.12.17 beğen 1 cevap
erhan

erhan

@munzevi

Özür Dilerim Herkest...
Filmin adı "DON'T BREATHE" olmasına rağmen neden "A Man in the Dark" olarak yazılmış bilmiyorum. Zaten film isimleri ingilizceden türkçeye katliam yapılarak çevriliyor fakat bu yetmemiş olacak ki artık ingilizceden ingilizceye de bir tür çeviri yapılıyor sanırım. İlginç!?

Sitede yeni popüler olan bir film. Üzücü. Üzücü çünkü popüler olan kıymetini kaybeder genellikle. Şunu da belirtmeliyim ki, çok bilinmekle eş anlamlı değildir popüler olmak. Televizyonda, bilboardlarda, duvar afişlerinde hemen her yerde reklamı yapılan şey popülerdir; ve popüler olan tüketilir. Hemen alayım, hemen bitireyim. Ne olduğunun, ne anlattığının, ne verdiğinin hiç ama hiç bir önemi yok. Kitap olur, film olur, hatta deodorant, uçlu kalem, elbise ... olur yeter ki geri kalmayayım. Mantık bu. İşte bu film de buna maruz kalıyor şu demlerde. Tam bu noktada size popüler olanı anlamanın anahtarını da uzatayım. Popüler olan dile düşer arkadaşlar, reklamı yapılır yani. Bir dönemki "oooo 3 IDIOTS diye çoooook güzel bir film var ağbi kesinlikle izle" furyasını hatırlatayım veya film tavsiyesi isteyenlere delicesine "şavşank redempşın" yapıştıranları anımsayın. Üzücü. Bu filmlerin film namına bir esprisi de yok ama o işin başka boyutu. İşte siz dikkat edin, yakın zamanda bu filmi hemen herkes birilerine tavsiye edecek bu sitede. Hem de şiddetle. Yorumlarda öneri isteyenlere PAT diye söylenecek; alakalı alakasız replikler girilecek; belki fotolar atılacak; incelemeler birbirini teyit edercesine "şu arkadaşın tavsiyesiyle" diye başlayacak; imdb, rottentomatoes, metascore üzerinden puan eleştirisi yapılacak; malum olmasına rağmen inatla filmin konusu yazılacak vs ... Mübalağa ettim belki ama yazdıklarımın kimisi başladı bile.

Çok beğendiğim bir huyum vardır; sinemada kötü film izlemem. Daha doğrusu benimle sinemaya geleni kötü filme götürmem. Siteye çıkma teklifi etmediğimi belirtmem abes olur sanıyorum. Neyse. Arkadaş ısrarından bir veya iki, bir de tam olarak sahnelerini hesaba katmadığım film olmak üzere iki yahut üç defa kötü filme götürmüşümdür yanımdakileri. Bunun dışında herkes memnun kalmıştır benim önerdiğim filme gittiklerinden. İşte bu filmi sinemada kuzenlerle izledim. Hem de Star Trek: Beyond, Statham'ın oynadığı Mechanic, Suicide Squad ve diğerleri, yani popülerler perdedeyken. İlk haftasında koltuklardaydım. Zerre pişman olmadım ve etmedim bu filmle. Gerçi o denli nedir, ne değildir incelemesi yapmamıştım film hakkında ama yanılmamıştım işte. Hepsi memnun kaldı. Ben de.

Bir ara not: Bu sitede geçen sene yapılan "en iyi film/kitap/dizi..." oylamasında bu filmi eklemiştim, fakat o zamanlar bilmem yirmi (20) oy almış mıydı? Sanmıyorum.

Gerilmek isteyenlere tavsiye edilir film. Fakat ne yazık ki bu film, sinemada salonunda izlenmesi gereken bir film. Çünkü kendisi, karanlıktan ve sessizlikten besleniyor. Seyirciye öyle nüfuz ediyor. Buna yaklaşık bir etkiyiyse ancak evde kimse yokken bir akşam vakti izlerseniz alabilirsiniz.

Filmin konusu av'ın avcı olması. Bu kadar. Kör adam Avatar'daki "kötü" general. Avatar'daki ölmeme, yılmama inadını bu filmde de sürdürüyor. Ahahah bilmiyorum şunca yorumda bahsedildi mi ama söylemeden geçemeyeceğim. Evinize giren hırsızlar öyle veya böyle sizin paranızı almak istiyor ve bunu sizin zaafınızı kullanarak yapıyor. Fakat gelin görün ki, izleyici olarak hırsızdan taraf oluyorsunuz. Hollywood effect burada da yakamızı bırakmıyor anlaşıldığı üzere. Holivud demişken, İzleyici versus Değerlendirici/Yorumlayıcı ayrımını da düşünmek gerek tabii. Ben, ilkinin, verileni lop diye yutan, mideye indirmekten haz eden olduğunu söyleyeyim.

Ciddiyetsiz bir yorum oldu. En azından tam benim tarzım değil. Zaten filmlere inceleme yazmak (bir film hariç) bu sitede yaptığım bir iş değil. Bunu da dayanamadığımdan ötürü yazdım zati.
A Man in the Dark
filme 9 verdi
3 yorum
Semih (@sc)
Merak ettim, " Çok beğendiğim bir huyum vardır; sinemada kötü film izlemem. Daha doğrusu benimle sinemaya geleni kötü filme götürmem." bu sözünüzü biraz açarmısınız? Müneccim olmadığınızı varsayarsak, bir filmi sinemada izlemeden önce evde mi izliyorsunuz? Bir filmin popüler olmadığını varsayarsak, fragmanlar filmin iyi olup olmadığının hükmünü vermek için yeterli değildir. Bu yüzden filme gitmeden önce o film hakkında fikir edinmek için kaynaklar kısıtlıdır. Acaba sizin kaynağınız nedir?
17.12.17 beğen cevap
Eflin

Eflin

@eflin

Böyle izlerken kac dakika ise artik "yeter bitsin! çıkın şu evden açın şu lambaları" diyip evden/sinemadan gün ışığına çıkasınızı getiren izlediğim en sinir bozucu yapım!

Türü içerisinde başı çekenlere rahatça dahil olabilecek, rahatlatmadan devamli adrenalin Koşusuna sahip bi film. Sanırım bu kadar yüksek Imdb puanını da oradan alıyor. Orjinal bi konusu ve kurgusu var. Yinede booooolca mantık hatalarina sahip. Ayni zamanda hırsizlarin adama kör degil de sağırmis muamelesi yapmasi da seyirciyi sinirden hoplatan cinsten :)
Film kimlere hitap ediyor?: Gerilim severler
A Man in the Dark
filme 8 verdi
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Senaryosu ilgi çekici olarak geldiği ve puanlaması yüksek olduğu için izlemek istediğim filmde beklentimin çok üstünde bir kurgu buldum. Özellikle gözleri görmeyen bir katil ile aynı evde bulunma düşüncesi gerçekten ürkütücü ve sinema için değişik bir deneyim. Yenilikçi bir bakış açısı sunabiliyor böylece. Senaryonuz güzel olduğunda da bunu yansıtmak kalıyor geriye. Alvarez ise bunu fazlasıyla başarılı sağlamış. Gerilim dozu çok yüksekti. Bir an olsun eksilmedi. Hatta fazlası bile vardı. Yine de o hissiyattan koparmadı. Bu yönetmen başarısıdır. Şiddetle tavsiye edilen filmler arasına rahatlıkla girdi.
A Man in the Dark
filme 9 verdi
0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

Film fazlasıyla ismiyle müsemma olmuş.
Bir dakikasinda bile rahatlamadan nefes almadan izletmeyi başarıyor. Tam artık kurtuldular diyecekken diyemeden üstüne yeni bir sahne daha geliyor.
Bazı mantık hatalarının olduğu su getirmez bir gerçek olsada kaliteli bir yapım...
Tabi bu sonunun aşırı sinir bozucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor...
film bitti ama bende bittim, izlerken yoruldum resmen
A Man in the Dark
filme 8 verdi
1 yorum
Eflin (@eflin)
Hayranınızım rümeysa :) ne kadan profeşinıl yorumlaırnız var
21.10.16 beğen cevap
döşeğimde ölürken

döşeğimde ölürken

@snrsz

A Man in the Dark
Bir erkek Tanrının olmadığı gerçeğini kabul ettiği an yapamayacağı şey yoktur...
A Man in the Dark
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
28
FİLM
Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri
En beğendiğimiz ve herkes izlemeli dediğimiz 2016 filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren fil...
8.4/10
58 oy
Sence kaç puan almalı?
0