up
ara

Split

Parçalanmış (2017)

Split Konusu ve Özeti

Split
Kişilik bölünmesini konu alan psikolojik gerilim filmi Split, sorunlu bir çocukluk dönemi geçirmiş olan ve bunun bir sonucu olarak bünyesinde 24 farklı karakter barındıran Kevin adındaki genç adamın hayatına odaklanıyor.
Süre: 117 dk
Yapım: 2017 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • M. Night Shyamalan
Güvenilir psikiyatr Dr. Fletcher (Betty Buckley), Kevin (James McAvoy) adlı hastasının en az 23 farklı kişiliği bünyesinde barındırdığını kanıtlamıştır. Ancak henüz tamamen ortaya çıkmamış son bir kişilik vardır ki, meydana çıktığında diğer kişilikleri süpürecek çok vahşi bir karakterin habercisidir. Bu dizginlemesi zor gücün etkisiyle Kevin, 3 genç kızı kaçırıp yaşadığı yerde alıkoyar. Hırslı ve kararlı Casey'nin (Anya Taylor-Joy) önderliğinde gençler hayatta kalabilmek için, Kevin içindeki şeytani güce tamamen boyun eğmeden önce oradan kaçmak zorundadırlar.
Split filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken James McAvoy Filmleri listesinde yer almaktadır.
....

....

@gulce8

23 + 1
Film, üç genç kızın okul çıkışı kaçırılmasıyla başlıyor. Kevin karakterine hayat veren James McAvoy, çoklu kişilik bozukluğuna sahip bu karakteri çok başarılı oynamış. Kevin alt benliğinde 23 ayrı karakter barındırıyor. Filmde bunlardan birkaçını görebiliyoruz. Bunların haricinde Canavar (The Beast) adıyla ortaya çıkan 24. karakterin oluşumunu izliyoruz. Kaçırılan üç kız bir süre sonra bu değişimlerin farkına varıyor ve kaçabilmek için iyi huylu olan karakterle anlaşma yapmaya çalışıyor.

Kevin’ın doktoru Karen Fletcher (Betty Buckley) ile yaptığı konuşmalara göre, tüm karakterleri zihninde sandalyede oturup beklemekte ve ışığa ulaşınca çıkmakta. Burada baskın karakterlerin zayıf olanlarla çatışma halinde olduğunu görüyoruz. Bir yazıda okuduğuma göre bu hastalıkta karakterler arası çatışma olmazmış. Karakterler birbirinden haberdar olsa da hepsi sırası gelince ortaya çıktığından, çatışma konusunun filmde yanlış işlendiği de yazılan yorumlarda mevcut.

Filmde bahsi geçen hastalığı anlayabilmek ve filmle bağdaştırabilmek adına şöyle bir bilgi ekliyorum.
“Bu hastalık genellikle küçüklükten kalan travma gibi olaylara kişi dayanamadığı için beyin bunlara dayanabilecek kişilikler veya bir kişilik yaratır. Yaratılan bu kişiliklerde genellikle her zaman bir duygu veya eskiden kalan bir anı olur. Kimi kişilikler iyi iken, şiddet canlısı kişilikler de vardır veya bazen intihara meyilli kişilikte görülebilir. Bu hastalığa yakalanan erkeklerde kız kişilikler ve bu hastalığa yakalanan kızlarda ise de erkek kişilikler rahatça yaratılabilirler. Genellikle hastalarda en fazla 10 kişilik görülür ama bunun sayısı aslında kişiden kişiye değişebilir.

Tedavi edilirken önce doktor tarafından bu kişiliklerin tanınması, nasıl bir kişilik olduğu ve nerden geldiği tespit edilmelidir. Ve tespitten sonra birleştirme (birleştirme tedavisi: kişilikleri yok edip asıl karakterin kalmasını sağlamak) tedavisi başlar. Ancak tedavi sırasında da yeni kişilikler bazen çıkabilir. Tedavide bu çıkan yeni kişilikler ya kişiye yardım eder diğer kişiliklerin yok olmasını sağlar ya da tedaviyi zorlaştırabilirler.”

24 farklı karakterle yaşamaya çalışan Billy Milligan adlı kişiden esinlenildiği söylenmekte. Yönetmen bu hastalığa ait vakaları titizlikle incelemiş. Filmde hastalığı anlatmaya değil, buradan yola çıkarak neler olabildiğini gösterip, daha çok kendi yorumunu katmış anladığım kadarıyla. 24. karakter The Beast bunun örneği olsa gerek. Bundan sonrası spoiler olabilir, izlemeyenlere dikkat diyeyim.

--- spoiler ---
- Casey geçmişte amcasının istismarı sonucu sıkıntılı bir çocukluk geçirmiş ve babası da ölünce, filmin sonunda gördüğümüz üzere bu durum hala devam etmekte. Kurtulmasının bu bağlamda etkisi büyük.
- Kevin’ın Dr. Fletcher ile görüşmesinde Barry karakterinde konuşurken, doktorun anlaması sonucu Dennis karakterine geçişi, yüz ifadelerindeki değişim çok iyiydi.
- Diş fırçalarının ve farklı kıyafetlerin gösterildiği sahneler güzeldi.
- Kevin’ın geçmişiyle ilgili tek bir sahne vardı, daha fazla olabilirdi. Kızları kaçırmayla ilgili de yüzeysel kalındığını düşünüyorum. İki kız için farklı sonuçlar görebilirdik bence.
- Karakterlerin hepsinin farklı özelliklere sahip olduğunu az çok bilgisayara kaydedilen videolardan anlayabiliyoruz. Örneğin birisinin şeker hastası olduğunu düşünüp insülin iğnesi kullanması, diğerinin modadan iyi anlaması, bir diğerinin tarih konularında oldukça bilgili olması, birinin 9 yaşında davranıp ona göre konuşması gibi. Dr. Fletcher hastalarının olağanüstü olmalarını bu özelliklere bakarak söylüyor. Belki de 24. Karakterin ortaya çıkmasında doktorun bu gaz verici fikri yardımcı olmuştur Kevin’a.

- Bu arada Kevin’ın 9 yaşındaki Hedwig karakterindeyken ettiği dans pek güzeldi. https://www.youtube.com/watch?v=_yVYSZ3UBgE

- Ayrıca bazı sahneler başka başka filmleri hatırlattı bana. Örneğin parmaklıklar arasında konuşan Canavar, The Shining filmini anımsatırken, “Bu insanlar acıları sonucu beynin potansiyelini açığa mı çıkardılar? "Bilinmeyen" dediğimiz her şeye açılan bir kapı mı bu?” diyen Dr. Fletcher bu konudaki Lucy gibi bazı filmleri akla getirdi. Bilemiyorum belki de her şeyin altında bir gönderme aramamak lazım. Aramadan bulabileceğimiz tek kısım, finalden sonraki bölümde "Ölümsüz" (Unbreakable) filmine yapılan göndermeydi. Bu bölümde sunucu, yaşanan olayları anlatırken Kevin ve karakterleri için Sürü adını kullanıyor. David Dunn ve Sürü ile ilgili neler çıkar ortaya bakalım.
- Film bittikten sonra bakınca 23 karakterin tümünün gösterilmemesi, Casey’nin gidişatının yarım kalması, finalde Unbreakable filmine yapılan gönderme, o filmin afişiyle Split’in fazlaca benzerlik göstermesi ve diğer eksiklikler devam filminin olabileceğini gösteriyor fikrimce.

--- spoiler ---

Oyunculuklara gelirsek; rolüne uygun olması ve mimiklerini kusursuz kullanması sebebiyle James McAvoy çok iyiydi. Dr. Fletcher da aynı şekilde role uygun seçilmiş. Ancak Casey rolündeki Anya Taylor-Joy durağan ve ifadesiz kalmış bence. Biraz daha mimiklerini kullanabilirdi, korktu mu üzüldü mü pek belli olmadı. Diğer iki kızdan bahsetmiyorum bile onlar hepten vasattı.

Bilinen bir konu gibi görünse de 23 ayrı kimliğin birleşip, hepsini koruyacak olan en güçlü 24. karakteri ortaya çıkarması fikri ve bu karakterin doğaüstü güçlerle ilişkilendirilmesi enteresan olmuş diyebiliriz. Bana göre filmde zirve yapmış bir son yok. Devam edecek konu için bırakılan açık kapı gibi olmuş son kısım. Filmin konusu çok iyi olmasına rağmen, senaryo tam anlamıyla iyi olamamış. Hep bir şeyler eksik gibi kalmış. Belki bu eksiklikleri devam filmi gelirse orada tamamlamayı düşünüyor yönetmen, göreceğiz.
Split
filme puan vermedi
15 beğen · 0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna

Kevin Wendell Crumb
Barry
Jade
Orwell
Kevin Wendell Crumb
Heinrich
Norma
Goddard
Denis
Hedwing
Bernice
Patricia
Polly
Luke
Rakel
Felida
Ansel
Jalin
Kat
B.T
Samuel
Mary Reynolds
Ian
Mr.Pritchard
And Beast

Bir bedende can bulmuş 24 ayrı karakter... Son zamanlarda izlediğim en iyi kurguydu...

Karakterlerden sadece 5 tanesi ile şahsen tanışmak fırsatı bulmuş olsak da kendilerine koruyucu olarak yarattıkları Beast gerçekten efsane olmuş...

James McAvoy oyunculuğunu hep beğenmişimdir ve bir kez daha rolünün hakkını fazlasıyla vermiş... Diğer oyuncular sadece misafir niteliğinde olduğundan çok yorumlamayacağım ama Casey karakterini canlandıran Anya Taylor-Joy her ne kadar derin bir deprosyonda olduğundan bu hallerde olsa da mimiklerini biraz daha kullanabilirdi...

-Spiler-
Bir çok insan filmin sonunda görünen Bruce Willis karakterinin filme olan ilişiğini anlayamamış olsa da be daha önce ki filmi izlediğim için bağlantıyı çok net kurabildim... Bu film 2000 yılında gösterime giren bir psikolojik gerilim filminin "Ölümsüz", (Özgün adı: Unbreakable) devamı niteliğinde dir... Eminim izleyenler bağlantıyı çözmüştür...

Not : Beast'in en kısa sürede Casey'in amcasını ziyaret etmesini bekliyorum...

Not : James McAvoy, Atomic Blonde filminde izlemek için de sabırsızlanıyorum... :)
Split
filme 9 verdi
14 beğen · 0 yorum
egorgeous

egorgeous

@egorgeous

çok etkili ve aynı zamanda öğretici de bir psikolojik gerilim filmi.
kesinlikle izlenmeli, ama ikinci kez? hiç zannetmiyorum.
Split
filme 9 verdi
9 beğen · 2 yorum
Sadık sadık (@yakamoz)
Neden ikiciye hayır
10.01.19 beğen cevap
egorgeous (@egorgeous)
şahsen ben duygu karmaşalarıyla yıprandım, ve filmi ilk izlediğimin etkisiyle hatırlamak isterim...
16.01.19 beğen cevap
zeynep yüksel

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Son zamanlarda izlediğim en iyi gerilim filmlerindendi diyebilirim. Oyunculuklar muazzam. İnsan psikolojisine ilgi duyan herkesin izlemesi gereken bir film. Ancak bunalımda ve kişilik arayışında olan izleyicilere tavsiye etmeyeceğim bir türden...
Split
filme 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sena kaya

Sena kaya

@senakaya

Başrolünde James MCAVOY'un oynadığı, insan karakterinin belki de en keskin şekilde belirlendiği çocukluk çağında, annesinden şiddet görmüş, bu da onda zamanla çoklu kişilik bozukluğuna yol açmış bir adam'ın hikayesini anlatan film.

Bana kalırsa insanın iyi veya kötü olmasına karar vermede kendisinde hak gören toplum aynı zamanda aile, zamanında bireyin kendisine uyan davranışını destekleyip, uymayan davranışında onu otelediginde, kısaca kişi üzerinde egemenlik kurduğunda, onun iyi veya kötü olmasında yine en büyük sorumlu kendisidir. Suç denilen şey, kişide olduğu kadar çevrede de aranmalıdır.
Split
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Tam Bağımsız Proton

Tam Bağımsız Proton

@tambagimsizproton

Split
Benim adım Hedwig. Kırmızı çoraplarım var. O harekete geçti. Biri sizin için geliyor ve hiç hoşunuza gitmeyecek. Başkalarına kötü şeyler yaptı, size de yapacak. Mavi çoraplarım da var.
Split
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
....

....

@gulce8

Gerçekten inandıkları kişi haline geliyorlar. Beyin kendini korumayı öğrenmiş. Belki de bizim yapamadığımız bir şeyi yapabilecek hale gelmişlerdir.
Split
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Mathemazel

Mathemazel

@mathemazel

Bir kisiligin ari sokmasina karsin alerjisi olmasina ragmen diger kisilikler ayni bedeni kullanmasina ragmen etkilenmiyorlar
Split
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Nur Demir

Nur Demir

@nurdemir40

Split
Sen diğerlerinden farklısın. Senin kalbin saf. Sevin! Kırılmış olanlar daha gelişmiş olanlardır . Sevin!
Split
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Diğerlerinden farklısın.Kalbin temiz.Buna sevin.Kırılmış olanlar daha gelişmiş olanlardır.Buna sevin.
Split
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
8
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken James McAvoy Filmleri
2017 yapımı Split filminde kişilik bölünmesi yaşayan bir adamı canlandırarak müthiş bir oyunculuk sergileyen BAFTA ödüllü İsk...
183
FİLM
İzleyicide Büyük Bir Hayranlık Uyandıran Yerli ve Yabancı Filmler
İzlerken büyülendiğimiz, büyük bir hayranlık duyduğumuz en iyi yerli ve yabancı filmleri bu listede paylaşıyoruz. Sen de izle...
22
FİLM
En İyi 2017 Filmleri
Türkiye'de 2017 yılında vizyona giren, gişede büyük başarı elde ederek dikkatleri üzerine çeken en iyi 2017 filmleri listelen...
9
FİLM
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi 2017 Korku Filmleri
2017 yılında vizyona girmiş olan, korku filmi tutkunlarının asla kaçırmaması gereken en iyi 2017 korku filmleri listelenmekte...
dolunay karakaya

dolunay karakaya

@dolunaykarakaya

Kesinlikle bakın
Filim sıkıcı olsa da bir insanin başka kişiliklerle rol bambaşka
Split
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.9/10
129 oy
Sence kaç puan almalı?
0