up
ara

Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş

War for the Planet of the Apes (2017)

Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş Konusu ve Özeti

Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş
Serinin son filmi olan War for the Planet of the Apes, 14 Temmuz 2017'de vizyona girdi. Filmde Sezar'ın ordusu ile insanların ordusunun şimdiye kadarki en büyük mücadelesini izliyoruz. Irkların kaderi bu filmde belli oluyor.
Süre: 142 dk
Yapım: 2017 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Pierre Boulle
  • Matt Reeves
  • Mark Bomback
Gişe hiti serinin son halkası In War for the Planet of the Apes filminde Sezar ve onun takipçileri insanlarla acımasız bir savaşta karşı karşıya gelirler. Fakat tüm inancına ve hırsına rağmen Sezar'ın ordusu büyük kayıplar verir. Kendisini ordusuna ve halkına karşı sorumlu hisseden Sezar, Colonel ile birebirde yüzleşmek için yola koyulur. Şimdi iki ırkın da geleceğinin kaderi bu yüzleşmeye bağlıdır.
Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş filmi Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler listesinde yer almaktadır.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Orijinal serisiyle birlikte tüm filmlerini izlemiş ve sevmiş biri olarak bu filmi heyecanla beklemiştim. Doğrusu adı savaş diye yüksek aksiyon beklemedim, gerçekten seriye hakim olanların da bekleyeceklerini düşünmüyorum. Hiçbir filminde yüksek bir aksiyon olmamıştı, adında savaş var diye savaş filmi tadında bir şey beklemek bence en başından doğru değildi o yüzden.
Ben adından bunun bir savaş dramı olduğunu az çok anlamıştım. Zaten hikayesi de bunu kaldırıyordu. İzlemeden önce de kötü yorumlar okuduğum için aksiyonun az olacağını da biliyordum ama savaşın dramı yansıtılmıştı ki bu bence seri için daha beklenebilir bir savaştı.
Ha, aksiyon konusunda bir eksiklik vardı doğruya doğru ama bu az olmaktan kaynaklanmıyordu bana göre, yani az ama etkileyici aksiyon sahnesi ile daha iyi bir yapım ortaya konulabilirdi şüphesiz , oysa aksiyon sahnelerinin biraz daha yüzeysel olduğunu ve hızlı geçip bittiğini söyleyebiliriz.
Yine eksik olarak, bütün film dramı yapılan ama sahnesi bizi yeterince etkileyememiş Sezar'ın karısının ve oğlunun ölüşü idi. Yani o kadar hızlı olup bitmişti ki kimin öldüğünü anlamakta zorlandık. Yine dram iyi işlendiği için, Sezar'ın intikam duygusu ve acısını bize hissettirdiler ama dilerdik ki karakterlerin ölümü de aynı şekilde etkileyici olabilseydi de Sezar ile duyguları paylaşabilseydik.
Daha iyi işlenebilirdi dediğim bir şey de ilkel insan fikri. Öncelikle çok yaratıcı ve seriyi tamamlamış, güzel bir detaydı. Ama onda da kusurlar vardı diyebiliriz. Nova elbetteki imrendirecek güzellikteydi ama bir ilkel insan olarak fazla güzel ve bakımlıydı şüphesiz. İlkelliğin sadece konuşamamak olarak ya da saf olarak yansıtılması pek olmamıştı diye düşünüyorum.
Film yavaştı ama ben bundan rahatsızlık duymadım, bunun ayrı bir derinliği vardı. Sorun daha çok bir şeylerin çok hızlı atlanıp onun konu edilmesiydi. Bazı şeylerin ise fazla yer alışı ve uzayışı da bu kusura dahil.
Yine de ben modern üçlemeyi ele alırsak özellikle, orijinal hikayenin üstüne çıkmış ve hikayeyi bir üst noktaya taşımış bir yapım görüyorum. Kesinlikle bu bir başarıdır. Bazı kusurları olsa da felsefesi, derinliği çok yerinde, kaliteliydi.

Filmden sonra da öğrendiğim küçük detaylar ufak ama güzel ayrıntılardı. Nova'nın adını ilk ve ikinci filmdeki Nova'dan alışı, "APE-OCALYPSE NOW" yazısının, Albay'ın, Apocalypse Now'dan Albay Kurtz'u andırması nedeniyle yazılışı, orijinal seride Sezar'ın babasının adı Cornelius oluşu ve bu seride ise Sezar'ın oğlunun adının Cornelius oluşu nedeniyle Sezar'ın oğluna babasının adını vermiş olması, Koba'nın adının da Stalin'in lakabı olan Koba'dan almış oluşu, Maurice ilk kez konuşup Nova dediğinde, kullanılan ses orijinal serideki Charlton Heston'un sesi oluşu, yine bu üçlemede kıyafet giyen tek maymun Bad Ape, orijinal seride maymunların gelecekte kıyafet giyecek oluşunun ilk adımı ve Bad Ape'in de bunun başlangıcı oluşu, ve yine bu filmde aslında orijinal seride insanların neden konuşamadığının açıklanmış olması gibi güzel detayları olan film ve seriyi, aynı şekilde orijinal seriye bağlayacak ve seriyi tamamlayacak pek çok detay da mevcut.
7 beğen · 1 yorum
Elif Bağcı (@elifbagci)
güzel inceleme ^^
20 sa beğen cevap
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Artıları ve eksileri ile konuşulabilecek bir film.
Merhaba, filmi sinemada 3B olarak izledim. Yayınlanan fragmanla hiç alakası olmadığını izledikçe anlarsınız. Filmin adının "savaş" olması ama aksiyonun az olması beni şaşırttı. Aksiyonun az olmasının sebebinin belirli bir kaç karakterin derinliklerine inilmesi olarak düşünüyorum. Felsefi açıdan insana sorular sordurabilecek bir film. Sonuç olarak insansı maymunları işliyor ve filmde insanlar ile maymunar hayatta kalmaya çalışıyorlar. Filmde hoşuma gitmeyen bir şey de askerlerin askeri disiplinden uzak gibi görünmesi. Sıradan bir insan gibi davranması, bunun sonunda bir askerin yapmayacağı hatalar yapması. İyi izlemeler.
2 beğen · 0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

"Savaşı biz başlatmadık"
İnsan ırkı olarak her şeyi yok etmeye programlanmısız malesef. Ağaçları çiçekleri, uçan sürünen, yürüyen her türlü hayvanı; tüm doğayı yok ediyoruz. Öldürüyoruz, yakıyoruz, yıkıyoruz kendi yaşam alanımızı kendi dünyamızı yok etmeye çalıştığımızın ayırdına varmadan..
"Avatar" filmi tadında insanlığı eleştiren ve hayatta kalmak için mücadele veren bir ırkı anlatıyor. Baştan sona hiç sıkılmadan izlediğim ve önereceğim bir film oldu.. İzleyin.
0 beğen · 0 yorum
'Filiz

'Filiz

@flz

Maymunlar cehennemi serisini izlemis biri olarak aksiyonu az olmus diyebilirim. Bu seride aksiyon ve heyecan bekliyor insan. Gorsel sahneleri basarili bir calisma ona diyecek yok. Izlenir mi evet izlenir ama beklentiyi yuksek tutmamak lazim.
Iyi seyirler
2 beğen · 0 yorum
Lu Na

Lu Na

@luna0

Maymunlar birlikde güçlü.
Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Lu Na

Lu Na

@luna0

Maymun maymunu öldürmez.
Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
412
FİLM
Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler
İzledikten sonra iyi ki izlemişim dediğimiz ve herkese izletmek istediğimiz, şiddetle önerdiğimiz filmleri bu listede paylaşı...
8.3/10
41 oy
Sence kaç puan almalı?
0