up
ara

Thor: Ragnarok Filmi İncelemeleri

Thranduil

Thranduil

@thranduil

Gerçekten büyük beklentilerle ama yine de çizgi roman uyarlamalarının son zamanlarda art arda gelen hayal kırıklıklarından sonra beklentimi dizginlemeye çalışarak izlediğim filmdi.
Yani, DC'nin nasıl her şeyi karanlık yaptığını bilirsiniz, aksiyon sahneleri olur geçer biter ve siz ne olduğunu anlamazsınız bile, iç karartıcı öğeler de vardır falan.. Marvel'da da tam tersi. İkisi de normal, orijinaldeki gibi uyarlayalım, bir şeyleri abartmayalım demek yerine, bu farkımız olsun dercesine her yeni filmde dozunu arttırıyorlar şunu yapmayı sanırım.
Marvel'ın sorunu, gerçekten her şeyi komikleştirme, sempatikleştirme ihtiyacı duyuyorlar, yer yer cıvıklık bile hissedebiliyorsunuz. Hiçbir karakterin ağırlığı yeterince yok, fazla seyirciyi güldürme telaşı var, oysa Thor filmi bu, insanların gülmekten çok kurguya ihtiyacı var. Elbette, çizgi romanlardan uzak sadece gülmek, aksiyon izlemek için bu tarz filmler izleyenler de var ama koca filmi onlar için çekemezsiniz ya. Ama Marvel son zamanlarda öyle yapıyormuş hissi uyandırdı.

Bu film, yine hayal kırıklığı değildi elbet. Loki'yi zaten gerçekten seviyorum, çoğu karakterleri seviyorum genel olarak ve izlettiren şey de bu. Lakin şu filmin neredeyse yarısında geçtiği o gezegenden nefret ettim desem yalan olmaz. Çizgi roman hiç okumadım ama yine de bir şeylerin bu kadar cıvık olması beni rahatsız ediyor. DC'de bazı şeylerin fazla ciddi ve komedi yoksunu, renksiz uyarlandığını düşünebiliyoruz yer yer ama bu kadarına da gerek yok, cidden.
O Sakaar mıdır nedir, cidden gereksiz bir detaydı. Filmin uzatılmaya ihtiyacı vardı pekala, oraya gidilsin ama bu kadar gerekmiyordu. Renkler de başta hoş, göz alıcıyken sonradan rahatsız edici bir noktaya vardı. Neredeyse fütüristik bir hava sezdim, hoşuma gitmedi. Efektler bazen çok iyiyken bazen felaketti.
Kurgu da beni çok tatmin etmedi.
Hela'nın abla olarak uyarlanmasından hoşnut değilim mesela. Loki'nin kızı olma fikri daha hoşuma gidiyordu ne yalan söyleyeyim. Yine Asgard, namı diğer alem, bir gök katına küçük bir ülke, toprak muamelesi yapılması hoşuma gitmedi. Hela'nın kolay yenildiğini düşünen de tek değilimdir diye düşünüyorum. 5 dakika mı sürdü, ya da 10 mu.. Hela gibi bir karakterin biraz daha zorlayacağını düşünmüştüm. Evet, film boyunca düşmandı ama film boyunca onu yenmeye çalışmıyorduk, farklı yerlerde oyalanmaktaydık. O yüzden işin çabuk sürmesi bize Hela'nın kolay haklandığı hissiyatını uyandırıyordu.
Ektra şu Valkyrie'nin hikayesi güzel olsa da o kızı da sevemedim. Savaşçı kadın görmek güzel ama mimikleri cidden itiyordu.

Doctor Stranger'ı görmek güzeldi. Yerinde espriler güzeldi, Thor ile Loki'nin arası güzeldi. Oyunculuklar iyiydi. Sakaar denen yer dışındaki çoğu efektler güzeldi. İyi zaman geçirebilirsiniz ama sağlam kurgu isterseniz tatmin olamayabilirsiniz, mitolojiyle ilgileniyorsanız, tatmin olamazsınız, karakterlerin olması gerektiği halini seviyorsanız yine tatmin olamayabilirsiniz. Eksikleri var, fazlalıkları da öyle. Olması gerektiği gibi olanlar ise yeteri kadar değil. Ama izlemenizi ve sıkılmamanızı sağlayacak öğeler ağırlıklı olarak mevcut.
Thor: Ragnarok
filme 7 verdi
0 yorum