up
ara

Özgürlük Yazarları

- Freedom Writers (2007)

Özgürlük Yazarları Konusu ve Özeti

Özgürlük Yazarları
Özgürlük Yazarları filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 123 dk
Yapım: 2007 ABD ,  Almanya
Senaryo:
  • Richard LaGravenese
Özgürlük Yazarları filmi Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Eğitim Filmleri listesinde yer almaktadır.
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Ülkemizde olsun, başka ülkelerde olsun, filmlerde, dizilerde veyahut kitaplarda örneklerine rastladığımız türden bir konuya sahip bir filmdi. Yaşanmış olması da doğal olarak etkisini artırıyor. İdealist öğretmen, ipe sapa gelmez diyerek birçok insanın sıdkını sıyırdığı öğrenci topluluğu ve sonrasında gelen dönüşüm... Elbette ki engeller mevcut bu yolda fakat filmde, engeller beklediğim yerden ziyade beklemediğim yerden, beklemediğim insanlar tarafından çıkarıldı. Yoksa, öğretmen-öğrenci ilişkisi olarak bakacak olursak, bence dönüşüm çok da zorlu bir yoldan geçmedi. Lakin öğretmenin, bu amaç uğruna geri plana attığı şeyler konusunda kendisine hak veremeyeceğim. Bu kadar cevvalsen her yeri idare edeceksin arkadaş. Öğretmenliğin yanında hem sütyen satmayı, hem de part-time resepsiyonistlik yapmayı biliyorsun ama! Neyse, sakinim... :)
Meşhur, "Eğitim şart" repliğinin burada da doğruluğu kanıtlanır nitelikte. Bazılarımızın yaptığı gibi onlar da bir kitaptan ilham alarak hayatlarını şekillendirme yoluna gitmeyi seçiyorlar ve içine doğdukları batağın, kendilerini yutmasına izin vermiyorlar (sessiz sedasız spoiler veriyorum farkındayım ama bu tip filmlerin sonu da pek hüsranla bitmez, bilen bilir zaten). "Anne Frank'in Hatıra Defteri" kitabını merak ettim, bakalım okumak nasip olacak mı? Keyifli seyirler.
Özgürlük Yazarları
filme 7 verdi
0 yorum
Betül Bayrak

Betül Bayrak

@teleskoplukiz

Uğruna Savaşmadıysanız, Asla Tam Anlamıyla Özgür Sayılmazsınız.
"Adalet, suçlunun hapse girmesi demek değil, birine bedel ödetmektir."

Dünyayı ve adaletini, hayatın mizah anlayışını, iyilik ve kötülüğü hemen hemen hiçbir detayı atlamadan gözler önüne seren ve hiçbir eleştiriden kaçınmayan bir film Özgürlük Yazarları.

Tamamıyla gerçek bir hikayeden uyarlanmış olup, küçükken dinlediğimiz o peri masallarını bize tekrardan hatırlatıyor. "İnanırsan, başarırsın." diye fısıldıyor film, seyircisine. Gerçekten yaşanmış olması ise bu fısıltıyı daha cesaretlendirici ve inanılabilir kılıyor.

2007'nin Aralık ayında vizyona giren 'P.S. I Love You' filminde de iki Oscar ödüllü Hilary Swank ile beraber çalışan yönetmen Richard LaGravense'in en meşhur filmlerinden birisi 2007 Ocak ayında vizyona giren 'Freedom Writers'. Hilary Swank'e "başarısız koca" rolüyle başarılı oyunu ve yarışçı Patrick Dempsey eşlik ediyor.

Şimdi bir okul düşünelim... Irkın, 1992 yılında California için çok önemli olduğu bir zamanda, bütünleştirme kararı ile her milletten öğrencinin içine doluşturulduğu bir okul. Dolayısıyla kavga dövüşün asla eksik olmadığı, ringleri aratmayan bir ortam söz konusu.

Ve olağanüstü bir zekası olan, istediği herhangi başka bir şeyi yapabilecek gerekli her şeye sahipken öğretmen olmayı seçen; saf, iyi niyetli, azimli ve idealist bir yeniyetme öğretmen...

Her şey bu öğretmenin, Erin Gruwell'in (Hilary Swank) bu okula gelmesiyle başlıyor.
Erin Gruwell, ilk başlarda öğrencileriyle girdiği çatışmalar nedeniyle vazgeçecek noktaya geliyor ancak sonradan çocukların her birinin kendilerine ait zorluklarla dolu bir yaşam hikayeleri olduğunu fark ediyor. İş arkadaşlarının tüm alaycı tavırlarına rağmen, bu durmadan "kim olarak doğdukları için birbiriyle savaşan" çocuklara insanlığı öğretiyor. Birbirlerini sevmeyi, dostluğu öğretiyor. Tabii doğal olarak çocuklar da onu hayatın karanlık yönleriyle tanıştırıyorlar.

Erin Gruwell ve "at risk" (hiçbir şey öğretmenin mümkün olmadığına inanılan sınıf) bir aile oluyorlar ve hep beraber o karanlığa bir fener yakıyorlar.

Erin Gruwell öğrencileri için babasını, iş arkadaşlarını ve hatta çok sevdiği kocasını karşısına alıyor. Tabii ki bu hikaye özel olduğu için, çok bilinene zıt kavramlar var. Eşinin ideallerini gerçekleştirebilmesi için bir takım fedakarlıklardan çekinmeyen ve bazı göz yummalarda bulunan bir kadın yok karşımızda. İdealleri olan bir kadın ve bir de bu idealleri desteklemesi beklenen bir adam var. Boşuna söylenmiyor kadınların kutsal oldukları, çünkü adam bu görevi başaramıyor ve Erin'ciğimizi terk ediveriyor.

İlk yılın ardından, öğrenciler ve Erin Gruwell, ders yaptıkları 203 nolu sınıfı evleri olarak görmeye başlıyorlar. Çocuklar, birbirlerini kardeş, Erin'i anneleri; Erin ise çocukları kendi öz evlatları gibi görmeye başlıyor. Şehirde insanlar gözleri çekik olduğu, ten renkleri farklı olduğu, farklı bir gruba ait olmaları gibi gerekçelerle birbirlerini öldürürken, onlar Asyalısıyla Afrikalısıyla, siyahıyla beyazıyla, zenginiyle fakiriyle bir bütün oluyorlar. Bir yandan da yazıyorlar. Yaşadıklarını ve hissettiklerini yazıyorlar.
Erin, her birine bir defter veriyor ve her gün yazıyor herkes. İkinci yılın sonunda yazdıklarını birleştirmeye başlıyorlar. Kitabın ismini beraber okuyup olgunlaştıkları "Anne Frank'in Günlüğü" isimli kitaba ithafen "The Freedom Writers Diary" koymaya karar veriyorlar ve 1992'de yazılmaya başlanan kitap, 1996'da yayımlanıyor.

Ya sevinçten, ya da hüzünden belki de ikisinin birden sayesinde bir şekilde gözleri doldurmayı beceren bir değişim ve yeniden doğuş hikayesi... Ancak asla sıradan değil. Çünkü fazlasıyla "gerçek."

Hayatın ve insanların renklerden, ırklardan, dillerden, dinlerden ibaret olduğunu sanan bir grup gencin sevgiyi, dostluğu, bir olabilmeyi, insanlığı keşfetmesi ve çevrelerindeki diğer tüm görmeyi bilmeyenlere karşı bunun için savaşması; hayatı tozpembe ve apaydınlık gören çömez bir öğretmenin, dünyanın karanlık ve hiç de iç açıcı olmayan yönleriyle tanışması ve buna karşı savaşmasının hikayesi bir nevi "Özgürlük Yazarları."

"Yazmalıyım!" diyorsunuz film bitince. Özgürlük için, kendimi ve dünyayı özgür kılmak için bıkmadan usanmadan yazmalıyım içimden geçenleri ve onların tüm çıplaklıklarını. Takıldığım yerde hep sizi hatırlayacağım Özgürlük Yazarları.
Özgürlük Yazarları
filme 7 verdi
0 yorum
Seyr-i Sükut

Seyr-i Sükut

@seyrisukut

"Bir çocuğu mahkemede savunuyorsan o zaman savaşı kaybetmişsindir! Asıl savaş burada, sınıfta verilmeli!..."
Özgürlük Yazarları
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
57
FİLM
Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Eğitim Filmleri
Tüm öğretmenlerimizin ve öğrencilerin mutlaka izlemesi gereken hem eğitici hem de ufuk açıcı filmler listelenmektedir....
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
8.8/10
37 oy
Sence kaç puan almalı?
0