up
ara

Dunkirk

(2017)

Dunkirk Konusu ve Özeti

Dunkirk
Vizyon tarihi 21 Temmuz 2017 olan Dunkirk, İkinci Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından biri olan Dunkerque Tahliyesi'ni konu ediniyor.
Yapım: 2017 ABD, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • Christopher Nolan
Yönetmenliğini Christopher Nolan'ın yaptığı film, tarihte yaşanmış gerçek bir olayı beyazperdeye taşıyor.
İkinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli olduğu dönemlerden birinde Belçika, İngiltere, Kanada ve Fransa'nın müttefik askerleri Alman ordusu tarafından kuşatılır ve askerlerin tahliye edilmesine karar verilir.
Adil koç

Adil koç

@adlkoc

mükemmel bir film
özellikle çekim açıları şahane.. boğulanla boğulduğumu, pilotla aynı kabinde uçtuğumu hissettirecek kadar etkileyici.. sinemadan çıktığım da hayatın hala akıp gitmekte olduğunu ve son iki saatte yaşadıklarımın 70-80 sen öncesinde olup bittiğini kavramakta zorluk çektim.. Şahsen çok fazla sinemaya gitmeyip filmleri evde pc'den izleyen biriyim lakin bu filmi muhakkak sinema da izleyin derim.
Dunkirk
filme 9 verdi
0 yorum
Güngör Ateş

Güngör Ateş

@babayani

DİKKAT BU FİLMDE BİR KAHRAMAN YOK !
Öncelike yönetmen koltuğundaki zat-ı muhterem'in zaman içinde ki düşünce değişimini fark ettiğim bir film oldu. Akıl defteri ile resmen başlayan kariyerine batman serisini yerleştiren ve yıldızlararası ile çene düşüren bu abimiz, bu sefer alışılmışın dışına çıkmış. Çok ta iyi yapmış. Evet bu filmde bir kahraman yok ve zaten bu bir savaş filmi de değil. Bu birebir savaşın filmi. Savaşın aciz ve acımasız ortamını tam olarak gösteren bir yapım olmuş ki oyuncu seçimi de buna uygun olarak pek tanınmayan arkadaşlardan oluşuyor. Yani asıl konuya odaklanarak izleyin bu filmi. Amaç Er ryan'ı falan kurtarmak değil bu filmde. İnsanlığın kendini düşürdüğü acımasız ortamdan betimlemeler sunmak. Son olarak sesler ve çekim kalitesi harika. Lanet speedfire uçakları sanki tepemde uçuyor hissini yaşadım. İlk izlenimde hemen kestirip atmayın filmi.
Dunkirk
filme 9 verdi
0 yorum
erdal akca

erdal akca

@razumuhin

Bu Sahilden, Karşı Sahile Umutları Taşırken
Dunkırk; Christopher Nolan ın yazıp yönettiği 14.film. İmsomnia adlı filmde sadece yönetmen olarak imzası var (Al Pacino ve Robin Williams ın oynadıkları bu filmde favorimlerimdendir.). Dunkırk den sonra filmi izleyenler ikiye ayrıldı. Bir kısmı filmi yerden yere vururken diğer kısım da yapılan en iyi savaş filmlerinden biri olduğu yönünde. Neler denmedi film hakkında. (Bu arada hakkını yemeyelim filmi yerenler bile Nolan'ın yönetmenliğinin başarısını ayrı tutarak konuşuyorlar) Filmi eleştirenler; diğer Nolan filmlerine göre kurgusunun çok zayıf olduğunu; kardeşinden ayrı yazdığı son 2 senaryoda çuvalladığını ;Dunkırk olayını tarih te bilmeyen insanların filmin içine girmekte zorlanacağını; bir geri çekilme operasyonundan destan yarattığını; İngiliz milliyetçiliği ve renkli gözlü, beyaz tenli oyuncular oynatarak ırkçılık yaptığını (evet evet); hiç düşman askerinin gösterilmediğini ve sonundaaaa HİTLER'in de adının hiç mi hiç söylenmediğini belirttiler vs vs.
Benim için iyi yönetmen iyi bir hikaye anlatıcısıdır başta, tarihsel olaylarda ele alırsak yanlış ve sempatizan yaklaşmadığı sürece sinemada ele aldığı konuları eğip büker, zamanda ve algıda oynar, dağıtır yeniden karar kartları, oyunun kurallarını değiştirir, gerekirse yeniden yazar kuralları. O yüzden söylenen eleştirilerin hiçbirine katılmadığımı bildirir. Havada 1 saat ,denizde 1 gün, karada 1 haftanın anlatıldığı bu geri çekilme hareketinin anlatıldığı, savaşın anlamsızlığını ve vatan sevgisini ve hayatta kalma uğraşını net bir şekilde anlatan bu filmi mutlaka ve mutlaka sinemada izleyin derim. Algımızla oynayan Shepard tone tekniğiyle harika müziklere imza atan Hans Zimmer in müziğiyle ilgili teknik bilgiyi içeren linki de https://youtu.be/LVWTQcZbLgY buraya atarım.

Bugün bu filme ve yönetmene eleştiri yapanların ilerde bu filmi FULL METAL JACKET, ER RYAN'ı KURTARMAK'la aynı yere kayacağını tahmin eder sanatsız kalmayın derim. Sanatda en iyisini yakalamanız dileğiyle.

Dunkırk 1 saat 47 dakika

yazan ve yöneten : Christopher Nolan

oynayanlar : Fion Whitehead, Damien Bonnard, Aneurin Bernard,Tom Hardy,Kenneth Branagh
bitekbenmiokudum.blogspot.com
okudugumda@gmail.com
Dunkirk
filme puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

En sevdiğim yönetmenlerden biri Nolan, dolayısıyla pozitif bir ön yargıyla yaklaşıyorum adamın filmlerine. Dunkirk için olumlu olduğu kadar ciddi olumsuz eleştiriler de aldı Nolan. Ama tabii ben olumsuz olanlara gözlerimi kapadım.

Önce şunu söylemek gerekiyor ki mutlaka Dunkerque Tahliyesi' ni Wikipedia' dan falan bir okuyun ve konuya hakim olarak izleyin filmi. Alman Ordusu tarafından Fransa' nın Dunkerque kıyısında sıkıştırılan 400.000 askerin tahliyesini Nolan tarzıyla izliyoruz. Ben filmin mantığını ne yazık ki filmin sonlarına doğru anladım. Büyük bir sürpriz falan olmadığından burada yazmakta bir beis görmüyorum. Nolan filmi kara, deniz, hava olmak üzere üç parçaya bölmüş ve bu üç parçayı üç farklı zaman dilimiyle anlatmış. Dunkerque Tahliyesi sırasında havada geçen bir saati, denizde geçen bir günü ve karada geçen bir haftayı birbiriyle kesişen kısımların da büyük bir ustalıkla vererek izletiyor bize Nolan.

İki çok güzel nokta var filmde. İlki başrolde neredeyse kimsenin olmaması. Fakat buna rağmen Nolan seyircinin ilgisini sahnede tutmayı başarıyor. Bu bence kolay bir iş değil. Tam olarak bağ kurabildiğiniz tek bir karakter bile yok belki, yine de geriliyorsunuz fazlasıyla. Nolan sizi sinema koltuğundan alıp Dunkerque kıyılarına taşımayı başarıyor. O çaresizliği, ölüm korkusunu fazla fazla hissettiriyor.

İkinci nokta ise gözümden kaçmışsa bilemem ama filmde tek bir Alman askeri bile görünmüyor. Bu muhteşem bir olay, enfes bir detay. Belki de seyircinin bu kadar gerilmesini sağlayan nüans bu. Bir düşman var, saldıran var ama nereden ne zaman geleceği belirsiz, kim olduğu belirsiz. Askerler onları nasıl görmüyor, nasıl korkuyla bekliyorsa siz de öyle bekliyorsunuz işte. Müzikler de gerilimin artmasında önemli bir etken ki Youtube' da bununla ilgili bir videoda vardı.

Okuduğum kadarıyla Nolan' ın bu filmle ilgili ısrarla söylediği bir cümle vardı; ''bu bir savaş filmi değil'' Nolan bunu söylerken benim anladığımı mı kastetti bilmiyorum. Ben, bir macera, aksiyon beklemeyin diye yorumladım bunu ve zaten beklemiyordum de. Yine de daha fazla aksiyon sahnesi olacağını düşünmüştüm. Peki olmadığı kötü mü olmuş derseniz, asla derim, hatta çok iyi olmuş.

Son yorumum şu olacak; bu filmi bir başkası çekseydi ya çok daha fazla beğenilirdi ya da çok daha fazla eleştirilirdi. Bir bakıma aslında bu da Nolan özgünlüğünün bir kanıtı, bir Nolan başarısı bence.
Dunkirk
filme 8 verdi
0 yorum
Aysu öztürk

Aysu öztürk

@aysuozturk

İşte bu yüzden sen karada ben denizde görev yapıyorum.
Dunkirk
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

+Sadece hayatta kaldık
- O da yeter
Dunkirk
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.8/10
36 oy
Sence kaç puan almalı?
0