up
ara

Jason Bourne

(2016)

Jason Bourne Konusu ve Özeti

Jason Bourne
Jason Bourne, hükümet tarafından özel olarak eğitilmiş bir ajandır. Geçmişi Olmayan Adam filminde yaşananların üzerinden on iki yıl geçmiştir. Hafızasını geri kazanan Jason Bourne, geçmişiyle hesaplaşmaya hazırdır.
Süre: 123 dk
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Robert Ludlum
  • Matt Damon
  • Paul Greengrass

Jason Bourne Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Aksiyon filmi denince akla ilk gelen filmlerden biri olan Bourne serisi, yeni bir filmle beyazperdeye dönüş yaptı. 29 Temmuz 2016'da Jason Bourne adıyla vizyona giren filmde, başarılı yönetmen Paul Greengrass ile ünlü aktör Matt Damon yeniden biraraya geldi. Bu da demek oluyor ki, aksiyon dolu sahneler, müthiş bir kurgu ve efsane bir oyunculuk bir kere daha izleyicileri bekliyor.

Jason Bourne kimdir?

Jason Bourne, aslında bir roman karakteridir. Önce Amerikalı yazar Robert Ludlum tarafından kaleme alınan, daha sonra ise Eric Van Lustbader tarafından devam ettirilen üç kitaplık bir casusluk roman serisinin ana kahramanıdır. Serinin üç kitabı da geçtiğimiz yıllarda sinemaya uyarlandı.

Serinin ilk kitabı olan The Bourne Identity öncelikle TV dizisi uyarlaması olarak çıkmıştı izleyicilerin karşısına. Ardından 2002 yılında Tony Gilroy tarafından sinemaya uyarlanarak tüm dünyada büyük bir üne kavuştu. Film, aynı sene Türkiye’de Geçmişi Olmayan Adam ismiyle vizyona girdi. Ardından serinin devam kitapları da senaryolaştırılarak The Bourne Supremacy/Medusa Darbesi (2004) ve The Bourne Ultimatum/Son Ültimatom (2007) isimleriyle vizyona girdi.

Jason Bourne Karakter Analizi

Jason Bourne, 13 Eylül 1970 tarihinde Nixa, Missouri’de doğmuştur. Gerçek adı David Webb’dir. Webb, öncelikle Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri’ne katılır, ardından ABD ordusunun özel kuvvetler birimine katılarak Yeşil Bereliler’den biri olarak hizmet vermeye başlar. Daha sonra ordunun Delta Kuvvetleri’ne katılarak yüzbaşı rütbesi alır. Delta Kuvvetlerindeki görevinin ardından 4 Ocak 1997’de CIA’e katılır ve dahil olduğu Treadstone projesi kapsamında Jason Bourne kod adını kullanmaya başlar.

İlk üç filmde, David Webb, Jason Bourne kod adını kullanan, hafızasını kaybetmiş ve hükümet tarafından özel olarak eğitilmiş başarılı bir ajan olarak çıkıyor karşımıza. Üç film boyunca, başarılı ajan, hafızasını geri kazanmak ve önceki kişiliğine geri dönmek için büyük bir mücadele veriyor. Bu sırada birçok uluslararası olaya ve casusluk vakalarına karışıyor.

Jason Bourne Filminin Konusu

Vizyon tarihi 29 Temmuz 2016 olan, serinin son filmi Jason Bourne, Son Ültimatom’da yaşanan olaylardan 12 yıl sonrasını ele alıyor. Daha önce hafızasını kaybetmiş bir ajan olarak izlediğimiz Bourne, bu defa hafızasını tamamen geri kazanmış ve yaptıklarından ötürü geçmişiyle hesaplaşan karanlık bir adam olarak karşımıza çıkıyor.

Hayatını sokak dövüşlerine katılarak sürdüren Jason Bourne, gizemli geçmişini merak ediyor ve izlerini sürmeye karar veriyor. Ancak, izlemeye karar verdiği bu yolda, düşmanları onu bekliyor olacak. Babasının ölümü ile ilgili gerçekleri öğrenmesinden korkan ve bunu engelllemek için her şeyi yapmaya kararlı olan bu kişilerle hesaplaşmak zorunda kalacak.

Matt Damon Neden Geri Döndü?

Jason Bourne karakterini canlandıran Matt Damon, serinin üçüncü filmi olan ve 2007’de vizyona giren Son Ültimatom’dan sonra projeden çekildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine 2012 yılında Jeremy Renner'ın canlandırdığı Aaron Cross adında yeni bir ajanın yer aldığı Bourne'un Mirası filmi çekildi. Ancak bu film, diğerleri kadar tutmadı. Aradan geçen 9 yılın ardından yeniden projede yer alan Matt Damon, Jason Bourne karakterinin hikayesinin yarım kaldığını ve anlatılacak son bir bölümün daha olduğunu belirterek projeye geri dönmeye karar vermiş. Bunun yanısıra filmin yönetmenliğini yeniden Paul Greengrass'ın yapacak olmasının da Matt Damon'ın geri dönüşü üzerinde çok etkili olduğunu söylemekte fayda var.
Jason Bourne filmi Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri listesinde yer almaktadır.
Film İzle

Film İzle

@filmizle

En kötü Bourne filmiydi
Jason Bourne soğuk savaş dönemlerinde popüler olan ajan hikayelerinden en gerçekçi olanı olarak parlamış 3 kitaplık bir seriymiş. Sonra tutunca 2004'ten sonra neredeyse her sene bir kitap daha çıkarılmış. Şu an 12 kitap mevcut. 2016'd vizyona giren Jason Bourne serinin 4. filmi.

İlk olarak az sayıdaki iyi izlenimlerimi paylaşayım;
Film aksiyon açısında dolu dolu belki fazla dolu. Diğer filmlerde olduğu gibi Avrupa'nın bir çok şehrinde geçiyor. Atina sahnesi gayet güzel çekilmişti ve filmde CIA ajanlarından birisi olarak Alicia Vikander oynuyor ki bu hatunu Ex Machina'dan bilen bilir.

Gelelim beğenmediğim yönlerine;
Filmde ufak bir zeka kırıntısına bile rastlamadım. Aksiyon miktarını çok aşırı buldum. Hikaye tamamen aynıydı. Bourne bu sefer babasının hakkındaki gerçeği arıyor ve CIA'i dağıtıyor. Ben daha durgun fakat şaşırtıcı, derin bir hikaye beklerken karşıma patlama çatlama çıktı.
Hele o kamera hareketleri nedir arkadaş? Aksiyon olmayan sahnelerde bile heyecanı koruyabilmek için ufak zoom-in ler falan çok sıkıcıydı.
Kavga sahneleri de anlaşılmayacak kadar yakın çekim ve çok kesmeliydi. Yaşlandım heralde :)

Yönetmenine bakayım dedim. Paul Greengrass diye bir adam. Bu eleman son 3 filmi yönetmiş ama ilk film Geçmişi Olmayan Adam ki serinin en iyisi Doug Liman tarafından yönetilmiş. Aslında bu 4. film 2 ve 3'e benziyordu. 1. film bambaşkaydı. Baktığımızda Paul Greengrass Kaptan Phillips filmini de yönetmiş. Bu film oyunculuğa dayalı bir filmdi ve aksiyon kararındaydı. Bourne deyince adam sapıtıyor demek ki.

Sonuç olarak beklediğimi alamadım, sonuna doğru sıkıldım. Vakti olan, aksiyona henüz doymamış arkadaşlar izlerse severler. Sonuçta Matt Damon ve Bourne.
Film kimlere hitap ediyor?: Aksiyon filmi sevenlere hitap ediyor. Hikaye arıyorsanız başka kapıya.
Nerede, ne zaman, kimle: Vizyona girdiği 2. günü sinemada izledim.
Filmi beğenenlere tavsiye: Bunu beğendiyseniz ve hala serinin ilk bölümünü izlemediyseniz mutlaka izleyin.
Alternatif isim: Bourne - same shit
Jason Bourne
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Filme kötü diyenler iyisini çeksin o zaman. Fazla bir şey yazmayacağım izleyin de görün ülen.
Jason Bourne
filme 9 verdi
1 beğen · 4 yorum
SweetHexe (@glbn)
@vareste hep yabancıya mı yüklenelim yani :)
27.09.17 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
Türk'te izliyoruz :D
28.09.17 beğen cevap
Feyzanur (@vareste)
@glbn geldim , inceleme harika :)
28.09.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
:) :)
28.09.17 beğen cevap
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

– Her şeyi hatırlıyorum.
+ Her şeyi hatırlaman, her şeyi bildiğin anlamına gelmez.
Jason Bourne
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Leandros

Leandros

@leandros

Gerçekleri görmelisin.
Jason Bourne
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

I know who i am.
Jason Bourne
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
28
FİLM
Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri
En beğendiğimiz ve herkes izlemeli dediğimiz 2016 filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren fil...
47
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Matt Damon Filmleri
Bourne serisi, Köstebek, Can Dostum gibi unutulmaz filmlerde rol alan Oscar ödüllü efsane oyuncu Matt Damon'ın en iyi filmler...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
12
FİLM
En iyi 2016 Aksiyon Filmleri
Jason Bourne, Ip Man 3, Kod Adı: Londra ve daha fazlası... Türkiye'de 2016 yılında vizyona giren en iyi aksiyon filmleri bu l...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
8.2/10
47 oy
Sence kaç puan almalı?
0