up
ara

Captain Fantastic

Kaptan Fantastik (2016)

Captain Fantastic Konusu ve Özeti

Captain Fantastic
Pasifiğin kuzeybatısındaki ormanlarda 6 çocuğuyla beraber medeniyetten uzak bir yaşam sürdüren bir baba, kendini çocuklarına adamış ve onlara hem annelik hem babalık yaparak büyük bir titizlikle yetiştirmiştir. Bir gün şehirde yaşayan annelerinin ölüm haberini alan çocuklar cenazeye katılmak için şehre gitmek ve medeniyete dönmek isterler. Babaları Ben Cash'i bundan sonra zor bir hayat beklemektedir.
Süre: 118 dk
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Matt Ross
Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ölümü ormandaki "düzeni" de sarsar. Zira çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olacaktır...
Viggo Mortensen başrolde olduğu etkileyici yapımın yönetmeni ve senaristi ise Matt Ross.
Captain Fantastic filmi Araftaki Filimler listesinde yer almaktadır.
Batuhan Saydam

Batuhan Saydam

@batuhansaydam

yaşama sebebini sorgulatacak bir film...fakat aşırılığın sonuçlarını tattırıyor insana... aile kavramını çok farklı bir tarzda aktarmışlar..emeği geçenlere teşekkürler.
Captain Fantastic
filme 9 verdi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Gerçekten etkileyici bir film.Doğal yaşam mı yoksa şehir yaşamı mı ikilemini çok güzel veren ve ikisinin de olumsuz yanlarını güzel anlatan bir hikaye(zaten sonuyla da orta bir yol olabilir-i gösteriyor bize).Cidden özellikle de çocuğunuz varsa sorgulatıyor.En sevdiğim bölümler "bankada babalarını beklerken çocukların obez ve kilolu insanlara bakıp "baba insanların nesi var hepsi hasta mı"diye sormaları ve halalarının evinde yemekteyken ,hala ve enişte çocuklarına üstü kapalı anlatırken her şeyi,babanın tak tak söylemesi ve böyle alışan bir çocuğun bunları yadırgamaması yine çok güzel verilmişti filmde (ki bir arkadaşımın başı çocuğunun anaokulu öğretmeniyle bu yüzden bayağı ağrımıştı.Çocuklara öyle anlatmayalım her şeyi açık açık diye :))Kesinlikle izleyin-izletin özellikle de çocuğunuz varsa kaçırmayın :)
Captain Fantastic
filme 10 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Yer yer küçük spoilerlar içerecektir.

Öncelikle bu filmi izlememi sağlayan üstelik de sadece 6 tl' ye (öğrenciye 4) bunu sağlayan BAŞKA SİNEMA ya teşekkürler.

Film, bazı sinema sitelerinde de okuyabileceğiniz üzere pek çok şehir insanının ütopyasını ve bunun sonuçlarını sunuyor size. Başladığı andan itibaren bir iki soru işareti olsa da hep 10 üzerinden 8' lik, 9' luk bir film olarak devam etti benim kafamda, ta ki bitmesi gereken yerde bitirilmeyip(bana göre tabii) uzatıldığını görene kadar.

Filmde ormanda, şehir hayatından uzakta, vahşi hayatın şartlarına uygun olarak yetiştirilen 6 çocuk ve bunları yetiştiren babanın -ama babadan daha çok hoca/usta- hikayesi anlatılıyor. İlk başta babanın bu fazla otoriter tavrını yadırgıyor olsanız da o şartlarda hayatta kalabilmek için böyle bir şeye gerek olduğu fikrini ikna oluyorsunuz.

Bir şeyleri yazarken konuşur gibi yazdığımdan hangi sırayla gitmem gerektiğine bir türlü doğru karar veremiyorum.

Filmin başında çocukların; bizim ahlak, merhamet anlayışımızdan farklı anlayışlara sahip olduğunu bir iki sert sahne ile çok net şekilde gösteriyor yönetmen. Tamam bu güzel, ama sonra şehire inildiği ilk anda bir koyunun öldürülmesi gereken sahnede merhamete tanık oluyoruz. İşte ilk itirazım bu merhamete. Böyle bir ortamda, böyle otoriter bir hoca tarafından eğitilen bir bireyin şehir hayatına girer girmez bir hayvana merhamet duygusu beslemesi benim kafama yatmıyor. Ben yönetmene katılmıyorum. Yönetmen sanki burada merhamet duygusu içimizde vardır gibi bir düşünceyi savunuyor gibi geldi bana oysaki kesinlikle katılmıyorum ve bunun öğrenilir bir şey olduğunu düşünüyorum. Yine bu sahnede bir erkeğin değil de bir kızın merhamet duygusuyla bir koyunu öldürememiş olması beni irite eden bir notkaydı. Ne yani, kadınlar daha duygusaldır, bu mu? Bu klişe ezber mi? Toplumun bu kadar uzağında yetişen bir bireyde toplumun ezberine neden rastlıyoruz?

Film boyunca erkek vücutları cömertçe sergilenirken ve gerekçe olarak da ''insan da bir hayvandır'' tarzı bir argümana dayanılırken kızların vücutlarının örtülü olması beni biraz rahatsız etmiş olsa da evrim penceresinden bakıp erkeğin, kadında doğurganlık(kalça/göğüs) araması sebebiyle kızların vücudunun erkeklerin güdülerini harekete geçireceğini düşünerek, bu özgürlüğün baba tarafından kızlara tanınmamasını kendi kafamda bir mantığa oturtabiliyorum.

Filmin başlarında Nobokov' ın Lolita' sı sayesinde güzel bir yol haritası çıkartılıyor aslında seyirci için. Bir sahnede Baba(Ben), kızlarından birinden(Kielyr) okuduğu kitabı yorumlamasını istiyor. Kielyr da adama kızıyorum ama onu anlıyorum da, 12 yaşında bir kıza aşık, bu yanlış ama diğer yandan aşkı gerçek ve çok güzel gibi bir şeyler söylüyor. Ben bu cümlenin filmdeki ana karaktere karşı bakış açımızı belirlememizde yardımcı olmak için kurulduğunu düşünüyorum. Burayı daha da açıp uzatmak istemiyorum, filmi izleyenlerin ne dediğimi anladıklarını umuyorum.

Yaygın bir ütopyanın olası sonuçları üzerine olduğu kadar aynı zamanda bir ailenin de hikayesi bu film. Otoriter baba, muhtemelen sevgi dolu anne; annenin gidişiyle başlayan sorunlar, çocuklardan birinin içten içe babaya nefreti, tüm o yakınlığa rağmen aslında aralarında var olan duvarlar. Bu klişeye karşı ise nötrm. Çünkü klişe olsa da bir realite aynı zamanda tüm bunlar.

Açılıştaki sert sahnelere rağmen oldukça sıcak, eğlenceli ve tarafsız ilerliyor film. Yani bir doğal yaşam fetişizmi yapmadığı gibi modern şehir güzellemesi de yapmıyor kesinlikle. Olabildiğinde objektif şekilde kıyaslamalara gidiyor. Genel olarak baştan sonra sıcak, keyifli, düşündürücü bir film olmasına rağmen bana göre bitmesi gereken sahnede bitmiyor işte.

-SPOILER-
(bitmesi gereken sahne)
Annenin cesedinin yakılması ve orada çalan o müthiş Sweet Child O' Mine covere ile bitmeilydi film.

Oysa burada bitmeyip ya iki uç noktadan da kaçınmak gerek, ortası bulunabilir gibi bir tavır takınması direkt bir not aşağı çekti filmi benim nazarımda. Oysaki bu seyirciye bırakılmalıydı bence.

https://youtu.be/Zdh2hot8rjU
-SPOILER-
Captain Fantastic
filme 7 verdi
2 yorum
Martin Heidegger (@martinheidegger)
Bol bol chomsky oven film. Ralph Waldo Emerson un Walden ormanda yaşam kitabının 748393 yine de özgün yorumlanır
20.02.17 beğen cevap
Martin Heidegger (@martinheidegger)
NOT :Ben Martin Heidegger olduğum için bir yahudi hariç diğerlerini pek sevmem. Chomsky de duble double . Hem Şarlatan hem yavudi xbdndnf nd
20.02.17 beğen cevap
Ceyda

Ceyda

@ceydaa

-İlk olarak, Leslie Budizm'e bağlıydı ve onu bir din olarak değil de felsefe olarak görüyordu. Hatta, Leslie tüm dinlerden nefret ederdi. Ona göre dinler, insanların körü körüne bağlanması ve masum ve cahil insanların yüreklerine korku salmak için tasarlanmış çok tehlikeli peri masallarıydı.
Ölümden daha beter olduğunu düşündüğü tek şey çürüyen vücudunun sonsuza dek büyük bir kutuda tıkılıp kalacağını ve boktan bir golf sahasının ortasına gömüleceğini bilmek olurdu.
Kendisini tanımayan biri tarafından övülmenin abesliğine rağmen bu komik süslü sözler Leslie'nin çok hoşuna giderdi.
Hiç olmazsa mizah anlayışı vardı. Bir şey okumak istiyorum, böylece ne demek istediğimi anlarsınız.
Leslie'nin vasiyeti ve son isteği. "Öldüğüm takdirde bir Budist olarak ben, Leslie Abigail Cash, cesedimin yakılmasını istiyorum. Cenazem, pek bir önemi olmasa da, müzik ve dans eşliğinde yaşam döngüsünün bir kutlaması olacak. Daha sonra küllerim, umumi ve
ziyadesiyle kalabalık sıradan bir yere götürülecek. Ardından da küllerim, tez vakitte
en yakın tuvalete dökülecek. " Komedi budur işte.
Captain Fantastic
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gizem Bingöl

Gizem Bingöl

@gizembingol

Eğer hiç umut olmadığını farz edersen, hiç umut olamayacağını garantilemiş olursun.
Eğer özgürlük için bir iç güdün olduğunu farz edersen, bir şeyleri değiştirme şansın olur, daha sonra da dünyayı iyi hale getirmek için katkıda bulunma olasılığın olur..."

#CaptainFantastic 🎬
Captain Fantastic
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EMRİYE ECER

EMRİYE ECER

@emriyecer

Bir kadınla seks yaptığında nazik ol ve onu dinle.
Ona saygı ve değerle yaklaş.Onu sevmesen bile.
Her zaman doğruyu söyle.
Her zaman doğru olanı yap.
Her günü son günün olabilirmişçesine yaşa.
Her şeyiyle yaşa.
Maceraperest ol, cesur ol; ama tadını çıkar, hemen geçiyor.
Captain Fantastic
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EMRİYE ECER

EMRİYE ECER

@emriyecer

" Umudun olmadığını farz ederseniz umudun olmayacağını garanti edersiniz.Özgürlük için bir içgüdü olduğunu şeyleri değiştirme fırsatları olduğunu farz ederseniz o zaman daha iyi bir dünyanın yapımına katkıda bulunma ihtimaliniz vardır."
Noam Chomsky
Captain Fantastic
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceyda

Ceyda

@ceydaa

+Nasıl bir deli Noam Chomsky'nin doğum gününü resmi bir tatilmişçesine kutlar? Neden bizde dünyanın geri kalanı gibi Noel'i kutlayamıyoruz?
-İnsan haklarını desteklemek için onca şey yapmış bir yardımsever yerine kurgudan ibaret sihirli bir elfi kutlamayı mı tercih edersin?
Captain Fantastic
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
44
FİLM
Araftaki Filimler
İyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir türlü karar veremediğimiz, izlense de olur izlenmese de olur dediğimiz araftaki filmleri bu...
TC Filiz Yenisu Çiçek

TC Filiz Yenisu Çiçek

@filizcicek94695

Doğada yaşam ve Egitim paylaşım fotoğrafı
Doğada yaşam ve Egitim
2016 yapımı çok güzel bir film. Bu filmi izledikten sonra Çocuklarınıza verdiğiniz eğitimi sorguluyacaksiniz.
Captain Fantastic
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.7/10
68 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1995
2010
1934
2002