up
ara

Gölgesizler

(2009)

Gölgesizler Konusu ve Özeti

Gölgesizler
Gizemli bir köyün içinde sakladığı sır perdesi
Süre: 94 dk
Yapım: 2009 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Hasan Ali Toptaş
  • Ümit Ünal
Gölgesizler Filmi Hakkında Genel Bilgi
İlk baskısı 1993 yılında yayınlanan ve Hasan Ali Toptaş'a 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü getiren Gölgesizler isimli kitaptan uyarlanan film, 2009 yılında Ümit Ünal'ın yönetmenliğinde gösterime girmiştir.

Gölgesizler Filminin Özeti
Şehir de çalışmakta olan berber, burada olmak isterken aynı zamanda çok uzaklarda da olmayı ister. Bir gün sıkıldığı rutin hayatını arkasında bırakarak yeni bir hayata başlamak üzere yola çıkar.

Garip kayboluş hikayeleri ile uğraşmakta olan bir köye yerleşen berber, yıllar önce ortadan kaybolan eski berberin dükkanını işletmeye başlar.
Bu sırada köyün en güzel kızlarından birisi olan gelinlik yaşlarda ki Güvercin ortadan kaybolur. Bekçi ve muhtarın tüm uğraşlarına rağmen, Güvercin’in bulunamamasının ardından kaçırılması ihtimali üzerinde dururlar. Şüpheliler arasında köyün şair ruhlu genci de vardır. Uzun süren sorgusunun ardından yediği dayak yüzünden hafızasını yitirir.

Yıllar önce kaybolan eski berber bir gün ansızın çıkar gelir fakat yıllarca yolunu gözleyen eşi kaybolur bu kezde. Güvercin’in babasının ısrarı üzerine Güvercin’in dönmesi için büyü yaparlar fakat bu büyü suçsuz bir gencin ölümü ile sonuçlanır. Sorun çözülmediği gibi halkın da kendi uydurdukları bir yalanın içinde kaybolmasını sağlar. Muhtarın akıl danıştığı bilge Musa Dede, köy tarihinin kayıplarla, günahlarla ve sırlarla dolu olduğunu hatırlatır.

Muhtar bu gizemli kayboluşları çözmek için şehre jandarmalardan destek almaya gider fakat o da kayıplar kervanına katılır ve bir daha ondan da haber alınamaz.

Nüfusu günden güne azalan köyde berber her şeyi uzaktan, soğukkanlılıkla gözlemlemek ile yetinir. Bir gün köyü terk etme kararı aldığında, son bir kez tepeye çıkarak köyü seyreder fakat, uzaklardan da onu seyreden biri daha vardır.
esracan

esracan

@esracan

Sen var mısın?
Kitap bitmeden filmi izleyemem. Fakat son 40-50 sayfa kala tıkandığımı, romanda bir yerlerde kaybolduğumu düşündüm. Ve filmi izlemeye başladım. Filmi, kitaptan daha çok sevdim.
Kurgu sağlam. Da, o sonu neden öyle yapmışsın be hocam?
Şimdi o bebeğe DNA testi mi yapsınlar?

Okuyun okuyun ;)
Gölgesizler
filme 9 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Uh! :( :( :(
11.09.18 beğen cevap
kader.cmln (@naturmort)
Umarım bilmeden spoi okumamisimdir DNA falan dedin ya korktum şuan 🤔
11.09.18 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Gölgesizler
Bugün Hasan Ali Toptaş 'ın Golgesizler adlı kitabini okuyup incelememi yaptım.Kitabın iki mekanı ve iki zamanı vardır. Kayboluşların ardında ki gizem ve varoluşsal konular işlenmiş. Son sayfalara kadar gizem dolu kayboluslarin sonuna elbet ulaşırız dedim ama sonuç pek tatmin etmedi beni.Kitaba puanim biraz altlarda kaldi o yuzden hadi dedim bu kadar iyi hem de ödül almis kitabi ben niye begenmedim dedim oturdum filmini izledim.
Golgesizler film oyuncuları Selçuk Yöntem, Altan Erkekli,Taner Birsel.....
Yönetmen Ümit Ünal 2009 yapımı Dram konulu.
Sanırım filmi kitaba kıyasla daha cok beğendim. Hani olur ya kesinlikle kitapta anlatılanları tutmaz diye ışte bu defa ben de tam tersi oldu.Filmi begendim evet ama sonuç benim için yine hüsran bu karmaşık varoluslar, kayboluslar bu şekilde baglanmasaydi notum 10 olurdu biliyorum.
Kitaptaki karakterlerle oyuncular birebir örtüşmüş,cümleler anlatım sıralaması birebir aynı ve filmi izledikten sonra kitaba bir iki puan daha eklesem olurmuydu acaba dedim çünkü biraz daha pekişti Hasan Ali Toptaş kaleminden çıkan satırlar.
Gölgesizler
filme 8 verdi
0 yorum
Fatoşş

Fatoşş

@fatosgrn

“Aşk da ölür ama öldüğünü kabul etmez. Ondandır ki insanlar ölmüş aşklarını sırtında taşırlar; aşk hamalı olurlar.”
Gölgesizler
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Suçluların çok olduğu yerde, masumlar değersiz kalır.
Gölgesizler
filme 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kar! Neden yağar kar!
Gölgesizler
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.7/10
9 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2013
2010
2010
2001
1983