up
ara

Gece Hayvanları

Nocturnal Animals (2016)

Gece Hayvanları Konusu ve Özeti

Gece Hayvanları
9 Aralık 2016'da vizyona giren film, Austin Wright'ın Tony ve Susan adlı romanından uyarlanmıştır. Susan Morrow, sanat galerisi sahibi varlıklı bir kadındır, ancak işindeki başarısını özel hayatında yakalayamamıştır. 20 yıl önce boşandığı kocası Edward Sheffield, Gece Hayvanları adında bir roman yazar ve romanın taslağını Susan'a gönderir. Susan romanı okudukça kendi hayatından ve eski kocasıyla olan ilişkisinden izler taşıdığını fark eder ve geçmişini sorgulamaya başlar.
Süre: 115 dk
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Tom Ford
  • Austin Wright
Austin Wright'ın 1993 tarihli "Tony ve Susan" romanından uyarlanan film ayrılan iki karı kocanın hayatlarına odaklanıyor. İlk bölümde 20 yıl önce boşanmış eski kocasından kitap nüshaları almaya devam eden bir kadını izlediğimiz filmin ikinci bölümünde ise bir adamın aile ziyaretinin şiddete dönüştüğü anlara tanık oluyoruz.


Zengin, ancak özel hayatında sorunlar yaşayan sanat galerisi sahibi Susan Morrow (Amy Adams), 20 yıl önce acımasızca terkettiği eski eşi Edward Sheffield'dan (Jake Gyllenhaal) yazdığı romanın taslağını alır. Roman hem Susan'a adanmıştır, hem de Edward'ın Susan'a taktığı lakaptan yola çıkılarak romana Gece Hayvanları adı verilmiştir. Susan kitabı okudukça kendi hayatını ve Edward'la ilişkisini tekrar sorgulayacak ve yaptığı hatalarla yüzleşecektir.

Gece Hayvanları filmi 73. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 3 öykünün iç içe geçtiği film, Austin Wright'ın 1993'te yayımlanan Tony and Susan adlı romanından uyarlandı.

İngilizce Açıklama
A "story inside a story," in which the first part follows a woman named Susan who receives a book manuscript from her ex-husband, a man whom she left 20 years earlier, asking for her opinion. The second element follows the actual manuscript, called "Nocturnal Animals," which revolves around a man whose family vacation turns violent and deadly. It also continues to follow the story of Susan, who finds herself recalling her first marriage and confronting some dark truths about herself.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Filmin giriş sekansı bana ilk etapta Minette Walters'ın Heykeltıraş adlı kitabını anımsattı. Bir sergi açılışıyla giriş yapıyor film. Açılışta kilolu, vücutlarında çatlakları ya da ameliyat izleri olan toplumun iğreti gözlerinin ve sözlerinin dayatıldığı kadınlar kendilerine güvenleri tam bir edayla dans ederek serginin ana temasını oluşturuyor. Ve bu açılış, filmin biçim ve içeriğiyle fazlaca ilintili. Başta alakasızmış gibi geliyor ama aslında değil. Toplum dayatmasında yitip giden insanları ve bastırılmış, aslında rahatça ve özgürce yaşamak istediğimiz karakterimizin ve benliğimizin yansımasını simgeliyor. Gerçi sembollerin ışık tuttuğu metaforlardan farklı birçok anlamlar çıkartılabilir. Filmin akışını etkili kılmak ve gerilimini artırmak için, biraz da merak duygusuyla kafalar karışsın da üzerine düşünelim diye romandaki olayla yaşanılanları iç içe geçiriyor. Tam da burada David Lynch akla geliyor elbette. Romandaki şerifle Tony isimli adam ise gerçek hayattaki Edward'ın Susan'la yaşadığı ilişkinin farklı yansımaları. Biri korkak yanı diğeri ise olmak istediği güçlü ve kararlı yanı. Bir de dikkatimi çekti neden tüm kadınların saçları bakır kızılıydı ve neredeyse tüm oyuncular -hatta hepsi- mavi gözlüydü? Jake Gyllenhaal'un tek başına filmi yüklenmesinin yanına, süper egosunu oluşturan Michael Shannon'ın da ağırlığını oturtmasının aksine Amy Adams'ta oyunculuk namına bir şey yoktu filmde. Gerilimi biraz duraksatan bir kimyası vardı. Haricinde hüzünlü gözleri ve hatrı sayılır gülümsemesi iç hesaplaşmasını güzel yansıtmış. Bir nevi yüzüne içinde bulunduğu duyguları aksettirme oyunculuğu sergilemiş. Ana tema ''intikam''. Edward'ın Susan'dan alacağı ve onu içsel hesaplaşmasında boğacak olan intikamı. Zaten filmin her yerinde intikama ilişkin bir sürü işaretler vardı. Misal: Edward'ın kitabını okumaya başladıktan sonra telefonuyla bebeğini gösteren kadınla konuşma yaptıkları, kendi galerisinde gördüğü tabloda yazan ''Revenge'' kelimesi. Tabloyu oluşturan yegane öğe 'revenge' yalnız. Filmi güçlü kılansa bu tarz sembolik anlatımları. Biçimdeki detaysal kısımların içeriğe yönelik duyguyla birleşmesi de etkili vuruşu yapıyor. Kalp atışlarının ve nefes alışverişlerinin farklı karelerde birleştirilmesi gibi. O kısımda büyülendim nedense. Sinemanın materyallerini etkili duygusallıkta kullanma diyorum ben buna. Ki bunu kullanabilen yönetmenler de sınırlı sayıda. Bunlardan biri de Tom Ford. Çoğu kez o kadar materyalin içinde konuyu etkili kılmak adına, biçim ve içeriğin yek vücut olmasını harcıyorlar. Ama bu filmde aksi bir durum söz konusu. İçsel dünyayı dışarıya, ya dekorlardan faydalanarak ya da içinde bulundukları ruh hâllerini sese dökerek (kalp atışı ve nefes alışverişinde olduğu gibi) yansıtıyor. İzledikçe her bir detayın bir şeyi sembolize ettiği hissi artarak devam ediyor ki çoğu kez de bir şeylerle bir yerlerde yolları kesişiyor. Bana göre kaliteli ve ağır bir senaryosu vardı. Seyir zevkini düşürmüyor, aksine ağır ilerlese de sizi içine çekiyor.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
11 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
Ben de çok beğenerek izledim filmi...Güzel bir inceleme olmuş.
14.04.17 beğen 1 cevap
Ebru G. (@ebrug)
@gul-ayan Teşekkür ederim.
14.04.17 beğen 1 cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Filmin başını ve sonunu kolay unutmayacağım...Böylesine yaratıcı insanlara hayranlık duyuyorum, sizi adeta mıhlıyor ekrana... Oyuncu performansı, konu çok iyiydi...Ben etkilendim, siz de güzel yorumlamışsınız. İyi ki buldum sizi : )))) yorumlarınızı takip edeceğim:))))
15.04.17 beğen 2 cevap
Ebru G. (@ebrug)
Bu tarz birkaç film var izlediğim. İçlerinde beni zorlayan da. Gone Girl de psikolojik gerilim olarak gayet iyiydi ama Enemy filmi mesela anlaması biraz daha çetrefilli. Çok dolu bir film. İzlemediyseniz öneririm. Bir de malûm David Lynch filmleri. Böyle düşünmenize sevindim. Bilmukabele. (:
15.04.17 beğen 2 cevap
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Susan'ın terk ettiği kocası, 20 yıl sonra Susan’a kendi yazdığı romanı gönderir. Roman ayrıca Susan'a adanmış, hem de Edward'ın Susan'a taktığı lakaptan yola çıkılarak romana Gece Hayvanları adı verilmiştir.Zaten hayatından memnun olmayan Susan, romanla birlikte geçmişe dönüş yapar. Günümüz, geçmiş ve Susan'ın hayal ettiği roman sahneleriyle güzel bir senaryo çıkıyor ortaya.Sakin , lakin sarsıcı .
Otoyolda geçen hikayedeki gerilim ve çaresizlik duygusu mıhlıyor adamı olduğu yere.Sağdaki soldakileri bırakıp adamımız (Jake Gyllenhaal) ağız burun dalmak istiyoruz.

Oyuncular güzel,kiyafetler güzel,renkler güzel.Farklı bir intikam biçimi.İnsan anlatabilmek istiyor hissettiği o duyguyu tam olarak geçirebilmek istiyor canını yakan insana.Bunu ona hissettirip canını yakmakta bi çeşit intikam oluveriyor sonrasında.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Jake Gyllenhaal in filmlerini izler oldum bu aralar ama bu filme konu olarak üzgünüm puanim düşük.Ismi anlamsız gelen filmin, Jake Gyllenhaal oyunculugunun dışında benim notumu alacak hiç birşey olmadi.Anlamsız olarak adlandiriyorum bu filmi begenmedim
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Tom Ford A single Man filmiyle saygımı kazanmış bir yönetmen olarak devam ederken bu filmle hayranlığım daha bir arttı kendisine.Hikaye aslında çok basit .Eski bir ilişki üzerinden geçmiş pişmanlıklar.Susan eski eşi Edward'ın gönderdiği ve ona adadığı kitap üzerinden geçmişe geri dönüyor anılarında ve içinde bulunduğu mutsuz hayatı sorguluyor.Yönetmen bunu bir sürü metaforla beraber yapıyor tabii ki.Bunlardan biri de Susan'a adanan kitap.Edward Susan'ı kitaptaki mavi gözlü kötü adam yerine koyuyor .Susan'ın ondan götürdüklerini de kitaptaki karakterin yaptıklarıyla özdeşleştiriyor.Kitabın sonuyla da Edward Susan'dan intikam aldığını gösteriyor ki zaten kitabı yazma amacı da bu.Bence Susan'da kitaptaki adamla kendini özdeşleştiriyor ki bunu çalışanının çocuğuun telefondaki fotoğrafına baktığı sahneden de anlayabiliriz.
Filmin açılış sahnesi gerçekten rahatsız edici.Sergide aşırı kilolu çıplak 3 kadın dans ediyor ve bence yönetmen buna Susan'ın güzel ama içinin cansız mutsuz ;fakat o kadınların dıştan çirkin algısı ama içlerinin canlı olmasıyla bağdaştırıyor gibi...bir sürü farklı görsel anlatım yoluyla yönetmen Tom Ford sıradan bir hikayeyi David Lynch tarzı değişik stilize bir hale dönüştürüyor.Dikkatle izlenmesi gereken bir film aslında ;çünkü her karenin aslında konuda sonradan fark edebileceğiniz anlamlı bir tarafı var.Her zevke hitap etmese de bence sıradan bir konuyu gerçekten farklı bir yolla sunmasından dolayı sevdiğim filmler listesine girdi...
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Yavuz Arıcan

Yavuz Arıcan

@painz

Bir Jake Gyllenhaal klasiği... Dram filmlerindeki üstün performansıyla beni oyunculuğuna hayran bırakan insan... Bu filmde de yine mükemmel bir iş çıkarmış. Yanına bir de Amy Adams gelince tadından yenmez bir hal almış. Son derece etkileyici, sürükleyici ve izlerken gözünüzü dahi kırpmak istemeyeceğiniz bir film. En son "Gone Girl" filmini izlediğimde bu denli etkilenmiştim.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Meryem Poslu

Meryem Poslu

@meryemposlu

- Neden yazmak için bu kadar kararlısın?
+ Bence yazmak olayları canlı tutmanın bir yolu. Eninde sonunda ölecekleri kurtarmanın. Eğer kağıda dökersem.. sonuzs kadar yaşarlar.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Gizem D.

Gizem D.

@gizemd

-Yazmaya neden bu kadar heveslisin ?
-Bazı şeyleri böyle canlı tutuyorum sanırım. Söylenen sözler eninde sonunda yitip gider. Ama kağıda dökersem sonsuza dek yaşarlar.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Gizem D.

Gizem D.

@gizemd

Birini seviyorsan sorunları çözmeye çalışırsın. Bir kenara atıp gitmezsin. Çok dikkatli olmalısın. Bir daha aynısını bulamayabilirsin.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Gizem D.

Gizem D.

@gizemd

Gençken bazı şeylere cüret ederiz çünkü bir anlamı olduğunu düşünürüz. Sonra anlamı olmadığını öğreniriz.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Gizem D.

Gizem D.

@gizemd

-Gerçekte kimse yaptığı işi sevmez zaten.
-Niye yaparız o halde ?
-Çünkü hevesimiz bizi yönlendirir.
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
Nur Demir

Nur Demir

@nurdemir40

Ruhuma İşleyen Ufak Bir Nokta paylaşım fotoğrafı
Bir sürü filim izlersiniz ama bazen öyle filimler olur ki kendinizden bir parça bulursunuz. A Single Man den sonra Tom Ford’un en sevdiğim filimlerinden biri. Şöyle bir şey var ki insanlar bana bu filmin konusunu sorduklarında anlatamıyorum. Çünkü her izlediğim farklı anlamlar çıkarıyorum . Tıpkı güzel bir manzaraya mutluyken veya üzgünken bakmak gibi. Ama her izlediğim de hiç değişmeyen bir şey var. Arabada ki anne ve kızın çaresizliği. Hiç bir şey yapamamak, güçlü olamamak , karşı koyamamak ne kadar kötü bir şeymiş diyorum kendi kendime . Umarım hiç bir kadın bu kadar çaresiz kalmaz .
Gece Hayvanları
8 (36 oy)
0 yorum
8/10
36 oy
Sence kaç puan almalı?
0