up
ara

Arrival

Geliş - Story of Your Life (2016)

Arrival Konusu ve Özeti

Arrival
Ted Chiang'ın aynı adlı romanından uyarlanan bilim kurgu filmi, yeryüzüne inen uzay araçlarını araştıran ve içlerindeki uzaylılarla iletişime geçmeye çalışan bir ekibin yaşadıklarını anlatıyor. İçlerinde dilbilimci Louise Banks ile fizikçi Ian Donnelly'nin de bulunduğu ekibin amacı, olası bir savaşı engellemek için uzaylıların iyi niyetli olup olmadıklarını bir an önce çözmek.
Süre: 116 dk
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Eric Heisserer
Bir gün dünyanın 12 ülkesine aynı anda uzay araçları iner. Uzaylıların ses kayıtlarını çevirebilmek ve onlarla iletişime geçebilmek için bir üniversitede dilbilimci olan Louise Banks görevlendirilir. Böylece içlerinde fizikçi Ian Donnelly'nin de bulunduğu bir ekip, uzaylıların istilacı olup olmadıklarını anlayabilmek için çalışmalara başlar. Bu sırada uzaylıların varlığından tedirgin olan ordu, savaş hazırlığına başlar. Louise Banks ve ekibinin, olası bir savaşı önlemek için kısıtlı zamanları vardır.
Arrival filmi 2017 Oscar Ödülü Almış Filmler listesinde yer almaktadır.
sinem

sinem

@snmm

Kurgusu ve konusu çok güzel ancak izlediğim en iyi uzay bilim kurgu filmimiydi? Hayır. Ama kesinlikle bir zaman kaybıydı da diyemem.
Arrival
filme 5 verdi
15 yorum
Film adam (@serserimsi)
5 mi ?
30.11.18 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
Ne dersin peki
30.11.18 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
çok duragan bir film degl mydi
30.11.18 beğen cevap
Yasin Erdem (@yasinerdem60)
O süre zarfında kim bilir kaç sayfa kitap okunurdu...
30.11.18 beğen 1 cevap
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Müthiş bir bilim kurguydu. Durağan gibi görünse de ‘’şimdi ne olacak?’’ diye sürekli tetikte bekledim. Uzaylıların sadece Amerika’da görünmemesine sevindim. Dünya sadece Amerika’dan ibaretmiş gibi davranmamaları filme çok şey kazandırmış. Asıl mesele dil bu filmde. Dil ve zaman döngüsünde çok takılıyorsunuz. Uzaylıların dilini öğrenen Louise de size pek yardımcı olmuyor. Taa ki sonuna kadar. İzlediğinize değecek, beyin fırtınası estirecek bir bilim kurgu. ^^'' Spoiler ''

Sapir-Whorf hipotezinden yola çıkarak ‘’Dil bilmekle beynimizin işleme şekli ne kadar farklılaşabilir?’’ sorusunu düşündürdü. İlk başta Louise için geçmişi düşünüyor ve üzülüyor sanıyordum. Flashbackler de böyle düşündürüyordu. Ama uzaylıların dillerini öğrendiğinde her şey değişti. Zaman kavramından bağımsız oldu ve geleceği görmeye başladı. Bu da filmin en güzel yönüydü. Küçük detaylar vardı Hannah’a babasının bir bilim insanı olduğunu söylemesi gibi.
Arrival
filme 10 verdi
1 yorum
Deli Bilge (@delibilge)
Konuştuğumuz dil' lere göre beynimizin düşünme biçimi değişiyor. Beyin, plastisize sayesinde yeni dile göre farklı yolaklar oluşturur. Çekimli, yazılışla okunuşları faklı dilleri òğrendikçe sinapsların sayısında artış oluyor. Çin dilleri gibi sembol çeperli dillerde ise durum daha karmaşık. Sembollerle òğrenmede beynin iki yarı küresi de aktiftir. Sağlıcakla kalın.
22.01.17 beğen 1 cevap
Meryem Böyrekkaya

Meryem Böyrekkaya

@meryemboyrekkaya

Kurgusu o kadar muhteşem ki, çok etkileniyorsunuz. Olaylar karşısında şaşırıp kalıyorsunuz. Bir o kadar da sürükleyici bir film. Filmin ne zaman bittiğini anlayamıyorsunuz. İzlemenizi tavsiye ederim.
Arrival
filme 8 verdi
0 yorum
egorgeous

egorgeous

@egorgeous

alışılagelen uzaylıları bu filmde beklemeyin, konusu verdiği mesajları açısından değerli, güzel...
Arrival
filme 9 verdi
0 yorum
_seda_

_seda_

@sedakarabulut

harika bir film !
Film son zamanlarda yapılmış olan en farklı filmlerden, tadı damağımızda kaldı diyebiliriz. Ezberlediğimiz Hollywood filmleriyle alakası olmadığından dolayı, neler olabileceği hakkında tahmin de yürütemiyorsunuz. Bu sebeple heyecan ve merak içinde neler olacağını bekliyorsunuz.
Arrival
filme 10 verdi
0 yorum
Smyy Yıldızhan

Smyy Yıldızhan

@smyyyildizhan

"Bize düşen tek şey, yaşayacağımız her anı kucaklamak olmalı. Neler olacağını bilsek bile, bizim için ne kadar zor olsa da her ana sıkıca sarılmalıyız" -Louise
Arrival
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fatih Karaman

Fatih Karaman

@gezenotelci

“Kendimi bildim bileli yıldızları izler dururum...
Ancak beni en çok şaşırtan şey,
onlarla değil de
seninle karşılaşmaktı...”
Arrival
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Dil uygarlığın temelidir. İnsanları bir arada tutan bir nevi tutkal ve bir çatışma esnasında çekilen ilk silahtır.
Arrival
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Smyy Yıldızhan

Smyy Yıldızhan

@smyyyildizhan

"Bunca yıldır yıldızlara bakıyorum. Beni asıl etkileyen, onlarla tanışmak değil seni tanımak oldu" -Ian
Arrival
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
alexandra

alexandra

@alexandra

"Size tek vereceğim bir çekiç olsaydı, her şey çivi olurdu."
Arrival
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
10
FİLM
2017 Oscar Ödülü Almış Filmler
2017 yılında 89.su düzenlenen Akademi Ödülleri'nde farklı dallarda Oscar Ödülü kazanan tüm filmler listelenmektedir. ...
8/10
122 oy
Sence kaç puan almalı?
0