up
ara

Arrival Filmi İncelemeleri

Story95

Story95

@kdjfjendnen

Yine bir bilim-kurgu filmini izledim ve hemen anlayamadım.Tebrikler! Film, aslında tam sevdiğim tarzda. Bir gün uzaylılar gelirse ne yapacağız? nasıl iletişim kuracağız? İLETİŞİM. Filmdeki kilit nokta bence. Dünyanın 12 ayrı yerine uzay mekikleri iniyor -bunların şekli de bildiğimiz uzay mekikleri gibi değil oldukça orjinal- ve insanlar elbette bunu çözmeye çalışıyor. Öncelikle insan tabiatının doğası olarak panik, ardından yaşadığı alanı koruma güdüsü ve sonuç olarakta şiddet olaylarını filmde görüyoruz-Şaşırdık mı?-
Filmin başında Dilbilimci Louise kızını kaybediyor ve bu durumu film boyunca izliyoruz. Filmde bu olayı sanki Louise -geçmişte çocuğunu kaybetmiş bir kadın- olarak algılıyoruz. Ancak bu durum gelecekte olacak bir olaymış. Yani Louise, Uzaylı dostlarından öğrendiği dil sayesinde zamanın ötesinde bir benlik kazanıyor ve geleceği görebiliyor. Bu sayede aynı ekipte çalıştığı Fizikçi Ian ile evleneceğini, sonra ayrılacağını, kızı olacağını ve kızını kaybedeceğini biliyor. Filmin diğer kilit noktası ise burası ve kocasının söylediği. ‘’Bunca yıldır yıldızlara bakıyorum beni asıl etkileyen onlarla tanışmak değil seni tanımak oldu.’’
Eh hadi hayır de bakalım mümkünse:) Sonuç olarak her ne kadar bilimsel bir film olsa da sonucun kadere bağlanması ve ‘geleceği bilsen şu an olacakları değiştirmek ister misin?’ Sorusu vurucu noktası olmuş. Kader gerçekten bu galiba. Bir de şu insanların bilinmeyeni kötü gözle görmesi ve isyan çıkarıp şiddete başvurmalarına sinir oluyorum ya. Bi durun be! Neyse bence mutlaka izleyin çok hoştu :)
Arrival
8.1 (125 oy)
2 yorum
Ebru (@kubraebru)
Güzel bir inceleme olmuş. Ben de çok keyif alarak izlemiştim. 🙃
14.08.19 beğen 1 cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Bol ödüllü bilim kurgu yazarı Ted Chiang’ın “Story of Your Life” isimli kısa romanından uyarlanan 2016 yapımı bir film Arrival. Filmde aynı anda dünyanın 12 farklı yerine inen uzay gemilerindeki canlıların amacını, dolayısıyla dilini anlama çabası anlatılıyor. Bu görev de bir dil bilimci olan Louise’e ve Fizikçi Ian (Jeremy Renner)’e veriliyor. Tüm film boyunca aşırı yavaş şekilde bu ikilinin, ama daha çok Louise’in ahtapot ve mürekkep balığı karışımı olan bu canlılarla iletişim kurmaya çalışmasını ve yer çekimsiz ortamda püskürttükleri mürekkep benzeri maddenin yarattığı görüntüleri Fizikçi İan ,ile anlamlandırmaya çalışmasını izliyoruz. İzliyoruz dedim ama muhtemelen aşırı sabırlı insanlar tek seferde izlemişlerdir. Ben 4 günde zor bitirebildim filmi. Beklentim yüksekti oysa ki, “Zaman boyutunu farklı şekilde incelemişler” diyen bir arkadaşımın tavsiyesi nedeniyle. Ama tek kelime ile zaman kaybı .. :( Louise’in heptadodlarla ilişkisi derinleştikçe edindiği geleceği görme olayının işleniş tarzı güzeldi sadece. Einstein’ın dediği gibi geçmiş şimdi ve gelecek arasındaki fark sedece bir yanılsamadan ibarettir. Bunu güzel işlemişler. Ve konuşulan dilin; canlı, hatta toplum üzerindeki etkileri konusunda verdikleri msj da güzeldi. Hatta filmi izlediğim günlerde filmle ilgisi olmayan iki farklı muhabbet ortamında “Keşke tüm dünya aynı dili konuşsaydı her şey ne kadar kolay olurdu” tarzında sohbetlere denk gelmem dil, coğrafya, kader konusunda bir süre düşünmeme sebep olmuştu ama Allahtan uzun sürmedi bu düşünme süreci. Film ile ilgili bir diğer kişisel detay da yaklaşık 8-9 yıl önce almış olduğum bir kitabın (David Peat / Filozof Taşı ) yine o hafta sürekli karşıma çıkmış olmasıydı. Belki film bana da görsel ve işitsel olarak msj vermeye çalışıyor ama hiç kusura bakmasın işim olmaz bu aralar. İşitsel demişken filmin müzikleri de fena değildi.
Ör:
https://youtu.be/rVN1B-tUpgs

Son olarak heptapodların dairesel şekillerden oluşan dilinde, tek bir dairesel şeklin 1 cümle olması ve öğrenilen dil ile zaman algısının değişmesi fikri gerçekten ilginç ve üzerinde felsefe yapılacak kadar derin bir konu ama keşke bu kadar aşırı yavaş anlatılmasaydı..Filmin bana teyid ettği tek gerçek şu oldu: Zamanın izafiliği konusu. Yine Eintein'ın "Güzel bir kadınla geçirilen 1 saat 1 an gibi gelirken fırında parmağınızı tuttuğunuz 1 dakika 1 saat gibi gelebilir cümlesinde olduğu gibi dakikalar gün gibi uzadı izlerken. Tek kelime ile özetle deseler “Bunaltıcı” derim. O derece.
EK 1
Yazdıklarımı okuyup da alt satıra gelince 4 verdiğin filme niye zaman ayırıp da bunları yazdın diye sordum kendime.. :)) Önemli bir film bu. Ne düşündüğümü, ne hissettiğimi unutmamak için. Bu anlamda iyi ki var neokur.. 09.06.19
Arrival
8.1 (125 oy)
18 yorum
Semih (@sc)
İşte bu! Bitirdiğimde ben de tam olarak böyle hissetmiştim, hatta incelememi eleştirenler olmuştu. Aklın yolu bir diyorum. :)) Filmden aklımda kalanlar: Sıkıcı, bunaltıcı, çok yavaş ilerliyor, hatta süründürüyor. Biraz cömert davranıp 6 vermişim, şaşırdım şimdi. :)
09.06.19 beğen 2 cevap
neokurneokumaz (@evrem99)
2001: uzay yolu macerası'nı izlediniz mi
09.06.19 beğen cevap
egorgeous

egorgeous

@egorgeous

alışılagelen uzaylıları bu filmde beklemeyin, konusu verdiği mesajları açısından değerli, güzel...
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
sinem

sinem

@snmm

Kurgusu ve konusu çok güzel ancak izlediğim en iyi uzay bilim kurgu filmimiydi? Hayır. Ama kesinlikle bir zaman kaybıydı da diyemem.
Arrival
8.1 (125 oy)
15 yorum
Film adam (@serserimsi)
5 mi ?
30.11.18 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
Ne dersin peki
30.11.18 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
çok duragan bir film degl mydi
30.11.18 beğen cevap
Yasin Erdem (@yasinerdem60)
O süre zarfında kim bilir kaç sayfa kitap okunurdu...
30.11.18 beğen 1 cevap
Yaser

Yaser

@yaserarslan

Merakınızı sonuna kadar canlı tutabilen nadir filmlerden.
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
Meryem Böyrekkaya

Meryem Böyrekkaya

@meryemboyrekkaya

Kurgusu o kadar muhteşem ki, çok etkileniyorsunuz. Olaylar karşısında şaşırıp kalıyorsunuz. Bir o kadar da sürükleyici bir film. Filmin ne zaman bittiğini anlayamıyorsunuz. İzlemenizi tavsiye ederim.
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem

Öncelikle ilk fragmanı izleyince seyircide salt uzay bilim kurgusunu hissettiren sanki uzaylılarla ana karakterimiz olan abla arasında bir bilgi paylaşımı olmasını bekliyorsunuz.Tamam uzaylılar dillerini öğretiyorlar ama fragmandan hareketle sizin öğretmesini istediğiniz ışık yılına nasıl çıkılır hayatın sırları gibi bilgiler filmin asıl konusu ise filmin sonuna kadar merakla bekleminize sebep oluyor.Dil değiştirirken beynin işleme tarzı değişiyor ana temasi ise izlediğim filmlerde ilk kez karşıma çıkan bir temaydı .Her ne kadar filmi beğensemde filmde cevaplanmamış soruların fazlalığı sonunda hayal kırıklığına sebep oluyor
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
Ceren

Ceren

@itsmeceren

Şimdi bir sürü inceleme yazı okumuşsunuzdur zaten film gerçekten güzel vakit ayırıp izleyen hiç kimse pişman olmaz ama ben uzaylılar vs den çok diller iletişim yöntemleri sapir -whorf hipotezi dikkatimi çekti güzel film izleyin
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
Sevda

Sevda

@sevda123

Yıl olmuş 2017 uzaylı diye önümüze ahtapot getirmişler. Vermeye çalıştığı değerli mesajlar var evet ama film o kadar kalitesiz ve durağan ki mesajınız da size kalsın dedim.
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
Misliyna

Misliyna

@misliyna

Film verilen tüm övgüleri hak ediyor... Filmin başından sona kurgu akışı o kadar güzel ki sonunda "hadi be" diyorsunuz...
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Filmin ilk 5 dakikası benim için uzun zamandır izlediğim en etkileyici açılış sahnesiydi.Filmin sonunu da düşününce bu açılış sahnesi daha da anlamlı bir hale bürünüyor.Gerçekten farklı ve Hollywood tarzına kesinlikle uymayan bir bilimkurgu filmiydi.Sonuna kadar neler olabileceğine dair merakla kafa patlatıyorsunuz.Benim için bu senenin etkilendiğim filmler listesine girdi bile.Oscar adaylığı da bulunan bu filmi mutlka izleyin derim .
"Geleceği bilseydiniz yine aynı şekilde yaşar mıydınız?
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Müthiş bir bilim kurguydu. Durağan gibi görünse de ‘’şimdi ne olacak?’’ diye sürekli tetikte bekledim. Uzaylıların sadece Amerika’da görünmemesine sevindim. Dünya sadece Amerika’dan ibaretmiş gibi davranmamaları filme çok şey kazandırmış. Asıl mesele dil bu filmde. Dil ve zaman döngüsünde çok takılıyorsunuz. Uzaylıların dilini öğrenen Louise de size pek yardımcı olmuyor. Taa ki sonuna kadar. İzlediğinize değecek, beyin fırtınası estirecek bir bilim kurgu. ^^'' Spoiler ''

Sapir-Whorf hipotezinden yola çıkarak ‘’Dil bilmekle beynimizin işleme şekli ne kadar farklılaşabilir?’’ sorusunu düşündürdü. İlk başta Louise için geçmişi düşünüyor ve üzülüyor sanıyordum. Flashbackler de böyle düşündürüyordu. Ama uzaylıların dillerini öğrendiğinde her şey değişti. Zaman kavramından bağımsız oldu ve geleceği görmeye başladı. Bu da filmin en güzel yönüydü. Küçük detaylar vardı Hannah’a babasının bir bilim insanı olduğunu söylemesi gibi.
Arrival
8.1 (125 oy)
1 yorum
Deli Bilge (@delibilge)
Konuştuğumuz dil' lere göre beynimizin düşünme biçimi değişiyor. Beyin, plastisize sayesinde yeni dile göre farklı yolaklar oluşturur. Çekimli, yazılışla okunuşları faklı dilleri òğrendikçe sinapsların sayısında artış oluyor. Çin dilleri gibi sembol çeperli dillerde ise durum daha karmaşık. Sembollerle òğrenmede beynin iki yarı küresi de aktiftir. Sağlıcakla kalın.
22.01.17 beğen 1 cevap
_seda_

_seda_

@sedakarabulut

Film son zamanlarda yapılmış olan en farklı filmlerden, tadı damağımızda kaldı diyebiliriz. Ezberlediğimiz Hollywood filmleriyle alakası olmadığından dolayı, neler olabileceği hakkında tahmin de yürütemiyorsunuz. Bu sebeple heyecan ve merak içinde neler olacağını bekliyorsunuz.
Arrival
8.1 (125 oy)
0 yorum