up
ara

Arrival Filmi İncelemeleri

Sezgi

Sezgi

@sezgii

Müthiş bir bilim kurguydu. Durağan gibi görünse de ‘’şimdi ne olacak?’’ diye sürekli tetikte bekledim. Uzaylıların sadece Amerika’da görünmemesine sevindim. Dünya sadece Amerika’dan ibaretmiş gibi davranmamaları filme çok şey kazandırmış. Asıl mesele dil bu filmde. Dil ve zaman döngüsünde çok takılıyorsunuz. Uzaylıların dilini öğrenen Louise de size pek yardımcı olmuyor. Taa ki sonuna kadar. İzlediğinize değecek, beyin fırtınası estirecek bir bilim kurgu. ^^'' Spoiler ''

Sapir-Whorf hipotezinden yola çıkarak ‘’Dil bilmekle beynimizin işleme şekli ne kadar farklılaşabilir?’’ sorusunu düşündürdü. İlk başta Louise için geçmişi düşünüyor ve üzülüyor sanıyordum. Flashbackler de böyle düşündürüyordu. Ama uzaylıların dillerini öğrendiğinde her şey değişti. Zaman kavramından bağımsız oldu ve geleceği görmeye başladı. Bu da filmin en güzel yönüydü. Küçük detaylar vardı Hannah’a babasının bir bilim insanı olduğunu söylemesi gibi.
Arrival
8.1 (125 oy)
1 yorum
Deli Bilge (@delibilge)
Konuştuğumuz dil' lere göre beynimizin düşünme biçimi değişiyor. Beyin, plastisize sayesinde yeni dile göre farklı yolaklar oluşturur. Çekimli, yazılışla okunuşları faklı dilleri òğrendikçe sinapsların sayısında artış oluyor. Çin dilleri gibi sembol çeperli dillerde ise durum daha karmaşık. Sembollerle òğrenmede beynin iki yarı küresi de aktiftir. Sağlıcakla kalın.
22.01.17 beğen 1 cevap