up
ara

Aşık

(2016)

Aşık Konusu ve Özeti

Aşık
Film ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in hayatını ele almaktadır. Veysel 7 yaşındayken çiçek hastalığı geçirir ve gözlerini kaybeder. Esma adında bir kadına duyduğu büyük aşk onu ünlü bir ozan yapar.
Süre: 90 dk
Yapım: 2016 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Bilal Babaoğlu
Filmde ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun (1894-1973) hayatı beyazperdeye taşınıyor. Filmde Aşık Veysel'in torunu Yeliz Şatıroğlu da rol alıyor.
Aşık Veysel'in hayatından esinlenerek kaleme alınan Aşık adlı film, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hem senaryo hem de yapım desteğine layık görülmüştü.
'Filiz

'Filiz

@flz

Aşık Veysel gibi bir sanatçının gercektende bir filmi olmalıydı bu yüzden tebrik ederim çektikleri için. Aşık Veysel'in hayatında yola çıkarak aşık bir adama dikkat çekilmiş. Aşık olmanin, türkü yakmanin, acı çekmeden aşık olunmayacagı vurgulanmış bence. Aşık bir adam nasıl olmalı asıl vurgulanan bu olmus. Annesi bebegini emzirirken uyuya kalması ve çocuğun ölümüyle sonuçlanması Veysel'in acısını arttırmış saz çalmaktan vazgeçmiştir. Aşık olduğu kadının kendisinin terkedip Mehmet e kaçması Veysel'in acısına acı katmıştır. Ama aşık Veysel'in kadın kaçmadan önce gideceğini önceden bilip kadının çorabına altın bırakması inanılmazdı bence. Tabi burada birde istemeden evlenmek zorunda kalan bir kadının öyküsünden De bahsediliyor. Film güzeldi. Ama daha iyi olabilir mıydı bence olabilirdi.
Aşık
filme puan vermedi
0 yorum
0/10
0 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1995
2008
2005
2004