up
ara

Queen of Katwe

(2016)

Queen of Katwe Konusu ve Özeti

Queen of Katwe
Film, satranç oynamaya başladıktan sonra hayatı değişen Ugandalı bir kızın yaşam öyküsüne odaklanıyor. 10 yaşındaki Phiona, ailesiyle beraber Katwe'de bir gecekonduda zor şartlar altında hayatını sürdürmekteyken günün birinde Robert Katende adında bir satranç öğretmeni ile tanışır. Kısa süre içerisinde usta bir sartanç oyuncusu olan Phiona, bir yandan ön yargılarla savaşırken bir yandan da ailesine daha iyi bir yaşam sunmak için büyük sorumluluklar alacaktır.
Süre: 124 dk
Yapım: 2016 ABD ,  Güney Afrika
Yönetmen:
Senaryo:
  • William Wheeler
Uganda'nın başkenti Kampala'nın Katwe bölgesinde yaşayan 10 yaşındaki Phiona Mutesi (Madina Nalwanga), büyük zorluklar arasında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Günün birinde Katwe'ye gelen Robert Katende (David Oyelowo), Phiona'nın hayatını değiştirecektir. Çocuklara satranç öğreten Katende'nin yardımıyla satranç oynamaya ve giderek kendini geliştirmeye başlayan Phiona, Uganda'nın en önemli satranç ustalarından bir tanesi olurken, ailesinin daha iyi bir hayat umutlarını sırtında taşımaya ve birçok önyargıyı yıkmaya çalışacaktır.
Queen of Katwe filmi, 1996 doğumlu şampiyon satranç oyuncusu Phiona Mutesi'nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanarak çekildi.

Hint kadın yönetmen Mira Nair'in yönetmenliğini üstlendiği film Tim Crothers'ın kitabından William Wheeler tarafından senaryoya uyarlandı. Başrollerinde ise Madina Nalwanga, David Oyelowo ve Lupita Nyong'o yer alıyor.
Queen of Katwe filmi Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler listesinde yer almaktadır.
Tolga

Tolga

@toloz - Malatya

Bazen bulunmaya alıştığın yer ait olduğun yer olmayabilir.Sen inandığın yere aitsin
Queen of Katwe
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tolga

Tolga

@toloz - Malatya

Kitaplar,Sayfaların içinde yaşayan öğretmenler gibidir
Queen of Katwe
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
9/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1990
2008