up
ara

İstanbul Kırmızısı

Rosso Istanbul (2017)

İstanbul Kırmızısı Konusu ve Özeti

İstanbul Kırmızısı
Eski bir yazar olan Orhan, Londra'da editörlük yapmaktadır. Bu sırada ünlü yönetmen Deniz Soysal, hayat hikayesini anlattığı bir kitap yazar ve kitabın editörlüğünü Orhan'ın yapmasını ister. Bunun üzerine Orhan, yıllar sonra İstanbul'a döner. Tam bu sırada Deniz ortadan kaybolur. Deniz'in kayboluşunun ardındaki gizemi çözmek Orhan'a kalır.
Yapım: 2017 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ferzan Özpetek
  • Gianni Romoli
Yıllarca yurtdışında yaşayp Türkiye'ye dönmemiş yazar-editör Orhan Şahin, ünlü yönetmen Deniz Soysal'ın yazdığı ilk kitap üzerine çalışma yapmak amacıyla İstanbul'a gelir. Deniz, artık bütün gücünü ve ihtişamını kaybetmekte olan ailesiyle birlikte bir yalıda hayatını sürdürmektedir. Ancak Orhan gelir gelmez kendisini Deniz'in karmaşık ilişkileri, gizemli arkadaşları ve aile bireylerinin arasında kalmış bulur.

Ferzan Özpetek'in kendi kitabından uyarladığı ve uzun bir aradan sonra Türkiye'de çektiği ilk film olan İstanbul Kırmızısı, 3 Mart 2017'de gösterime giriyor.
İstanbul Kırmızısı filmi En İyi 2017 Filmleri listesinde yer almaktadır.
Nil

Nil

@nill

İstanbul'un rengi kırmızı; Kırmızının şehri İstanbul
Az önce izledim filmi. Sıcağı sıcağına inceleme yazmak istedim. Filmin yönetmeni Ferzan Özpetek ve film, Ferzan Özpetek'in 2013'te İtalya'da; 2014'te de İstanbul'da çıkan kitabından uyarlama. Kitap, yazarın ilk romanı. Ve seçmiş olduğu isim bence tam oturmuş filme de kitaba da. Gerçi kitabını okumadım ama filmden çok da bağımsız olmaz diye düşünüyorum. Bence de İstanbul'un rengi kırmızı.

Filme gelecek olursak, film öylece kalmış. Sonu yok. Ama her şeyin bir sonu olmak zorunda mı? Bence değil... Birileri ölüyor, birileri kayboluyor, birileri geride kalıyor... sonra da asıl kim ölen, kaybolan kim, geride kalanlar aslında her şeyi biliyorlar mı?... kafanızda deli sorularla kala kalıyorsunuz filmin sonunda. Her filmin sonunun olması gerekmez diye düşünerek izlerseniz güzel bir film. Ama illa bir son olmalı, her şey açıklığa kavuşmalı diye beklerseniz izlemenizi tavsiye etmem. Ben beğendim açıkçası. İkinci kez izlemem ama...

Filmin kadrosu da efsane bana göre. Halit Ergenç var, ki gerçekten çok iyi oynamış bence. Mehmet Günsur ise kısa bir rolü olmasına rağmen o asi ve saldırgan ama aynı zamanda da çok kırılgan karakterini çok iyi yansıtmış. Tuba Büyüküstün ise soğuk ve gizemli bir karakterle çıkıyor karşımıza. Ve Ferzan Özpetek'in vazgeçemediği oyuncusu Serra Yılmaz. O da çok sinir bozucu bir karakteri canlandırmış. Nejat İşler'i de unutmayalım. Filmin sadece başlarında gözükmesine rağmen film boyunca adı kimsenin dilinden düşmüyorum. Hastalığından sonra gerçekten iyi toparlanmış ve çok da iyi oynamış. Onu tekrar ekranlarda görmeyi özlemişim.

-Spoiler-
Film ilginç ve kafa karıştırıcı sahneler barındırıyor ama benim bir sahne dikkatimi çekti. Orhan Neval'e aşık oluyor. İlk görüşte aşk... Fakat Neval evli. Bunu sonra "yuh" diyerek öğreniyoruz. Ama Neval de Orhan'a karşı boş değil. Ondan etkilendiğini itiraf ediyor ama bir şeyin olmayacağını söylüyor adama. Orhan bir gece kadının evine gidiyor ve kadının kocasına, Neval'e ilk görüşte aşık olduğunu, bu duyguyu unutmuş olduğunu fakat bu duyguyu yaşamak istediğini söylüyor. Kadının kocası da adama, gayet soğuk kanlılıkla, çok ilginç bir cevap veriyor:" Ama Neval'i önce ben gördüm." E be adam, bu nasıl bir tepkidir. Bu nasıl bir ailedir. Bu nasıl bir cesarettir...
-Spoiler-

Filmle ilgili bahsetmek istediğim diğer son konu da İstanbul görüntüleri ve müzikler. Gecesinin ayrı güzelliğini, gündüzünün ayrı güzelliğini yansıtmayı çok iyi bilmiş Ferzan Özpetek. Güzel müzikler eşliğinde bir İstanbul şöleni sunulmuş film boyunca. Sırf bunun için bile izlenir. Ama tekrar hatırlatmak isterim, gizemi, şizofrenik olayları, kimin kim olduğu belli olmayan ve sonunun açık olmadığı filmleri sevmiyorsanız pek tavsiye etmiyorum.
İstanbul Kırmızısı
filme 8 verdi
0 yorum
Balım

Balım

@balim

Kitabını okumadım ,okusaydım hayal kırıklığı yaşar mıydım bilmiyorum Filmi bugün seyrettim , ince işçilikle hazırlanmış, alt metinleri dolu dolu olan diyalogları, görsel ziyafeti, hikayesi ile çok güzel .Dikkatlice izlenmesi gereken, profesyonelce yapılmış hayata dair tüm tabuların sorgulanmasını sağlayan ,izleyiciyi düşünmeye teşvik eden bir film olmuş. Tuba Büyüküstün'ün dışında diğer oyuncuların performanslarının da hakkını yememek lazım
İstanbul Kırmızısı
filme 9 verdi
0 yorum
volkan köstek

volkan köstek

@volkankostek

Fonda İsanbul ve ağır ağır işlenen konu,karakterler güzel bir şekilde seçilmiş.Benim için çok etkileyici bir seneryoydu.Özellikle Yusuf'un boğazı yüzerek geçmek isteyenlere benzetmelerle olayı anlatması en güzel sahnelerden biriydi.İçimdeki sönen boğazı yüzerek geçme ateşini tekrar alevlendirdi.Ben, kitapları ve yazmayı seven birisi için bu filmin kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.
İstanbul Kırmızısı
filme puan vermedi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Çok karizma bir film olduğunu söylemeliyim.Bunda başta Halit Ergenç'in muhteşem oyunculuğu olmak üzere Nejat İşler ve diğer oyuncuların hakkını vererek filme katılmalarının da payı büyük tabii.Bir tek Tuba Büyüküstün her zamanki soğuk kadın rolünün aynısını devam ettiriyor ki o karakterde bu şekilde yansıtılıyor filmde zaten.Etkileyici ;ama kafanızı karıştıracak ve sonu size bırakılan bir hikaye olduğu için çoğu kişinin beklentilerini karşılamayacak bir film.Fakat ben birçok sözden-andan çok etkilendim filmde ki sonunun o şekilde bitmesi de hoşuma gitti.Bence Deniz yeni bir hayata başladı,yeni biri olarak(çünkü anladığımız üzere Deniz aslında çok mutsuz) ve hayatını da Orhan'a bıraktı karşılığında .Zaten Orhan'ın Deniz'in adından Yusuf'a mektup yazması,Yusuf'un annesinin onu Deniz zannedip konuşması ve Deniz'in annesinin sanki kendi oğluymuş gibi Orhan'a çok yakın davranması,Deniz dönünceye kadar odası ve bu ev sizindir demesi ve sonunda Deniz'in bir zamanlar kaybolan köpeği için Orhan'ın da aynı Deniz gibi bir gün geri döner diye bir kap su bırakması kulübesine bence bunlardandı.
Velhasıl okumaya açık bir hikaye ama etkiliyor insanı...
İstanbul Kırmızısı
filme 8 verdi
0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor

Sanatsal ve düşündüren bir film,kendi ağırlığı var. Sanatsal acidan cok sey katıyor sektöre hem oyunculuk acısından hem senaryo acısından hem çekim açısından.
İstanbul Kırmızısı
filme 10 verdi
0 yorum
EDK

EDK

@denizipp

Birini sevdiğin zaman onunda seni aynı şekilde sevdiğini umuyorsun. İkinizinde aynı duyguları yaşadığını zannediyorsun. Ama işin gerçeği bambaşka işte, onun kalbinden geçenleri asla tam olarak bilemiyorsun ve asla seninkiyle bire bir örtüşmüyor.
İstanbul Kırmızısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan

Kötü alışkanlıkları olmayanlara asla güvenmem!
İstanbul Kırmızısı
filme 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Tomi ...Her zaman Tomi..
İstanbul Kırmızısı
filme 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
22
FİLM
En İyi 2017 Filmleri
Türkiye'de 2017 yılında vizyona giren, gişede büyük başarı elde ederek dikkatleri üzerine çeken en iyi 2017 filmleri listelen...
6.2/10
23 oy
Sence kaç puan almalı?
0