up
ara
‹ Arif v 216

Arif v 216 Filmi İncelemeleri

Enis

Enis

@dusundurucudusunce

Başlamadan önce demeliyim ki film hakkında bir sürü olumsuz yorum okumuştum ve bu yüzden biraz önyargılıydım. Ama şuan karamsarları dinlemeyip izlemeye karar verdiğim için kendime teşekkür ediyorum.

Öncelikle film bildiğimiz CMYLMZ komedileri tarzında değil, alıştığımız komedi unsurlarının dışında bambaşka bir yapıt olmuş. Ama bu demek değil ki filimde hiç gülmeyeceğiz. Tam tersine yüzümde tebessümün eksik olduğu tek bir an hatırlamıyorum. Bunun yanında birçok kez kahkaha atmama sebep olan kelime oyunu ve göndermelerin olduğunu da belirteyim.(ki ben çok gülerim ama kolay kolay kahkaha atmam😂). Adeta güldürürken düşündüren öğretici bir çalışma da diyebiliriz.
Film ;Yeşilçam eserleri ve 60 yılların sosyokültürel birikimiyle günümüz dünyasını harmanlayarak ortaya çıkan parodilerle dolup taşıyor. Her sahnesinde filmi mi takip edeceğinizi, mesajı mı anlayacağınızı, yoksa gülmeniz mi gerektiğini sorgulayacaksınız.😁. İpucu vermemek için içerik hakkında daha fazla konuşmayacağım zira tadı kaçabilir 🙊

Bunların dışında film ortalara doğru kelime oyunu ve göndermeleri anlayamayanları biraz sıkabilir. Ama devamında günümüze daha yakın göndermeler yapıldığı için Daha eğlenceli geleceğinden eminim.
Son olarak
Filmi kesinlikle tavsiye ediyorum. 👍
Arif v 216
filme 8 verdi
5 beğen · 2 yorum
Necdet (@necdet)
Bende olumsuz yorumlara rağmen izledim. Pişman da değilim ama bir Cem Yılmaz filmi kalitesinde değildi tam olarak.
05.08.18 beğen cevap
Deniz

Deniz

@denizsahin

Film çok güzeldi ama Ceku karakterine biraz daha yer verilseydi keşke. Zaten AROG’da da çok yoktu. Karakteri özledik gerçekten
Arif v 216
filme 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
Yasin Çalışkan

Yasin Çalışkan

@yasincaliskan

Komedi değil, saygı duruşu.
Film 80'ler ve 90'lar popüler kültürüne ve toplum hayatına göndermelerle dolu bir yapım. Gönderme yapmaktan hikayeyi ve seyirciyi unutmuşlar. En iyi sahneler güncel abd eleştirisi, Barış Manço replikleri ve Sadri-Kerem Alışık replikleri idi bana göre. En büyük eleştirim ise Ozan Güven'in kilolarına. Arkadaş hadi Arif insandır kilo alır. Robot şişman olur mu yahu :)) Kostümler ve diğer çevre unsurları ele alındığında sanat yönetmenine 10/10 puan verilir ancak iş filmden keyif almaya geldiğinde biraz sıkıntılı. Gora'daki Arif ve 216 bizi çok güldürdüğü için doğal olarak bu filme de gülme beklentisi ile gittim. Koca filmde bulunduğum salonda toplu olarak gülünen 4-5 sahne vardı galiba. Bence dram kategorisinde yer alacak vasat bir film olmuş. Önermiyorum.
Arif v 216
filme 6 verdi
4 beğen · 0 yorum
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Cem Yılmaz’ın Saygı duruşu
Geçen hafta cumartesi günü ailece gittiğimiz bir film. Cem Yılmaz birkere stand-up çı olmasına rağmen ve bundan zamanında güzel ekmek yemesine rağmen onun filmlerine baktığımız zaman bu ülkenin gerçek sanatçılarına garip bir hayranlık duyduğunu anlıyoruz. Son filmleri genelde sinema ile ilgili.. şimdi komedyen diye anılan bir adamın dram çekme şansı yok bu ülkede. He yapanlar yok mu? Oyuncu olarak rahmetli Nur içinde uyusun Kemal Sunal abimiz etkili dram filmleri de çekmiş. Oyuncu çünkü.. Cem Yılmaz’ bir kere oyuncu değil eee piç bir yanında var. Dram oynayacak kadar hayatı dramatik görmeyen bir tip. Bok gibi para kazanmış.. eeee ne yapacak bu adam.. sinema sanatına ve sanatçılarına kendince hayranlık duyan bu adam.. O hem zevk aldığı hem ara kültür dediğimiz 80 ler de çocukluk gençlik dönemi geçmiş bir insan. Hem saygı duyduğu hem özlemini çektiği.. hemde yeni kuşağa geçmiş değerli sanatçıları anlatma onlara zaman içinde yolculuk yaptırıp hem eğlenip hemde seyircisini eğlendirme gayretine girmiş. Bence de başarılı olmuş. Ben çok güldüğümü hatırlamıyorum ama keyif almadım dersem de yalan olur. Çünkü seyrederken şunu düşündüm.. Cem Yılmaz bu filmi çekerken hem eğlenmiş hemde yaptığı işten keyif almış. Baktım trajlarda iyi.. para da kazanıyor Cem abi..Pek az insana nasip olacak bir nimet.. ince yakaladığım güzel espriler de vardı. Ağız dolusu kahkaha atmadım ama gülümsedim inceden garip hoşuma giden replikler oldu. Zeki Müren’i , Barış Manco’yu, Ajda Pekkan, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın Filiz Akın gibi değerli sanatçılara saygı duruşunda bulunmuş., en sevdiğim sahne ise Kerem Alışık babasından ( Sadri Alışık’tan) helallik istemesi.... Bence hoş duygulu sahneler.. 90’ların kendine özgü o starlarını da unutmamış :) Mustafa Sandal adamım.. onun arabası var.. anişko ne zaman bana araba alırsa bu şarkıyı koyacağım arabamda dinleyeceğim :)Cem Yılmaz abinin o göbekli biçimsiz vücudunu sergilemekten çekinmeyen o doğal halleri güzeldi. Yaw biraz bakın kendinize.. gidin bir Holywood starlarına bir bakın kendilerine nasıl bakıyorlar az örnek alın.. Ama aşmış bu estetik kaygıları :) bende de o kadar para olsa ve erkek olsam iplemem dünyayı oda ayrı mevzu.. Diyeceğim o ki bir ara daraldığımı da hissetmedim dersem yalan olur. Beni o sahnenin karşısında tutan şey koca bir popcorn sepeti ve cola’nın içine düşmem oldu. Seyredin abi eğlenen ve keyif alan bir insana ve sinema sektörüne sanatına ve sanatçısına yatırım yapan adamlara verin destek.. hem popocorn yemek kadar güzel bir şey yok sinemada..
Arif v 216
filme puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
Gülnisa GÜZEL

Gülnisa GÜZEL

@gulnisaguzel

Film acayip komedi . Bunun özeti dursun izleyin ve bana hak verin
Arif v 216
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
şeyma temeş

şeyma temeş

@seymatemes

Gerçekten çok ince espriler içeren, nostalji kokan bir film. Yeşilcam klişelerini çok güzel tiye almış. Ayrıca birçok gönderme içeriyor. Göndermeler hem Yeşilçamdan hem günümüz Hollywood filmlerinden ve bonus olarak da Cem Yılmaz’ın diğer filmlerinden. Beni tatmin eden bir film oldu. Aslında filmdeki her bir esprinin altında yatan göndermeleri anlamak gerekiyor ve bunun için filmin biraz kültür birikimi gerektirdiğine inanıyorum. Ayrıca 60lardan çoğu sanat duayenine selam çaktığı için de puanım 10. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.
Arif v 216
filme 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Öncelikle yorumumdan Cem Yılmaz sevmiyor gibi gözükmek istemem, bütün filmlerini izledim o yüzden daha rahat yorum yapabileceğimi düşünüyorum.
Film vasattı. 2 saat boyunca toplasanız 15 dakika gülmüşüzdür. Amaç güldürmek değil filmin anlatımı derseniz ona da şu cevabı vereyim, çok kasmış!
İlk defa sıkılarak izlediğim bir filmini gördüm, film yapalım diye kasmış, küfürle güldürme yolunu seçmiş ve başarılı olamamış. O ince esprilerinden, o akıl oyunlarından pek katmamış filme. Bir iki yerde güzel göndermeler vardı ama mutlu çıkmadım filmden.
Fragmandan da anlaşılıyor iyi bir film olmadığı ama belki beni yanıltır diye gittim ama maalesef yanıltmadı.
Bireysel olarak çok başarılı oyuncular izledik ama konu çok sıkıcıydı. Cem Yılmaz tekrara düşmeye başladı ve bu da izleyenleri sıkıyor.
Bu filmden önce Aile Arasında'yı izledik. Arada dağlar kadar fark vardı.
Arif v 216
filme 5 verdi
6 beğen · 9 yorum
Dünyalı (@dunyaliperizan)
"Bireysel olarak çok başarılı oyuncular izledik ama konu çok sıkıcıydı. Cem Yılmaz tekrara düşmeye başladı ve bu da izleyenleri sıkıyor." kısmına kesinlikle katılmıyorum
12.01.18 beğen 1 cevap
lililerle (@lililerle)
Aile arasında ile bu filmi kıyasladıysan helal olsun.Hiç bi filminde kahkaha ile gülemessin ki adamın çizgisi bu.
12.01.18 beğen cevap
Adem Tepe (@ademtepe)
Afişi görür görmez aklımda şu düşünceler belirmişti: "Hayret, sırf Gora ve Gora'daki bu karakterler tuttu diye film yapmışlar. Cem Yılmaz'dan bunu beklemezdim ama..." Demek ki yanılmamışım. Bu bir klasik bence. Bir film ya da dizi başarı yakaladı mı, çoğu zaman ticari kaygılarla devamı zorlayarak getirilmeye çalışılıyor ve genelde de başarısız oluyor çünkü daha kalitesiz oluyor. Bu filmde de bunu görmek üzdü.
13.01.18 beğen 4 cevap
Alcyone

Alcyone

@alperckm

Film guzel gülümsetir lakin kahkaha atmanız sınırlı
Filmi tavsiye ederim çünkü sizi günun sıkıntısından kurtulmak, derdinizi unutmak,kafanızı dağıtmak ; AZ da olsa KAHKAHA atmak , BOLCA GULUMSEMEK için gidin gerçekten keyifli .Ailecek de gidin ama Cmylmz ağzından küfür çıkıyor 7 i geçmez sayısı benden söylemesi.15 TL ye arkadaşlarınla cafe de çok daha iyi KAHKAHA atarsıniz bunu da not düşeyim .

Yine bir Cmylmz filmiyle birlikteyiz.Bastan söylüyorum eger STANDUP taki gibi kahkaha atma ümidiyle gelirseniz yarıda kalırsıniz.Neyse film öncelikle güzel oyunculuk olsun hikaye olsun dekor ,görüntü olsun gayet başarılı .Söyle bir durum var film ilk yarısında 8 den fazla kahkaha atarsanız , günlük hayatınızda da çok Sabaha Tumer gibi birisinizidr.Film sizi günlük yaşantınizdaki sıkıntı,dert,telaş dan insani alıp geçmiş yıllara 60'lilara götürüp sicak saatler nostalji ,eğlence olanağı sağlıyor . Sizi gündemden uzaklaştırıp , kafanızın dagilmasini sağlayacak.Cmylmz harika adam gerek oyunculuk ile mizah olarak çok ince espriler var lakin eger gora , arog dan geliyorsanjz bu film bira daha az gülmeli diyebilirim.Yani gülme grafiksel olarak anlatırsam grafik max. dan sonra bir anda normal ile dip arasına iniyor ama baya bir devam ediyor; bir süre sanki TV DE DİZİ İZLİYORMUŞ HİSSİNE giriyorsunuz çoğunlukla böyleydi.Dedigim gibi esprileri güzel yani çoğu kişi bu filmi begenmediyseniz zekanın yok gibisinden , kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyor.Kendimizi kandirmayalim bu film beklentileri yüksekte tutup sinemada TV izler gibi milleti izlettirdi demek istediğim kahkaha atarız derken gülümseyerek bulduk kendimizi biraz da sıkılarak.Hakkini yemiyoruz hikaye güzel , kurgular biraz daha görsel efektler olarak iyi olabilirdi
Film 2.yarisi biraz daha hareketli ve de görsel açıdan zengin.Gulme yine sınırlı hatta öyle bir zaman geliyor ki filmi bırakıp NEOKUR da takılabilirsiniz.Benim olduğum salonda genç ağırlıklı olmasina rağmen yinede KAHKAHA sınırlıydı.Her filmde akılda replik kalırken bu filmde neredeyse çok az olması da düşündürucu.Pisman miyim değilim yine giderim ama kahkaha için değil günlük yaşamdam uzaklaşmak için.
EK 1
İmdb:8.1/10 (6000 kişi) bu zamanla 7.5 bulacaktır diye düşünüyorum 7 nin altına inmez 11.01.18
EK 2
Eger filme 9 ve üzerine puan veriyorsaniz ben İzmir de oturuyorum kahveleri ismarlayin sizi gülme krizine sokayım :)) Garanti 11.01.18
EK 3
Zeka meselesi olarak görmek de ayrı bir zeka meselesidir . İnce espriler zekice olanlar vardır filmde lakin ek2 dediğim gibi gerçekten gülmeye bir acliginiz varsa birsey diyemem herkes güldürur sizi 11.01.18
EK 4
Gora imdb: 8
Arog imdb :7.3
Bence Arifv261: 7.6 11.01.18
Arif v 216
filme 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
Minel Alya Bayrak

Minel Alya Bayrak

@daktilokiz

İnce
Eğer mizah anlayışınız basit ise zorlanacağınız bir film. Göndermeleri fazla olan ince espriler için kesinlikle belirli bir kültüre sahip olmanız gerekiyor. 80 90 lari görmüş olanlar mutlak ki bayılacaktır. Yahut eski dönem aşıkları...
Mesaj güçlü kadro güçlü...
Barış Manço kısmını bir çok kez geri sardırmak istedik çok kısaydıııııı?
Arif v 216
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
hidogan

hidogan

@hlldgn

Güncel videoları, eski filmleri ve cem yılmaz yapımlarını takip eden biri iseniz gerçekten tat verecek bir film olacaktır sizin icin. Zira ben müthiş keyif aldım. Cem yılmaz farklı bir film koymus ortaya, sevdigim yanı da bu zaten. klise özcan deniz ask filmlerinden, barbar komedilerinden, sacma korku filmlerinden tat alan biriyseniz begeneceginizi düsünmüyorum. Son dönem Türk komedilerinde ilk sıraya cem yılmazı koyarım. begenmeyene fragmanının yarısına katlanabildigim cumali ceberi tavsiye ederim. saygılar.
Arif v 216
filme 10 verdi
15 beğen · 0 yorum
Batuhan Saydam

Batuhan Saydam

@batuhansaydam

Herşey “ZEKA”meselesi
Cem Yılmazın son 2 filmi güldürmedi diye filme karşı bir önyargı vardı başından sonuna kadar kıvrak zeka ile yazılmış espriler vardı filmde bi arkadaş ben dahil bütün salon gülmedi yazmış espiriyi anlamadıysanız Cem Yılmazın suçu ne ?! Ben bir çok kere kahkahalarla güldüm ama çoğu kişi espriyi dahi anlamadı umarım devam filmi olur Recep ivediğide izleyip gülüyoruz ama Cem Yılmaz bir başka be kardeşim ilerde filmdeki gibi Cem abiyi çok ararız..
Arif v 216
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kahkahalar Attırmaz
Kahkahalara boğulmazsınız fakat eğlenebilirsiniz. Kişiden kişiye değişir fakat eğlenme olasılığı yüksek bir film. Sebebi ise her zaman olduğu gibi Cem Yılmaz'ın kıvrak zekası. Dediğim gibi kahkahalar attırmaz ama önceki filmlerini hatırlatıp tebessüm ettirir... :)
Arif v 216
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Noname

Noname

@noname13

Hayal kırıklığı
Beklentim çok büyüktü ama filme bir türlü ısınamadım ve ilk defa bir filmin ortasında salonu terk ettim
Arif v 216
filme 5 verdi
9 beğen · 0 yorum
Ceren

Ceren

@cereny

Spoiler Free Yorum
Gitmeden önce bir Arog ya da Gora kadar gülmeyi beklemeden gitmenizi tavsiye ederim.
Filmde her Cem Yılmaz filminde olduğu gibi güzel ince giydirmeler var ama beni bir Aile İçinde kadar güldürmedi. Aynı şekilde salonda da yarıla yarıla gülme toplamda 4-5 kere oldu. Ya salon olarak içimiz geçmiş ya da filmde bir problem var bilemiyorum.
Filmdeki hikayenin de pek sarmadığını belirtmek isterim, belki o yüzden de ekstra bir eğlenmedim.
Her tarafta reklamlarını ve her giden arkadaşımın marifetmiş gibi story atmasından gerçekten çok komik olacak diye düşünmüştüm, yanılmışım.
Umarım izlerken siz benden çok eğlenirsiniz.
EK 1
Komiktir filmi beğenenler kitlesi Rick and Morty'nin fan kitlesine çok benziyor. 08.01.18
EK 2
Aile Arasında* 14.01.18
Arif v 216
filme 5 verdi
8 beğen · 0 yorum
Arif V 216
Hevesle Bekleyeceğim Filmlerden 1 Tanesi 2017 sonunda Vizyona Girecekmiş Hevesle Bekleyeceğim :)
Arif v 216
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
/ 1