up
ara

Yedinci Hayat

Seven Sisters - What Happened to Monday? (2017)

Yedinci Hayat Konusu ve Özeti

Yedinci Hayat
Nüfus patlaması yaşanmasının ardından dünyanın kaynakları azalmış ve devlet tarafından tüm ailelere tek çocuk izni verilmiştir. Bir baba, yediz doğan çocuklarını herkesten gizli olarak büyütür. Ancak bir gün çocuklardan biri kaybolunca kardeşleri kendi yaşamlarını tehlikeye atarak onu bulmak için hepberaber dışarı çıkar.
Süre: 123 dk
Yapım: 2017 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Max Botkin
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Yedi ayrı hayat ama yaşanmak istenen tek bir hayat. İnsan hangi gününü feda etmek ister ki ?
Seyrettiğim her dakikadan keyif aldığım bir film oldu. Özellikle Gleen Close söz konusu oldu mu bir durup düşünmek gerekiyor. Her zaman ki buz gibi bir görüntü, düşündüren sözler burada da etkisini çok iyi göstermiş. Bu kadar oscar'a aday gösterilmesine şaşırmamak lazım. Ama asıl filmi üstlenen karakter Noomi Rapace on numara beş yıldız bir performans sergiledi.

Teknoloji, hamleler, akıl oyunları, sistemin yarattığı baskının kardeşler üzerindeki psiklojik savaşı.

Kardeşlerin sisteme karşı yaptığı teknolojik hazırlıklar aslında en önemli mesajlardan biri.

Yakın gelecekte dünya nüfusunun kontrol edilemez şekilde artması sebebiyle kaynaklar tükenmeye başlamış ve sistem bir karar almıştır. Her aileye tek çocuk sınırlaması, diğer çocuklar ailelerinden alınıp daha iyi bir zaman diliminde tekrar hayata döndürülecektir. Ama işin aslı böyle olmayıp çocuklar acımazsızca katledilmektedir. Her birinin adı bir günü oluşturan 7 kız kardeş, 7 karakter ve yaşamak istedikleri tek hayat. Kız kardeşlerini bulmak ve sistemin insanlara yalan söylediğini ortaya çıkarmak için verdikleri mücadele. Bu mücadele esnasında yaşadıkları çatışmalar, birbirlerine söylediklerinin dışında farklı yaşama istekleri ve insanoğlunun çıkarları doğrultusunda bireysel hareket etme iç güdüsü. Her ne kadar kardeş dahi olsa söz konusu kendi canından oldu mu ortaya çıkan vaziyetler.

Kardeşler öldürülmeli, eğer bu insanlar tarafından duyulursa sisteme olan güven sarsılır!!! Peki konumuz önlenemeyen nüfus artışı değil miydi? Filmin kötü karakterleri tanrım ya istiklal ya ölüm diyor ki, vay be dünyanın iyiliği için savaşıyor dememiz gerekiyor. Doğayı bu hale getirecek ve kontrolsüz tüketmeyecek şekilde karar almak ve asıl bu kararı uygulatmak için mücadele vermek gerekirken uygulanabilecek en kolay yolu seçmek sistemin ne kadar aşağılık olduğunun en büyük kanıtıdır.

Dünyanın nüfusu kontrolsüz bir şekilde artıyor, kaynaklar sınırlı diyerek oluşturulan bir algı mı ? Yoksa Gerçek olabilir mi ? Yoksa her şey kapitalizmin bir oyunu mu ? Bu tür filmler, müzikler veya kitaplar yavaş yavaş algılarımızla oynamak için mi yapılıyor? Bizimle kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyorlar mı?

Halk çiplenmiş, robot gibi, ne yapılması gerektiği söyleniyor ve bunun adı düzen. Duygusuz, ruhsuz silüetler. Hayır bunun adı daha kontrollü yönetme isteği. Hırs... Peki bu düzende neden halk (insanlar ) somurtan ve mutsuz taraf. Buna karar veren kişi_ kesim (ler) mutlu ve gelecekten umutlu? Sistem mutlaka sorgulanmalı!!! Acımasız çözüm ne kadar doğru?

Yediğimiz, içtiğimiz hormonlu yiyeceklerden kimyamız bozulmuş, doğum oranı giderek düşmeye başlamış, ülkenin çıngıraklı yılanı en az 3 çocuk diye bağırıyorken sorun yok rahat rahat hallenebiliriz.

Zaman kaybı TV dizileri varken hiç değilse öldürdüğünüz vakite değsin efenim, keyifli izlemeler..
Yedinci Hayat
filme 9 verdi
27 beğen · 10 yorum
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Noomi Rapace’i milenyum üçlemesi serisinde de beğenmiştim bu filmde de. Oynadığı filmlerin hikayesinden mi kendinden mi kaynaklıyo bilemiyorum ama😅
14.04.19 beğen 2 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Gleen close nefistir hanımefendi.nefis olması hissettirmeleriyle alakalı olan bu hanım ablamızın Heykeli dikiilmeye çalışılsa beton yetmez vala. Pos bıyıklı kadınlardan yüzü gülmemiş bahtı kara niçe abimiz:KADIN MÜZİKTİR!!! der. O varsayımdan yola çıkarak, gönül rahatlığıyla gleen close için cazz gibidir diyebiliriz hanımefendi.erkekler için çıtanın yüksek tutulmasının seri sebebi olan hatun kişidir. AKP li olsa düşünmeden oy veririm. O derece hastayım bu hatuna hanımefendi
14.04.19 beğen 1 cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Film boyuca kızın sarı saçlı halini Şebnem Dönmez'e, siyah saçlı halini de Sevinç Erbulak'a benzettim :)
Benzetme bi yana çok iyi bir bilim-kurgu olmuş. Durmadan devam eden nüfus artışı artık önlenemeyecek duruma gelmiş tüketim çılgınlığı sonucu kıtlık baş göstermeye başlamış şöyle ki her yerde her tarafta insanlar oluk oluk..
Devlet tarafından yeni bir nüfus planlanması oluşturuluyor ve tek çocuk yasası yürürlüğe giriyor. Devlet izni olmadan yapılan 2. çocuk alınıp daha iyi bir gelecek yaratılana kadar sözüm ona donduruluyor.
Böyle bir dönemde dünyaya gelen yediz bebekler dedeleri tarafından hayatta tutulmaya çalışılıyor her gün biri dışarı çıkarılarak. Yani 7 çocuk tek bir kişi ve tek bir isimle 30 yaşına kadar geliyor.
Sinemaya aslında Tom Crouse'un filmi için gitmiştim amma velakin son anda karar değiştirip bu filme girdim. Sadece konusunu okumam yetti fikir değiştirmeme. Salt bilim kurgu değil çünkü. Gerçek hayattan esinlenilmiş malesef.
Baştan sona hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bir yapım. İyi seyirler.
Yedinci Hayat
filme 8 verdi
8 beğen · 2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Fimi izleyeli 15 gün oldu ve hala,etkisi altındayım ! Bu güne kadar izlediğim en iyi ikinci bilim/kurgu filmi çünkü salt teknolojik gelişmelerin sergilendiği filmin dışında "felsefe"si olan bir film "akla","mantı"ga ve düşüncelere uygun olması .
13.02.18 beğen 1 cevap
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Güzel bir distopya.Noomi Rapace 7 farklı kişiyi çok başarılı oynuyor.Zaten filmin izlenmesinin en önemli unsuru onun oyunculuğu.Heyecen durmuyor diyebiliriz.Mükemmel olmayı kaçıran;ama yine de izlemesi zevkli bir film...
Yedinci Hayat
filme 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

Film gelecek hayatta geçiyor.Dünya nüfusu hızla artmaktadır ve çözüm yolu olarak tek çocuk kısıtması gelmektedir.Tek çocuğu geçenler yok edilmektedir.Film birbirine benzeyen 7 kardeşin hikayesini anlatmaktadır.Dedesi tarafından yetiştirilen 7 kardeş ve 7 her birine 7 günün ismi verilmiştir.Her kardeş kendi gününde dışarıya çıkmakta ve hayatını sürdürmektedir yani her biri haftada 1 kez çıkabiliyor.Başrolde her kardeşi hayat veren mükemmel ötesi performans sergileyen Noomi Rapace var.Kadroda ayrıca sevdiğim oyuncu Willem Dafoe var.20 milyon dolara yakın gişe eldeeden yapım çok daha fazlasını hakediyor.Sürükleyici, aksiyon dolu aynı zamanda duygusal sahnelerin yoğun olduğu bir film.Son zamanlarda etkilendiğim en iyi bilim kurgu filmi çok beğendim.
Yedinci Hayat
filme 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
ilkan

ilkan

@ilkan

Farklı bir konusuyla güzel ve etkileyici bir film olmuş gerçekten
Yedinci Hayat
filme 8 verdi
3 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İki yerde "bir" yazmışsın ya İlkan,şu birinci "bir" olmasaydı da olurdu. :) Hem ben sana inanıyorum : Şu "gerçekten" ucubesini sonda paylaşmayacaktın! Kalbimi kırdın! :D
10.01.18 beğen 1 cevap
ilkan (@ilkan)
Evet sonradan farkettim Semih Abi cümlede anlatım bozukluğu yapmışım kusura bakmayın lütfen :)
11.01.18 beğen 1 cevap
Gül Katar

Gül Katar

@glkatar

Önerim paylaşım fotoğrafı
Önerim
Bilim-kurgu sevenlere ve hatta sevmeyenler içinde...
Başrol oyuncusu 7 farklı karaktere hayat vermiş
olan ve benim büyük bir hayranlıkla izlediğim Noomi Rapace. Yanlış duymadınız. :) 7 farklı Karen Settman izleyeceksiniz. Yönetmen koltuğunda ise Tommy Wirkola oturuyor.
Mutlaka izlemelisiniz. Tavsiye ederim?
Yedinci Hayat
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 6 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Sayende izledim bu filmi ve çok beğendim.10 puanı hak ediyor.
13.02.18 beğen 4 cevap
Rukiye Dundar (@rukiyedundar)
hangi siteden izledin ben bulamadim
14.02.18 beğen cevap
8.2/10
64 oy
Sence kaç puan almalı?
0