up
ara

Kare Filmi İncelemeleri

Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Nereden başlanmalı bilemiyorum, üzerine saatlerce konuşulabilir çünkü. Yine de başlayalım. Östlund sinemasına yabancı iseniz Force Majeure filmiyle başlamanızı şiddetle öneririm. Zira yönetmenimizin alışılmadık bir tarzı var. Filme gelelim. Film bir müze yöneticisinin yeni bir projesi etrafında hayatını sorgulaması ile ilgili bir yapıda ilerliyor. Konumuz bu yani. Fakat fazlasıyla alt metin işlenmiş. Bir bakıyoruz entelektüel çevreyi yerin dibine sokmuş. Sonra başka bir sahnede, entelektüellerin es geçtiği alt sınıf olan dilencilere eleştiri var, kapitalizme çakmış, liberalizme laf sokmuş, sosyal devlet olmak zor denmiş, ne kadar medenileşirsen o kadar hayvanlaşırsın teması var. Ben açıkçası mesajı algılayamadım. Ya kardeşim, ne istiyorsun madem diyesim geldi. Ama bu güzel bir şey, çünkü film bittiğinde üzerine saatlerce tartışabilirsiniz. Senenin en değişik filmi bana göre. Özellikle güven duygularının sorgulandığı yemek sahnesinde, orman teması işlenirken korkularınızı belli etmeyin mottolu sahne fena halde gerilimliydi. Konu açılmışken, insanlara güvenmeli miyiz sorusunu her iki açıdan da tanımlıyor film. Bence fazlasıyla başarılı, herkesin izlemesi lazım.
Kare
filme 8 verdi
0 yorum
Ceren

Ceren

@cereny

Fragmanın gazabına uğrayıp bu filme gittim. The Room bile daha az can sıkan bir film bu filmden.
İçinde gereksiz bir sürü olay geçiyor konuya asla bir şey katmayan.
Filmin ne adam gibi bir başlangıcı var ne de sonu.
Arka plan müziği çok az koymuşlar, koydukları yerlerde de hep aynı 2 şarkı çalıyor. Onun dışında bebek ağlamaları köpek havlamaları ve ASMR vidyosu izler gibi oyuncuların nefeslerini dinliyorsunuz.
Toplumsal değerleri yönetim siteminin insanı nasıl etkilediğini eleştiren bir film ama vermek istediği mesaj asla etkili değil çünkü izleyici filmin yarısında uyuya kalıyor ya da film bitmeden çıkıyor.
Komedi ve dram kategorisinde gözüken filmde sadece 2 kez güldüm o nadir komik yerlerde fragmanda var tabii.
Verdikleri ödülleri yılın en başarılı yabancı filmi olarak değilde, yılın en başaralı fragmanı olarak vermelilermiş.
Kare
filme 4 verdi
0 yorum