up
ara

Dönme Dolap Filmi İncelemeleri

Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Bayılıyorum bu adama; ilişkileri gerçekçi anlatımına, mizah anlayışına, dürüstlüğüne, harika müzik seçimlerine, özgünlüğüne...

Filmin başlarında Mickey (Justin Timberlake) bir laf ediyor direkt seyirciye. Herkes zaaflarıyla kendi trajedisini yaratır gibi bir şey ki sanırım bir yazardan alıntı yapıyordu tam anımsamıyorum. İşte ben filmi bu lafın ışığında izleyip yorumlamak gerek diye düşünüyorum.

İkinci evliliğini kendisinden oldukça genç bir kadın olan Ginny(Kate Winslet) ile yapmış Humpty(Jim Belushi), Coney Adası' ndaki lunaparkta bir atlıkarıncanın işletmecisidir. Günlerin birbirinin kopyası olduğu, herkesin kendi zaafları sonucu uğradığı trajedisini yaşadığı bu lunaparktaki ailenin yaşamı, Humpty' nin ilk evliliğinden olan kızı Carolina' nin(Juno Temple) adaya gelmesiyle değişir yazmak hoş olabilirdi, ama aslında değişmiyor. İşte film de bu değişmezliği işliyor bir yerde. Bu değişmezlik kötü kaderin bir yansıması mıdır, yoksa bu değişmezliği, bu trajediyi zaaflarımızla biz mi yaratırız? Bunu sorgulattı bana film. Woody Allen bunu çok sık yapıyor aslında. Adam tam biz muzip, rahat durmuyor. Her defasında senin Tanrı' yı, şansı suçlamaya dündne razı olduğun pek çok olayın senin seçimlerinin bir sonucu olduğunu, üstelik de çok eğlenceli bir biçimde gösteriyor. Sadece bu mu? Elbette hayır. Kusursuz ilşki yoktur, olduğu iddia edilenler yalanlarla doludur da diyor her filmde ve beni de tam bu noktada tavlıyor zaten kendisi.

Carolina, babasının tüm ikazlarına rağmen zamanında romantik hayallere kapılıp bir gangster ile evleniyor ve şimdi de o gangsterden kaçıp babasının yanına saklanıyor.
Mickey zaten okuduğu klitapların ve yakışıklılığının da etkisiyle iflah olmaz bir çapkın ancak bir o kadar da duygusal.
Ginny de yine kendini trajedisinden kurtaracak bir ilşki/evlilik peşinde koşuyor. İronik ama onun trajedisi de tam olarak bu zaten. Kurtuluş sandığı şey ile trajediyi bizzat yaratıyor.
Humpty... yufka yürekli sert adam. Yalnızlıktan korkuyor, kendisini sevecek birini arıyori sözlerinin arkasında duramıyor.

İşte bu dört karakterin hayatı geçmişteki zaaflarıyla trajediye dönüşmüşken aynı zaafların peşine takılıp o trajediden kaçmaya çalışıyorlar bir yerde. Ve işler oldukça sürükleyici, eğlenceli bir hale geliyor. Finalde de Woody Allen filmlerinden aşina olduğu bir şey oluyor, yani pek bir şey olmuyor. Bunu kendi adıma hep sevdim Allen' da.

Bunların dışında filmde renk kullanımı çok etkileyici. Tam bir renk cümbüşü film.

- Kahve sahnelerine zaten meraklıyımdır. Bu filmde de kahve içilip satranç oynanan bir sahne mevcut. O mekan ve satranç taşları çok hoştu. Öyle mekanlar istiyorum.

- Jim Belushi ve Kate Winslet çok iyiler.

-Bir sahnede arkada Winchester '73 filminin afişi görünüyor. Daha doğrusu filmin adı okunmuyor da oyuncu kadrosundan falan arayıp buldum.
Dönme Dolap
filme 8 verdi
0 yorum