up
ara

Daha

(2017)

Daha Konusu ve Özeti

Daha
Küçük bir sahil kasabasında yaşayan Gaza, eğitim hayatını büyük şehirde sürdürmenin hayallerini kuran 14 yaşında bir çocuktur. Ancak sert bir karakter olan babası, Gaza'yı kendisi gibi yetiştirmek ve yasa dışı işlerde çalıştırmak istemektedir. Film, yeraltı edebiyatının Türk temsilcilerinden olan Hakan Günday'ın Daha adlı romanından uyarlanmıştır.
Süre: 115 dk
Yapım: 2017 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Hakan Günday
  • Onur Saylak
Yasin Çalışkan

Yasin Çalışkan

@yasincaliskan - Sakarya

Alt metin çok sağlam.
Kitap okumayan birisi olarak gittiğim bu filmde, Hakan Günday'ın ne kadar sağlam bir hikayesinin zeminine oturtulduğunu gördüm bu filmin. Kullanılan kameraların dandikliği, çekim tekniklerinin rahatsız edici derecede kötü oluşu bile düşürmedi etkiyi. Başlarda sıradan bir amatör yapım edası oluşturacak iken Ahmet M. Taylan'ın olayı kurtardığı ve sonrasında olaylar geliştikçe sizi bir gerilimin içine çeken, insanlığı sorgulatan, vicdanı zorlayan bir yapım. Bence sinemada en önemli parça hikayedir ve bu filmin başarısının büyük payı yazarındır. Filmin sonu daha büyük bir etki ile yapılabilirdi ama kesinlikle başarısız denemez.
EK 1
Gaza rolü için ayrı bir parantez açmak lazım. Cast seçimini kim yapmışsa tebrik etmek lazım. Gaza karakterine bu kadar yakışabilecek bir çocuk daha zor bulunurdu. 02.02.18
Daha
filme 7 verdi
2 yorum
Balım (@balim)
Keşke bütün sinemalarda gösterime girebilseydi
02.02.18 beğen 1 cevap
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Dün gece seyrettiğim bir film. Kitabını da okumuştum. Bir dönem Hakan Günday’ın tüm kitaplarını seriye bağlamıştım. Sürükleyici ve sıra dışı karakterleriyle, sıradanlaşmış hayatlarımız içinde ilginç geliyordu. Özelikle toplumsal normların sorgulanması, Türkçenin kelimelerin ötesinde başka başka anlamlarda kullanılması, bugünü anlatması açısından sürükleyici dili ve kurgusuyla sevdiğim bir yazardı. Hala seviyorum ama, Şimdi daha farklı yazarlar var hayatımda onları sanki daha çok seviyorum gibi.. :D. Yine de en sevdiğim kitabı PİÇ. Klasik söylemlerde bulunmak istemiyorum ama, Kitabın uyarlaması olarak bakarsak filme uyarlama başarısız. 600 sayfalık anlatım nasıl 115 dk ya sığdırılabilinir? Ve bazen bazı kitaplar film olunmaz. Okunur. Çünkü yoğun anlatım vardır. Bazende 3. Sayfa bir haber bir film haline getirilebilinir. Kuyu filmi gibi 1968 Metin Erksan filmi. Kitaptan esinlenerek yeni bir senaryo ortaya konulduğunu düşünürsek bile..Mülteciler sorununa ve baba oğul arasında ki çatışma açısından ele alındığında bile havada kalan bir çok yönü itibari ile. Çok üzgünüm beğenmediğim için. 50 kişilik sinema odasında gösterime giren film. Bir çok vizyon filmine göre daha az popüler olmasına göre, onlardan bin kat daha iyi.. Fakat başka bir gözle seyrettiğiniz zaman başarılı bulmuyorsunuz. Oyunculukları kendi adıma başarılı buldum. Anlatım ve derinlik eksikliğini buldum. Bu yeni yetme yönetmenlerin, yönetmenlik yapma adı altında kamera oyunlarını yersiz buluyorum.. örtüşmüyor abi.. Benzer mevzuya harcanan emek ve dakikaları bilmiyorum ... eksik bir şeyler var. Yarım tamamlanmamış. Bazen tamamlanmamak bile bir tamamlanıştır sinemada ama öyle birşey değil benim anlatmak istediğim. Bir daha seyretmeliyim. Sanırım popcorn ve cola nın dibine düştüğüm için. Pek anlayamadım filmi:) yine de sinemada seyrettiğim filmler arasında en iyisiydi. ( evde seyrettiklerim) onları saymıyorum.. onlar zaten iyi.. ha bu arada yanımda bir yakışıklı vardı. Beraber izledik film başlamadan evvel saatlerce Hakan Günday geyiği yapıp güldük. :) benim açımdan hoş bir gece sayılırdı.
Daha
filme 6 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik - Sakarya

Sanırım ilk defa okuduğum bir kitabın filmini beğendim. Okurken hayal ettiğim gibiydi her şey. Belki ben yönetmenliğini yapsam çok az değişiklik yapardım, o derece. Bir Hakan Günday takipçisi olarak bu film beni mutlu etti. Tek sıkıntı bütün illerde gösterime girmemiş olması. Böyle yapımlar için büyük bir eksiklik.
Daha
filme 8 verdi
0 yorum
8.2/10
13 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2002
1969
2017
2005