up
ara

Beni Adınla Çağır

Call Me by Your Name (2017)

Beni Adınla Çağır Konusu ve Özeti

Beni Adınla Çağır
Elio adında bir genç, 1983 yılının yazını İtalya'nın kırsal bir bölgesinde monoton bir şekilde geçirirken, arkeolog babasıyla birlikte bazı araştırmalar yapmak üzere buraya gelen Oliver ile tanışır. Bu arkadaşlık Elio'nun hayatını değiştirecek ve unutamayacağı bir yaz geçirmesini sağlayacaktır.
Süre: 132 dk
Yapım: 2017 İtalya, Fransa
Yönetmen:
Senaryo:
  • Andre Aciman
  • James Ivory
Beni Adınla Çağır filmi Mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yer almaktadır.
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Andre Aciman tarafından "Adınla Çağır Beni"adında bir kitabı olduğunu bilmeme ve okumak istememe rağmen dayanamadım merakıma yenildim ve ilk önce filmini izledim.Ne yalan söyleyeyim beğenip beğenmeme konusu muallakta kaldım.Bunun nedeni iki kişi arasındaki duyguyu çok hissedemediğimi düşünüyorum.Bu yüzden bir an önce kitabı okumak istiyorum.Fakat hoşuma giden tarafları da vardı.Elio'nun ailesi muazzamdı mesela.Baskı olmadan çocuklarını gerçekten sevdikleri için onun kişiliğine ve yaşadığı sevgiye saygı duyarak davranmaları beni çok etkiledi.Özellikle filmin sonlarına doğru babasının yaşadıkları şeyin nadir bulunan bir duygu olduğuna dair yaptığı konuşma çok güzeldi.Bizim gibi bir toplumda benim gibi ağzınız açık izlersiniz bu konuşmayı :)) Onun dışında yansıtılan "cinsiyetiniz ne olursa olsun aşk aşktır" bakış açısı da çok hoşuma gitti.Yani biz bu taraz filmler çektiğimizde ya da Amerikan endüstrisinde bu aşk drama boğulur ya kanlı-ya sonu ölüm şeklinde biter.Bir yaz aşkını derin izler bıraktıracak ;fakat sadelik içinde işlemeleri hoşuma gitti ve son sahnesinde Oliver ve Elio'nun telefon konuşmalarını filme de adını veren şekilde bitirerek -Elio'nun süper güzel bir müzik fonunda ağlaması içime işledi.Sevmişim ben bu filmi:))
Çok beklentiye girmeden izlemenizi ve Fransız ya da Avrupa filmlerini seviyorsanız ve özellikle belirteyim "homofobik"değilseniz -aşkın her türlüsünü izlemeyi seviyorsanız 2018 Oscar'ında adı geçen bu filme bir göz atın derim.
Beni Adınla Çağır
filme 8 verdi
0 yorum
Selcan

Selcan

@yaaburne - Ankara

Homofobikler mümkünse izleyip filmi kötü diye eleştirmesinler !
Film , aynı ada sahip kitabın uyarlamasıdır . Öncelikler bu bilgiyi verip başlayayım .Koru olarak Elio'nun babası her yaz 6 haftalığına doktorası sürdüren öğrencilerinden stajyerlik yapmak biri gelip çalışmalarını devam ettiriyormuş. Tabi her yaz geldikleri yer İtalya da elio'nun ailesine ait olan yazlık .Elio henüz genç müzik ve kitaplara ilgi duyan ve bulundukları yerde de bir kızla flörtleşmekte . Ta ki Oliver gelene kadar Elio , Oliver'dan ilk görüşte etkileniyor fakat birbirlerine tuhaf davranıyorlar . Elio oliverın onu sevmediğini düşünüyor . Tabi filmin ilk başları bakışmalar ve birbirlerini izlemelerle geçiyor ve ikinci yarısı birbirlerine olan tutku ile devam ediyor. İçerisinde cinsellik barındırıyordu evet ama ala len gösterilen bir cinsellik yoktu . Daha hafifletilmiş versiyon diyelim .Ama yine de oturup aile ile izlenecek bir film değil ! Zaten Türkiye de eş cinsel temalı bir filmi oturup aile ile de izleyemezsin .Olaylara Aa bak bunlar Gaymiş ne kadarda sanatsal . Gay oldukları için sanatsal diye bir olay değil film . Film oldukça hoştu ve dingin di çok yoğun değildi ve dingin filmleri seviyorum . Sevmiyorsanız sıkılabilirsiniz belki fakat sanatsal tarzda filmlerin çoğu dingindir , dayanın ve izleyin . Film 80'lerin havasında olduğu için ayrı bir hava vardı . Bulundukları ve filmin çekilen yer çok güzeldi inkar edemeyeceğim Filmin içerisinde tarihi yapıları görüyordunuz ve bazı tarihi incelemeler hakkında da ufak bilgiler alıyorsunuz .( Eski yapıdaki heykellerde ki erkeklerin vücut hatlarının kaslı ve biçimli olması . vb )
Filmde Elio'nun Oliverı sürekli izlemesi ve ona karşı duyduğu duygular oldukça yoğundu . Filme Aşk odaklı bakarsak eğer ; gerçekten çok başarılıydı ! Gerçekten izlediğim diğer Avrupa tarzı aşk filmlerinin çoğundan daha iyi olduğu gerçeği su götürmez bir gerçek .Oliver ilgi duysa da kendisi ile çelişip geri çekilmesi sonra geri çekmekten vazgeçmesi falan , aslında o durumda psikolojik bir tepki diyebilirim .
Film de ki karakterleri çok yoğun sevmedim . Hani bazı filmler olur ve bayılırsınız ya . Tıpkı bu türde sanatsal ve eş cinsel temalı "METOT " Filmini şiddetle tavsiye ederim gerçekten deli gibi severek izlediğim bir filmdi ve en az 4-5 sefer izlemişimdir . Cinsellik öpüşme dışında yoktu içinde daha hafifti ve duygular daha yoğundu . Ben ; Aşk ve duyguları hissettirme konusun da Asya filmlerinin daha başarılı olduğunu düşünüyorum . Asya tarz filmler daha çok duyguyu sömürüyor evet ama ben duyguyu sömürmelerini seviyorum . Çok fazla yazdım sanırım yeterli bu kadar :) Eğer bu türe veya aşk filmlerine ilgi duyuyorsan izleyin . Dingin film hiç izlemediyseniz oturup şans verin ve izleyin çünkü gerçekten dingin filmleri izledikten sonra ve film bittikten sonrada yinede vay be diyebilirsiniz veya ne izledim la ben diyebilirsiniz . Ama yinede bir şansı hak ediyor .Zaten ödüllü bir film. kaçırmayın .
Beni Adınla Çağır
filme 10 verdi
0 yorum
zeynep yüksel

zeynep yüksel

@zeynepyuksel - Ankara

Her ne kadar filmin sonunda beklediğim gibi bir finalle karşılaşamamış olsam da, çok güzel bir filmdi. Üstelik eşcinselliği konu edinmiş, hiç romantizm olmadan sadece iki bireyin cinselliğini konu alan filmlere göre ikili arasındaki duygusal ilişki ön planda ve seyirciye duygusunu çok başarılı aktarmış.
Beni Adınla Çağır
filme 9 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Fazlasıyla entelektüel bir ailenin ergenlik dönemindeki oğulları ile bu ailenin yanına bir yaz dönemi için gelen Amerikalı yakışıklı bir öğrenci arasındaki aşkı anlatıyor diye bakarsanız overrated diye adlandırmanız doğal bence bu filmi. Bir arkadaşımın dediği gibi, eğer iki erkek arasında değil de bir erkek ile bir kadın arasındaki ilişki anlatılsaydı asla bu kadar dikkat çekmezdi, konuşulmazdı, doğru. Lakin benim için filmi güzel yapan iki erkek arasındaki ilişki değildi; bir ergenin kendini, cinselliği keşfini çok gerçekçi bir dille ve sinematografik olarak da hayranlık uyandıracak bir şekilde anlatmasıydı. Ben filmi bu yüzden sevdim.

Film hakkında okuduğum yazılarda ikili arasındaki aşktan yola çıkıp yapılan yorumlar çok ilgimi çekmedi açıkçası. Pek çoğunun da gereksiz anlam yüklemelerden ibaret olduğunu düşündüm. Belki de o yazıların sahipleri haklılardır da ben anlamamışımdır filmi. Çünkü ikili arasındaki aşka dair hemen hemen hiçir şey ilgimi çekmedi filmde. Mesela geçen sene izlediğim ve çok beğendiğim Moonlight filmini bundan çok daha iyi bir senaryo olarak görüyorum ben ama bu filmin sinematografisi beni büyüledi. Ben sinematografi üzerinden filmle anlamlar yükledim kendimce.

Oldukça zor sahneler var, bu konuda da oyunculara övgüler düzülüyor lakin Armie Hammer' ı(Oliver) ben beğenmedim. Hangi duyguları verdiği, vermek istediği çok muğlaktı. Timothée Chalamet (Elio) ise muhteşemdi. Bunu iki erkeğin sevişme sahneleri için demiyorum. En basiti sadece son sahne için bile çok başarılı derim Timothée Chalamet' e. Ayrıca film hakkında okuduğum yazıların sadece bir tanesinde çiftin sevişme sahnesinden yönetmenin kaçmasının eleştirildiğine denk geldim. Bence önemli bir mevzu bu. Üstelik o eleştiride çok da klişe bir numara ile bu sahneden kaçmış deniyordu. Yani sadece kaçması değil kaçmak için seçtiği yol da yeriliyordu. İkili sevişmeye başlar ve kamera yavaşça kayıp en son pencereden dışarı bakar ve biz ağacı görürüz. En azından daha yaratıcı bir şey bulunabilirdi buna. Ama bunun haricinde bayıldım. Çok konuşulan o şeftali sahnesi bence muazzam bir erotik şölen. Yani Elio' nun vücudunda sperm gibi görünen şeftali posası, Elio' nun o sahnedeki doğallığı, çıplaklığın estetik sunumu... Ben çok başarılı buldum orayı.

Queer sinema örnekleri arasında en sevilenlerinden biri oldu bu film. Elio' nun ailesinin ilişkiyi desteklemesinin filmin bu kadar sevilme nedenlerinden biri olarak görüyorum açıkçası. Bunu da yadırgamıyorum aslında. Bir gün bir arkadaşımla bir kafede gördüğümüz ve kendi aralarındaki diyaloglara şahit olduğumuz gay çocuklar üzerine konuşurken ben, ''sürekli cinsellikten bahsediyorlar, bu bana garip geliyor'' dedim. Arkadaşım da ''sen, ben belli nedenlerden dolayı yapmadık belki ama bu ülkede bırak ergenleri, kocaman adamların erkek ortamında kadınlar hakkındaki konuşmalarını düşün. Üzerlerinde hiçbir baskı olmadığı halde onlar bu kadar konuşurken bir de bu çocukların durumunu düşün demişti'' Dolayısıyla şimdi böyle bir filmin heteroseksüeller dışında kalan kitlece bu kadar sevilip sahiplenilmesini anlayabiliyorum. Ama salt ikili arasındaki ilişki üzerinden bakarsak Moonlight' ın bundan daha iyi bir film senaryosuna sahip olduğunu düşünüyorum.

Sinematografiyi övdüm ve filmi bunun üzerinden anlamlandırıyorum dedim. (Bundan sonrası full benim fantezim, ciddiye almayabilirsiniz) Şöyle ki; Elio ve ailesi cennet gibi bir yerde yaşıyorlar. O meşhur şeftali sahnesinin de bir cennetten kovulma hikayesi, Adem' in elmayı yemesi olarak düşündüm ben gördüğüm andan beri. Ulan iki erkek arasındaki filmi bile kadın erkek ilişkisine bağladın diyenler için şunu diyeceğim; tam tersi, iki insan arasındaki ilişki olarak bakıyorum buna kadın erkek ayırmaksızın. Yunan mitolojisinden bir hikayeye tanık olmak gibiydi bazı sahneler. Yani mitolojiye biraz daha hakim olsam eminim çok daha fazla benzerlikler, göndermeler çıkartabilirdim kendimce. Ama sadece verdiği his olarak diyorum, ben çok etkilendim filmden. Adeta beni sinema koltuğundan alıp içine çekti film. Zaten bunu başarabilen filmleri ister istemez seviyorum, muhtemelen herkes de böyle düşünür. Bu filmin görselliği çok kuvvetliydi ve senaryodan ziyade bu sayede beni içine çekti film.

Son sahnede çalan şarkı(Visions of Gideon) ise şimdi dinlerken o kadar etkileyici gelmiyor mesela ama o sahnede resmen içime işlemişti.
Beni Adınla Çağır
filme 8 verdi
0 yorum
Nurdann

Nurdann

@nurdann - Kocaeli / İzmit

Muhteşem bir ailede yetişen genç bir erkeğin kendini keşfediş öyküsü.. Hayran kalarak izlediğim anlayışlı baba figürü, duygularını yansıtmakta zorluklar yaşayan genç Olıe rollerinin hakkını o kadar vermişler ki kendinizi orada hissediyorsunuz. Açıkçası kitaptan film olarak değil de dizi olarak uyarlansaydı çok daha doyurucu olabilirdi.
Beni Adınla Çağır
filme 9 verdi
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi hırpalayıp dururuz, Otuz yaşına geldiğimizde de çökmüş oluruz.Ve yeni biriyle her başlangıcımızda, kendimizden sunacağımız daha az şey kalır.
Ama kendini bir şey hissetmemek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük kayıp olur."
Beni Adınla Çağır
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bünyamin Coşkun

Bünyamin Coşkun

@bunyamincoskun

"Söylemek mi daha iyi, ölmek mi?"
Beni Adınla Çağır
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41 - Kocaeli / İzmit

Call Me By Your Name
"Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi hırpalayıp dururuz. Otuz yaşına geldiğimizde de çökmüş oluruz. Ve yeni biriyle her başlangıcımızda kendimizden sunacağımız daha az şey kalır.
Ama kendini bir şey hissetmemek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük kayıp olur."
Beni Adınla Çağır
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.9/10
41 oy
Sence kaç puan almalı?
0