up
ara

Cebimdeki Yabancı

(2018)

Cebimdeki Yabancı Konusu ve Özeti

Cebimdeki Yabancı
Yönetmen koltuğunda Serra Yılmaz'ın oturduğu film Türk Sineması'nda pek alışık olmadığımız bir tarzda çekilmiş. Film, %95 tek mekanda geçiyor ve izleyici sıkmadan ilerliyor. Konu ise oldukça bilindik. Akıllı telefonların ve internetin hayatımıza etkilerini izliyoruz filmde. Çiftlerin birbirinden gizledikleri ikinci bir dünyası, dost dediğimiz insanların aslında içinde neler olduğu, en son açığa çıkan ikinci telefonlar... Bu durumları bilsek de filmde çok gerçekçi ve etkileyici bir şekilde işlenmiş. Yapımcılığı Ferzan Özpetek'e ait olan film sonunda ise izleyiciyi ters köşe yapıyor. Filmi izledikten sonra internet ortamında 'kim bilecek' diye düşünüp zararsız gibi gözüken şeyleri tekrar gözden geçirme gerekliliği görülebilir.
Yapım: 2018 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Murat Dişli
2016 yapımı Perfetti sconosciuti (Perfect Strangers) filminden esinlenilerek çekilen Cebimdeki Yabancı, bir akşam yemeğinde toplanan arkadaşların oynamaya karar verdikleri bir oyun sırasında yaşadıkları olayları konu edinmektedir. Telefonlarına gelen mesaj ve bildirimleri yüksek sesle okumak zorunda oldukları bu oyun yüzünden olaylar karışır.
Nil

Nil

@nill - İstanbul

Yoksa benden bir şey mi saklıyorsun?
Öncelikle bu filme çift olarak gitmemenizi öneririm. Yalnız gidin. Zira paranoyanız artabilir.

Film, çağımızın belası akıllı telefonlar ve internet ile özellikle WhatsApp ile ilgili. Bununla birlikte sanki hiç açığa çıkmayacak gibi düşündüğümüz gizli saklı şeylerimizle ilgili. İnternette olan hiçbir şey gizli kalamaz. Silsen bile mutlaka bir yerde izi kalır. Bu yüzden internette neler paylaştığımıza dikkat etmemiz gerekir.

İzlediğim Türk filmleri içinde hatırladığım tek sahnede geçen bir film yok. Bu film %95 tek odada geçen bir film. Yapımcı Ferzan Özpetek yönetmen Serra Yılmaz. Bu iki isim benim için yeterliydi filme gitmem için. Nitekim pişman olmadım. Beni yanıltmadılar.

Filmde çok yakın arkadaşlar ve eşleri ile birlikte yine yakın bir arkadaşlarına akşam yemeğine geliyorlar. Ama ilk sahnelerden anlıyoruz çiftlerin aralarındaki gerginliği. Fakat yemek yenecek eve mutlu girmeye çalışıyorlar. Sonra konu bir şekilde telefondan açılıyor. Ve birisi görüntüde çok eğlenceli bir oyun fikiri atıyor ortaya. Yemek boyunca herkes telefonunu masaya koyacak. Her ne gelirse gelsin telefona, herkes görecek ve duyacak. Aramalarda ses dışarı verilecek. Gelen mesajlar ve mailler yüksek sesle okunacak ve gösterilecek. Yani hiçbir şey gizli kalmayacak. Eğlenceli mi değil mi bilinmez ama çok gergin bir durum. Tabi ki arada itiraz eder gibi olanlar oluyor. Karşı cevap olarak da "saklayacak bir şeyin mi var?" Oluyor eşi tarafından. Sıkıyorsa kabul etme bakalım :)

Oyun başlıyor. Ve hepimizin tahmin edebileceği gibi olanlar da oluyor. Bütün pis kokular, altında yatan sebepler, eşlerin birbirinin hayatındaki etkileri... Az çok bilsek de bu konuları bu filmde olduğu gibi açık bir şekilde görmek gerçekten etkileyici oluyor. Filmin sonu da ters köşe yapan tarzda. Ben izlemenizi öneririm ama dediğim gibi yalnız gidin :)
Cebimdeki Yabancı
filme 9 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Nil incelemeni okudum.Filmin kısa tanıtımını izlemiştim.Ne demek şimdi : "Sıkıyorsa kabul etme bakalım" Kimse kimseyi özel görüşmelerini orta yerde üstelik herkesin duyabileceği bir ortamda paylaşmaya zorlayamaz!
08.02.18 beğen 1 cevap
Deniz

Deniz

@denizsahin - Ankara

Tarz olarak bambaşka bir filmdi. Ben gerçekten çok beğendim. Oyuncular da çok iyi seçilmiş, filme çok yakışmışlar. Konusu da insanı hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Gerçekten “cebimizde bir yabancı” taşıdığımızı unutmamamız gerekiyor. Keşke sevdiklerimizin arkasından iş çevirmesek , aldatmasak, kırmasak... Ama hayat o kadar tozpembe degil maalesef. Kısaca, filmi herkese tavsiye ederim:)
Cebimdeki Yabancı
filme 8 verdi
3 yorum
J.K Dawson (@disconnectuserectus)
[silindi]
22.08.18 beğen cevap
J.K Dawson (@disconnectuserectus)
Orijinal italyan versiyonunu da tavsiye ederim
22.08.18 beğen 1 cevap
gökhan dr

gökhan dr

@gokhandr - İstanbul

izlemeye değer
sonunda izlemeye değer bir yerli film. güzeldi.
Cebimdeki Yabancı
filme puan vermedi
0 yorum
ftm

ftm

@ftmcgdm438

cebimdeki yabancı ismi aslında tam da anlatan isim olmus. artık teknoloji ve bir cep telefonu birleşince her haberi alabiliyor,istediğimiz kisiye ulaşabiliyor, fotoğraf cekiyor ,video cekimi yapabiliyor ve hiç kimsenin bilmesini istemediğimiz durumları sadece bize göre tek güvenilir kaynak telefonlar ile paylaşiyoruz. peki neden biz cebimizdeki yabancılara güveniyoruz.. filmi izlerken bunları düşünmemek elde değil,samimi olan arkadaşlar telefonu göz önüne bıraktığında neler olduğunu görünce şaşırıp kalıyorsunuz. oyuncuların uyumu ile senaryonun ilgi çekici olması da güzel film olmasını sağlamış..
Cebimdeki Yabancı
filme 8 verdi
0 yorum
burçin

burçin

@ucgunlukhikayeler

Hepimizin elindeki küçük sırlarla dolu dünyaya her şeyimiz telefonlarımıza ve telefonlarımızın hayatımızda bu kadar önemli olmasıyla insanlarla kurduğumuz ilişkilerin yeni haline yapılmış bir eleştiri. Bence aldatma üzerinden fazla gidilmiş. Karakterlerin bir ikisinde bunu görseydik diğerleri üzerinden de başkaca konular işlenseydi çok daha amacına ulaşam bir film olabilirdi. Bana kalırsa gay arkadaşlarına verdikleri tepki, ilk öğrenişleri vs. bu konunun işlenişi çok güzeldi. Özellikle kerem karakteri üzerinden verilen mesaj. Yine psikolog anne ve kızı arasındaki iletişimsizlik de çok hayatın içinden olan güzel bir noktaya temas olmuş. Verilen mesajlar dışında oyuncuların performansı da gayet güzel. Gerçekte böyle bir yemek masasında otururken eşler arasında iyi bir gözlemcinin fark edebileceği tüm o mimikleri, bakışları filmde tüm gerçekçiliğiyle görebiliyoruz. Genel olarak kesinlikle bir kayıp değil ama daha iyisi olabilirdi.
Cebimdeki Yabancı
filme 7 verdi
0 yorum
7.6/10
40 oy
Sence kaç puan almalı?
0