up
ara

Kelebekler

(2018)

Kelebekler Konusu ve Özeti

Kelebekler
2018 Sundance Film Festivali'nde gösterilen ve Büyük Jüri Ödülü'nü kazanan film, uzun zamandır birbirini görmeyen ve babalarının çağrısıyla yıllar sonra bir araya gelen 3 kardeşin hayatına odaklanıyor.
Süre: 117 dk
Yapım: 2018 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Tolga Karaçelik
Kelebekler filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 2018 Filmleri listesinde yer almaktadır.
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Ülke bataklığında elmas gibi parlayan bir film. Aile değerlerine saygılı gözüken birey olamamış dindar kesimin tam tersine bir kitleye, yani ülkede elle gösterilecek derecede az bir topluluğa hitap eden, dertlerini hiç çekinmeden, o ne der, bu ne konuşur demeden çatır çatır vura vura anlattığı için Tolga Karaçelik ve emeği geçen herkese saygılar, sevgiler. Evet böyle bir girişten sonra çok fazla filmi anlatıp uzatmak istemiyorum, şahsına münhasır bir senaryo ile özgünlüğünü yakalamış olduğunu başta belirteyim. Sonra benzerlik bile olmasa dahi bana hissettirdiği duyguları yazayım. Aile değerleri, aslında büyüklere saygı duymak mı sorusunu sordurduğu için Captain Fantastic, bir yol filminde kardeşlerin birbirlerini tanıması ile Her Şey Çok Güzel Olacak, ince absürd fakat alt metinli mizahı ile Toni Erdmann izliyormuş hissini yaşadım. Alt metin demişken, mükemmel mizahın yanı sıra her güldüğünüzde içinizin de acıdığını hissediyorsanız filmin derdini anlamışsınızdır. Çok güzel bir alt metnin çemberinde kurgulanmış bir senaryo var. Emekle yazıldığı belli. Absürd olan her şeyin gerçeğe çok yakın olması da samimi biçimde ele alındığından dolayı çıkageliyor. Sarmaşık filmi ile Salyangozlara metafor yükleyen Karaçelik bu sefer Kelebekler'e yüklemiş anlamları, ben Sarmaşık'a göre daha beğendim, en azından daha fazla yorum yapılabilir buldum. Romantik bir anlamı da olması dram - komedi dengesini tutturdu. Tadı damakta kalan, hiç bitmesin dediğim bir film çıkmış.
Kelebekler
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ibrahimks34

Kısacası
İroni,gerçeğin görünmeyen yüzü ve farklı renklerde olan bireysel iç dünyaları ele alan,dünyanıza bir tutam umut ışığı ve bir tutam iç hesaplaşma katabilecek bir film.
Kelebekler
filme puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
14
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 2018 Filmleri
Tür ayrımı yapmadan en beğendiğimiz ve herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğümüz 2018 filmlerini bu listede topluyoruz....
8.6/10
9 oy
Sence kaç puan almalı?
0