up
ara

The Killing of a Sacred Deer

(2017)

The Killing of a Sacred Deer Konusu ve Özeti

The Killing of a Sacred Deer
Yunan Mitolojisindeki bir hikayeden esinlenen film; İphigenia, Kral Agamemnon ile Kraliçe Klytaimestra’nın kızıdır. Agamemnon av sırasında Tanrıça Artemis’in kutsal geyiklerinden birini öldürür. Bunun üzerine Artemis rüzgarları keser ve Truva Savaşı için giden filoları engeller. Artemis tek bir şartla rüzgarların yeniden esmesine izin verir. Kızını Artemis adına kurban edecektir. En başta buna yanaşmayan Agamemnon daha sonra ülkenin çıkarları için kabul eder. Kızını kurban etmek için bir sunağın üzerine koyar ve bıçağı boğazına yaklaştırır; ama ona acıyan Artemis kızı havaya kaldırır ve onun yerine bir geyik koyar. İşte bu mitolojik efsanenin günümüze uyarlanmış aile, şiddet, ilişkiler gibi öğelerin beyaz perdeye yansıması...
Yapım: 2017
Oyuncu:
e l i f

e l i f

@eelif

Fazlaca Sembolik
Kutsal Geyiğin Ölümü...
Yeni Yunan Dalgası hareketinin en büyük öncülerinden olan ve başarılı yapıtlara imza atan Yorgos Lanthimos bence bu filminde kendi yönetmenliğindeki en basit(!) ve içe dönük filmine imza attı.
Kaliteliydi ve teknik açıdan kendi çizgisinden şaşmadı belki ama önceki yapıtlarının verdiği sorgulayıcı keskinliğini de koyamadı.
Eğer “Dogtooth” filmini izlediyseniz ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız, bu yönetmenin nasıl bir kafası olduğunu, potansiyelinin derinliğini, yaşattığı gerilim ve tatmin edici huzursuzluktan anlayabilirsiniz.
Kutsal geyiğin ölümü psikanalitik ögeleri bol olduğundan incelenmesi mümkün ancak sembolik açıdan grek kültürünü bilmiyorsanız da bi o kadar basit bir psikolojik-gerilim filmi olarak görülebilecek bir film.
Okuduğum eleştirilere ve gözlemlerime dayanarak Yorgos, kendi kültürünü sembolik olarak karakterlere ve dolayısıyla filmin akışına fazlaca işlemiş.
Özetle; bu filmi, filmden hiçbir şey anlamayan, dümdüz, vakit öldürmek isteyen bir izleyici de izleyip kendine göre -gerilim kategorisinde- bir keyif alabilir.
Sembolik ögeleri mıknatıs gibi çekip anlayan, profesyonel bir izleyici için de -bilinçli bir verimlilik söz konusu olduğundan- bir keyif olabilir.
Veya benim gibi grek kültürünü, mitosları çok iyi bilmeyen ama Yorgos’a aşina bir izleyici olarak ana hatlarıyla psikolojik bir analizde bulunabilir ve eleştirilerle bu yoğun mit sembolizmini öğrenip şaşırabilirsiniz ama biraz da hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
The Killing of a Sacred Deer
filme puan vermedi
0 yorum
8/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2008
2012
1962