up
ara

Roma

(2018)

Roma Konusu ve Özeti

Roma
Alfonso Cuarón senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı film 70'li yılların başında geçiyor. Meksiko City'nin Roma adlı bölgesinde hizmetçilik yapan Cleo'nun çevresinde geçen olayların anlatıldığı film Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülmüştür.
Yapım: 2018
Yönetmen:
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

1970'lerin Meksika'sında bir ailede hizmetçilik yapan genç bir kadını (Cleo) konu alıyor film. 2018 yapımı olmasına rağmen yansıtmak istediği dönemden dolayı sanırım siyah beyaz çekilmiş.

Yönetmen Alfonso Cuarón'un çoğunu kendi çocukluğundan uyarladığı bir film ayrıca. Belki de bu nedenle filmi izlerken sanki bir ailenin günlük hayatına onlardan habersiz kamera tutmuşsunuz gibi olfukça sıradan bir akış var. Özellikle çocuk seslerinin ve çocukların alakalı alakasız sürekli kadrajda olduğunu görüyorsunuz.

Temelde hizmetçilik yapan bir kadını konu alsa da filmde acı çeken iki kadın, çocuklar ve sorumluluklarından kaçarak gölgede duran erkekler var. Kadınların hayatlarında nasıl bir görünüp bir kayboluyorlarsa filmde de öyleler. Onlarla pek yüzyüze gelmiyor izleyici.

Filmde dönemin siyasal olaylarına da kısa bir değinide bulunuluyor. Araya sıkıştırılmış mesajlarla karşılaşıyorsunuz.
Roma
filme 9 verdi
9 beğen · 5 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Raflar dikkati çekti mi? Kitap rafları.
24.04.19 beğen 1 cevap
erdal akca

erdal akca

@razumuhin

Kendini tanımak ve sevgi en iyi hazinedir ROMA topraklarında
Güney Amerika topraklarından iyi filmler iyi kitaplar çıkar her zaman ,hikaye anlatmayı iyi becerdikleri gibi sizinde o hikayede kendinize yer bulmanızı sağlarlar anlatı teknikleriyle.Son izlediğim Alfonso Cuarón filmi olan ROMA da bunun iyi örneklerinden.Son umut filmini de beğenmiştim, bu kadar olmasada Gravity de büyük ekranda insanın her zaman ilgisini çekecek filmlerden. Roma ise benim için başyapıt ve bu senenin izlediğim en iyi filmlerinden.
Yönetmenin çocukluk günlerinden anılarından beslendiğini belirttiği (sanırım yardımcıları ile hayallerini paylaşan çocuk) ROMA Meksika'nın gelir düzeyi ortalamanın üstü ailelerinin yaşadığı bir bölge.Bu bölgede yaşayan 4 çocuklu bir ailenin yardımcı kızlarla beraber aile hayatından bir bölüme odaklanan film merkezine evin genç yardımcısının hayatından bakarak yapıyor .Bunu yaparkende yanına aşkları, aldatılmayı ,Meksika'nın iç karışıklığını ,ailenin ayakta kalma çabasını alıyor.Bunuda abartıya, duygusal sömürüye kaçmadan çok iyi anlatıyor.Doğum sahnesi ve plaj sahnelerinin başlı başına mükemmel sekanslar olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.Ne yazıkki bu filmin erkekleri sınıfta kalıyor .Oscar töreninden zaferle dönermi bilemem(bence elleri dolu dönmeli) ama kesinlikle sinemanın klasikleri arasında yerini alacaktır.
İyi seyirler dilerim

ROMA
Alfonso Cuarón filmi
2 saat 15 dakika
Yalitza Aparicio,Carlos Peralta,Marco Graf, Jorgo Antonio Guerrero

bitekbenmiokudum.blogspot.com
okudugumda@gmail.com
Roma
filme puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
elmas

elmas

@elmassahin

sıradanlığın estetikliği
Filmi dün akşam sinemada izleme şansım oldu. Bir Netflix filmi olması sebebi ile televizyondan da izleme şansı olanlara benim tavsiyem ilk etapta imkanları varsa bu filmi sinemada izlemeleri olur. Zira o görüntü yönetiminin, o saf seslerin hakkı bir sinema perdesi ve ses sistemi olmalıdır. Teknik olarak oldukça başarılı bulduğum filmin senaryosu benim için beklediğim kadar çarpıcı değildi. Ancak estetik açıdan bu senenin en başarılı filmlerinden olduğunu söyleyebilirim.

kısacası sıradanlığın estetikliğidir Roma.
Roma
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Venedik Film Festivali'nden de ödülle dönen filmin açılış ,jeneriğin aktığı kısım çok uzun.Diyorsunuz ki "eyvah ağır,sıkıcı bir sanat filmi geliyor ":)) O taraflara çok takılmamanızı ya da yazıların aktığı kısmı çabuk geçmenizi tavsiye ederim ki zira hikayenin tamamı gerçekten çok güzel.Maddi durumu iyi olan bir ailenin yanında hizmetçi olan genç bir kadının hayatını anlatıyor aslında;ama bunun yanında bize aile kavramı,sevgi,o dönemin halk panoramasını da gösteriyor.Sade bir hikayeyi öyle güzel ve merakla izlemenizi sağlıyor Alfonso Cuaron.Markus Zusak'ın "Hiç Kimse Sıradan Değildir" kitabını hatırlatıyor bana ...Film çok gerçekçi ve bazı sahneleri var ki kalbinizi derinden etkiliyor.Kendi adıma hastane ve deniz sahnesi bunlardan biriydi.Gerçekten kaçırmayın derim sade önemli filmi ...
Roma
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Necdet

Necdet

@necdet

Roma
Film başlangıçta sessiz ve bir sıkıcı belgesel gibi geliyor ama devamında izlediğinizde yanılmadığınızı anlıyor ve çok sıkılıyorsunuz.
Genelde uykumu getirdi ama son bölüm iyiydi.
Filmin en iyi yönü mesajlarının çok iyi ve yerinde olmasıydı.
Kadınlar ve erkekleri zıt iki kutup gibi ele almış ve erkeklerin kolaya kaçması ile kadınların yalnız mücadelesini anlatıyor.
Gereksiz çıplak sahne vardı ve abartılmıştı.
Roma
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
20
FİLM
2018'in Son Yarısına Damgasını Vuran 20 Etkileyici Film
2018 yılı beraberinde birçok kaliteli film ile geldi ve geçti. Sizin için 2018'in son yarısında vizyona giren, mutlaka izleme...
pta

pta

@pta

Kadınların Yalnızlığı paylaşım fotoğrafı
Kadınların Yalnızlığı
Yukarda filmin en kilit sözü var (Sana ne derlerse desinler, biz kadınlar her zaman yalnızız ). Alfonso Cuaron'un 2012'de yönetmen oscarı alıp prestij anlamında zirve yaptığı ve Amerika fethini tamamladığı Gravity'den sonra ülkesine ve çocukluğuna döndüğü bu muhteşemliği bu etkileyici söz üzerine kurduğu net belli olduğundan bu özeti yapıp incelemeyi bitirebilirdim ama çok daha fazlası var tabii.

Çünkü aktif olan en iyi 5 yönetmenden biri olduğu rahatlıkla iddia edilebilecek Cuaron'un hırsının sınırı olmadığını ve mükemmelliyetçiğini önceki filmleriyle göstermişti. Burada kendine yeni bir meydan okumayla piyasadaki en iyi görüntü yönetmeni yol arkadaşı Emmanuel Lubezki'yle çalışmak yerine o işi de kendi yapmaya karar vermiş. Sihirbaz dostu olmadan yaptığı iş herkesin ağzını açık bıraktı ve ilginç şekilde bi görüntü yönetmeni oscarı sahibi olacak yakında.

Alameti farikası olan plan-sekanslardan bol bol var gene, sahneler kesme yapmadan uzadıkça yine hayranlık artıyor.Sinema salonundaki dramatik sahne , orman yangını, dans sahnesi ve en önemlisi filmin arka planında devamlı gözüken ülkedeki siyasi huzursuzluğun patladığı sahne ne kadar büyük bir yönetmen olduğunun göstergesi çok çok büyük,sinema tarihine geçecek anlar. Kusursuz yönetmenliğinin getirdiği soğukluk filmin en büyük zaafı ilginç şekilde ama.

Senaryoya tekrar gelirsek, film feminizme ve kadınlara aşk mektubu olarak yazılmış.Erkeklerin eğitimlisi metres bulup kaçıyor, eğitimsizi de kaçıyor ama faşişt paramiliter örgüte üye olacak kadar da ülkesini seviyor falan ( Cuaron'un siyasi mesajı en net verdiği yer burası). Filmin en kritik yerinde malesef çok klişe bi tesadüf gerçekleşiyor (Cuaron'un o inanılmaz sahneyi sırf bu klişenin düşünülmesini engellemek için bile çektiği söylenebilir). Ama genel olarak senaryoda filmin kalitesine yakışır şekilde.

Sonuç olarak seyredin bu büyük sinemasal deneyimi. Aldığı övgüleri hakediyor ama hala Cuaron'un başyapıtı 2001 yapımı y tu mama tambien (Ananı da) ve evet filmin adının türkçe çevirisi doğru ve evet tam düşündüğünüz gibi anlamı var filmde de geçen. Ama Cuaron işte , bişey diyemiyoruz.
Roma
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Necdet (@necdet)
Filmin başından sonuna kadar değindiği konu "(Sana ne derlerse desinler, biz kadınlar her zaman yalnızız)"
18.01.19 beğen cevap
7.8/10
17 oy
Sence kaç puan almalı?
0