up
ara

Çiçero

(2019)

Çiçero Konusu ve Özeti

Çiçero
Erdal Beşikçioğlu'nun başrolünde yer aldığı yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı Çiçero filmi 2.Dünya Savaşı sırasında Çiçero kod adlı bir ajanın (Elyesa Bazna) hikayesini konu ediniyor.
Yapım: 2019
Yönetmen:
ümran

ümran

@umoss

tavsiye ederim 👍
Çok güzeldi gerçekten,izlenmesini tavsiye ederim. 2. Dünya savaşında bir Türk’ün savaşın kaderini nasıl değiştirdiğini anlatıyor 👏
Çiçero
filme puan vermedi
13 beğen · 1 yorum
HerŞyGzlOla ོca ོk (@koraycem)
Eleman Nazilere çalışmış bir şerefsiz 😉 Arnavut asıllı bu eleman akıllı değildi sadece çok ahmak olduğundan sebep kimse şüphelenmedi. Naziler sahte paralarla senelerce Elyessa ya ödeme yaptı. Ahmak olduğundan bu paraların bile sahte olduğunu anlayamadı. Yüzbinlerce sterlin sahte parayla Nazilerin kaçtığı güney Amerika'ya kaçan bir ahmak.
03.02.19 beğen cevap
Helmia

Helmia

@helmia

Kaçırmayın bence.
Bir film sizi alıp içine çekebiliyorsa,heyecanınızı diri tutup tempoyu sonuna kadar sürdürebiliyorsa o film iyi filmdir benim için.Ben çok beğenerek izledim.Burcu Biricik ve Erdal Beşikçioğlu oyunculukları zaten hep takdir'e şayandır.Yine çok iyiydiler.Dans ettikleri sahne de çok iyiydi.Atatürk'ü canlandıran kişi de O'na o kadar benziyordu ki...Ah ah...İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Çiçero
filme 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Görselliği çok iyiydi, oyunculuklar da fena değildi. Erdal Beşikçioğlu'nun oyunculuğu izletiyordu daha çok. Kostümler, mekanlar, saç, makyaj çok başarılıydı. Bu konuda geldiğimiz yere sevindim. Ama görsellik bu kadar başarılı iken, senaryo yine klasik romantizm etkisinde idi. Bu durumu hala aşamadığımıza üzülüyorum. Batı seviyesinde filmler yapmak istiyoruz ama en büyük sorunu görmüyoruz. Bizi biz yaptığını sanıyorlar bu tarzın. Oysa tüm o aşırı dramlar, tüm o iyi-kötü çatışması, siyah-beyazlık olayı yani biri ya iyidir ya kötü ve iyi olan melek gibidir kötü olan şeytandırlar, o dram sahnesi için çekilen travmatik sahneler çok boğucu.

Bak biz de sizdeniz deyip Hitler'a düşmanlık ve Almanları yerme ile Avrupalıların hoşuna gidilmeye çalışılmış. Bunu yapacağınıza batı kalitesinde film yapın, boş propagandalar değil.

Dublajlar film boyunca beni rahatsız etti. Böyle söyleyenleri saygısız görürdüm ama gerçekten filmden çıkasım geldi. Bildiğin oyuncuların ağzı bile uymuyordu. Çok, çok rahatsız ediciydi. Adam İngiliz aksanıyla konuşuyor konuşuyor, sonra mükemmel İstanbul Türkçesi ve bambaşka bir adam sesi ile dönüyor. Farklı iki ses bildiğin. Bunlar kaliteyi çok düşüren şeyler.

Dram olsun diye taciz sahneleri. Yahu n'apıyorsunuz siz ya? Bir Alman karakterimiz var bir de güzel kadın karakterimiz dediniz ve bu hikayeyi mi yazdınız? Bunlar "dram" malzemesi mi? Çok travmatik şeyler bunlar, ne gerek var bu kadar yıkıcı sahneler çekmeye? Bir Türk karakterine bunu yapsalar ortalığı velveleye verirsiniz. Kaldı ki adam da gerçek bir tarihi figür. Nerede yazıyor Moyzisch tecavüzcü diye? Filmin en büyük sorunu, böyle yerli yersiz kendi yorumlarını katmak. Bazna'nın Atatürk tarafından görevlendirildiği nerede yazıyor bir de o var. Kapp hakkında yazılan her şey salakça. Kadını, milleti ağlatsın diye koymuşlar filme. O down sendromlu çocuk olsun, o aşk hikayesi olsun, her şey.

Bir de, bence hiçbir Türk kadın oyuncusuna aksanlı Türkçe konuşturmasınlar. Olmuyor yani, sıkılıyorum. Kırımlı filminde, Selma Ergeç'te de aynı şekilde oldum. "Bırak gevelemeyi olmuyor zaten, düzgün Türkçe konuş en iyisi," diyesim geliyor. Böyle kelimeleri dövüyorlar ağzında. Ama niyeyse, hep dram sahnelerinde Türkçeyi unuturlar bunlar. Yoksa çatır çutur Türkçe. Bir aksanlı, bir kusursuz İstanbul Türkçesi... Tutarsızlıklar.

Hikaye şişirilmesine girmek bile istemiyorum. Bu kadar abartmanın alemi yok. Savaşın seyrini değiştirebilecek kuvvette pekçe şey oldu. Alan Turing'in Alman şifrelerini çözmesi gibi. Ama tüm bunlar tek başına bir şey değiştirmiyordu. Bana kalırsa, zaten sonunun bu olması kaçınılmazdı. Kaldı ki yine de Bazna'nın zaten böyle bir seyir değiştirecek kadar büyük bir olayı yok. Hatta para kazanmak için casus işine girdi denir. Yani filmin iddia ettiği, "yüzyılın casusluk olayı" bir şey yok.

Tüm bunlarla, o kadar tarihi şahsımız var diye düşünüyorum. Yani Enver Paşa, tüm o Osmanlı padişahları, Timur, Uluğ Bey, Bilge Kağan ve Kül Tigin, Attila, Alp Arslan, Piri Reis, Barbaros Hayreddin Paşa, Mimar Sinan, Mehmet Âkif Ersoy, Yunus Emre, Kür Şad ve 40 çerisi, Şah Cihan ve Mümtaz Mahal, Tomris, Atsız ve daha niceleri. Onca hükümdar, komutan, bilim insanı, sanatçı, aydınlarımız var. Hangi biri hakkında bir Türk filmi var? En iyi ihtimalle tarih öğretme amaçlı çizgi film yapıyorlar. Osmanlı padişahlarından da bi' Fatih yani. Onun hakkında o kadar film, dizi yapıldı ki. Yapılıyor, hoş bir şey ama hep aynı şekilde ele alınıyor o da sonuçta. Velhasıl o kadar büyük şahıslarımız varken, batının masalları ile şişirilmiş birini alıp film yapmak ve gerçekleri bu kadar çarpıtmak ne kadar doğru diye soruyorum.
Çiçero
filme 5 verdi
2 beğen · 0 yorum
20
FİLM
2019'un İlk Yarısına Damga Vurması Beklenen 20 Etkileyici Film
2019'un ilk yarısında vizyona girecek ve mutlaka izlemeniz gereken 20 etkileyici filmi seçtik....
gamze gültekin

gamze gültekin

@gamzegultekin

Mutlaka izleyin paylaşım fotoğrafı
Mutlaka izleyin
geçen hafta izlemiştim, buraya gelmeden önce, çok hoş ve anlamlı bir film.Herkesin izlemesi gereken bir film bence.
Çiçero
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Delisin0sen

Delisin0sen

@delisin0sen

izleyebileceğim öneri
Birisi beni çiçero izlemeye davet edebilir mi?
Çiçero
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 4 yorum beğen ikon
ma vie mes livres (@kitabiask)
İzlemelisiniz
25.01.19 beğen cevap
8.9/10
22 oy
Sence kaç puan almalı?
0