up
ara

The Captain

Der Hauptmann (2018)

The Captain Konusu ve Özeti

The Captain
San Sebastián Uluslararası Film Festivali ve Bari Uluslararası Film Festivali'nden ödülle dönen The Captain filmi siyah beyaz olarak ekranlara geliyor.Asker kaçağı olan Will İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesine sayılı günler kala yaşam mücadelesi vermektedir. Bu sırada bir Nazi üniforması bulan Will hayatta kalma adına bir şans yakalamıştır. Kurtulmak için giydiği bu üniforma onda farklı değişikliklere yol açar ve giydiği üniforma onu karakterinde değişikliklere yol açar.
Yapım: 2018 Almanya, Fransa, Polonya
Yönetmen:
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesine yakın bir Alman asker kaçağı olan Will, çok zor günler geçirmektedir. Bir taraftan kaçmaya çalışırken, bir taraftan da karnını doyuracak bir şeyler aramanın peşindedir. Derken yol kenarında çamura saplanmış, boş bir araç görür. Orada bulduğu elmalarla karnını doyururken, bir taraftan da bulduğu kıyafetlerle üşümekten kurtulmanın mutluluğu içindedir. Ama bulduğu kıyafetler bir yüzbaşına ait askeri kıyafetlerdir. Bu aşamadan sonra kaderi değişir Will'in. Bu imkanı çok iyi değerlendirir, çok zeki ve oldukça acımasız bir yapıya bürünerek kendi hayatını korumanın ve kendince doğru gördüğü devletine faydalı olacağını düşündüğü kararlar alır. Bu aşamada onun Hitler'in hareket ve tavırlarını fazlasıyla örnek aldığını söylemek yanlış olmaz.

Film 2018 yapımı siyah beyaz çekimdir. Filmin tek renkli sahnesi o dönemde İngiliz uçaklarının ateşi altında kalan kaçak kamp bölgesinin günümüzdeki görüntüsüdür. Tamamen yeşillikler içerisindeki bu alan barışı da simgeliyor belki renkli gösterilerek.

Film bittilikten sonra şimdiki kent sokaklarında gezip insanlara kimlik kontrolü, üzerlerini aramaya zorlama gibi görüntülere yer verilmiş. Sanki çok uzak bir dönemden bahsedilmediği ve bu tarz dönemleri tekrar yaşanmaması adına insanlara bir mesaj niteliği olsun islenmiş bu görüntüler.
EK 1
Bu arada Will Herald henüz 20 yaşındadır ve anlatılan hikaye gerçektir. 13.01.19
The Captain
filme 10 verdi
9 beğen · 8 yorum
küBRaa (@gameofthrones)
Üniformayla çıkan gerçek kişilik sanki...
13.01.19 beğen 1 cevap
9.5/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0