up
ara

Andhadhun Filmi İncelemeleri

Büşra Bilge

Büşra Bilge

@busrabilge

Uzun zamandır hakkında bir şeyler konuşmak istediğim nadir filmlerden birisi. Son derece şaşırtıcı bir konuya sahip en baştan ki bu çok büyük bir artı bence. Odaklanmak için -ki bu ara sosyal deney dedi ama- kör takliti yapan bir pianisti anlatıyor film. Olaylara çok değinmeden nasıl açıklayabilirim bilmiyorum ama izlediğinize pişman olmayacağınız filmlerden olacağını söyleyebilirim. Eğlendirirken bir şeyler düşündürmek niyetinde bir film. Hint filmlerimden gerçekten hoşlanmayan ben bile sevdim. Bir anda ortama giren dans eden insanlar, anlık duygusallıklar, dramdan müzikale geçişler Hint filmlerimde bana aşırı yorucu ve "ee ne alaka" geliyor ama bu filmde öyle hissetmedim çok. (Bazı sahnelerde 5 - 10 saniye atladım kabul)

Bir kere finalinde fikirlerimi ve izlediğim diziyi bir kere daha sorgulatacak finaller olması beni aşırı mutlu ediyor. Senaryonun sizi kandırmasını seviyorsanız, eminim final sizi de tatmin edecek. Çok kısa ve öz bir final olmuş bence, tek cümleyle dertlerini anlatmışlar gibi.

Filmin bazı noktalarında eksikler var tabii. Tesadüflerin fazlalığı, adamın filmin anlamadığım bir aralığında garip bir şekilde zeka seviyesinin aniden yükselmesi, bir dakika şimdi noldu dediğim sahneler olmadı değil. Ama klasik komedi filmi klişelerini göz önünde bulundurursak tolere edilebilir düzeydeydi.

Finale doğru bir noktada durup "demek ki bununla bağlantılı" diyebileceğiniz bir sahne var ki çoğunuz bunu finale gelmeden anlar diye düşünüyorum, ben biraz geç çaktım olayı...

Her neyse, kaldı ki İMDb puanı 8,6. Eğer bir komedi dizisi izleyeyim, olay aksın gitsin, beynim patlamasın ama zamanım da boşa geçmesin diyorsanız yazın bir köşeye, işinize yarar. :)
Andhadhun
8.2 (5 oy)
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Hikaye etkileyiciydi. Ama Hint filmlerinin genelinde olan, konuyu çok yayma ve sonra toparlayamama sorunu bu filmde de vardı. Bunun yanında hüzünlü bir hikayeyi bile fantastikleştiren kısımlar vardı. Çok etkili başladı, çok etkili sahne ve girişler vardı. Ama sonunu çok zayıf bağlamışlar bana göre.

Yarışmalara hazırlanan bir piyanist odaklanma gücünü artırma adına kendince bir deney yapıyor. Kör numarası yaparak yaşamaya başlıyor ama bu durumdan kimsenin haberi yok. Bu süreçte tanıştığı 70'lerin ünlü bir sanatçısı, evlilik yoldönümlerinde eşine sürpriz yapmak için onu evine davet ediyor. O davetin üzerine gittiği evde şahit olduğu şeyler yüzünden başına gelmedik iş kalmıyor.

Tesadüflerin sınırını fazlaca zorlamış senarist. Bir yerden sonra yok artık bu kadar da olmaz dediğiniz şeyler oluyor. Ama bu kadar eleştirdi heralde beğenmedi diye de düşünmeyin. Aslında hikaye çok kaliteli ve şaşırtıcı... Sadece biraz fazla zorlamışlar şanslarını. 😊
Andhadhun
8.2 (5 oy)
0 yorum