up
ara

The Professor and the Madman

(2019)

The Professor and the Madman Konusu ve Özeti

The Professor and the Madman
The Professor and the Madman filminin başrolünde usta oyuncu Mel Gibson yer almaktadır. 19. yy'da geçen filmin konusu Oxford'un 10.000 kelimelik sözlüğünü hazırlamaya koyulan James Murray anlatılmaktadır.
Yapım: 2019 İrlanda
Yönetmen:
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Oxford İngilizce sözlüğün hazırlanma sürecini konu ediniyor film. 19.yüzyılın sonlarında James Murray adında bir dahinin fikirleriyle yola çıkılıyor ama yapılması düşünülen şey o kadar çılgınca bir şey ki... Yaşayan, canlı bir organizma olan dilin tüm kelimelerinin kullanıldığı zamanlardaki değişimleri edebi eserlerden takip edilerek sözlüğe tüm anlamlarıyla ve edebi metinlerden parçalarla aktarılmaya çalışılıyor.
Büyük bir şevk ile başlanılan bu iş o kadar zordur ki ekip bir yerden sonra tıkanıyor. İşte bu en umulmadık anda ruh sağlığı bozuk bir doktor yetişiyor imdada. İşlediği bazı suçların ağırlığı altında ezilen bu adam kendini sözlük işine öyle bir kaptırıyor ki bir kurtarıcı olup çıkıyor.

Mel Gibson ve Sean Penn'in başrolleri paylaştığı film gerçek bir aşkın öyküsü aslında. Aşkı birçok boyutuyla resmediyor ve değerini teslim ediyor. Dünyada çılgınlar ve dahiler olmasaydı dünya çok daha sıkıcı bir yer olurdu sanırım. Ama çekilen acılar da bir o kadar üzücü.

Oxford İngilizce sözlüğün kısa versiyonunu lisede derslerde kullanırdık ve ben müthiş zevk alırdım bu sözlükten. Çünkü edebi metinlerden yaptığı alıntılar ve kelimenin anlamını ifade ediş şekliyle çok sanatsal bir yapısının olduğunu düşünürdüm. Filmi izleyince bu sezgimin nedenini çok daha iyi anladım.
10 beğen · 0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Bazen uzaklaştığımız zamanlar, belki de en çok direnmemiz gereken zamanlardır.
The Professor and the Madman
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
9/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0