up
ara

The Boy Who Harnessed the Wind

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019)

The Boy Who Harnessed the Wind Konusu ve Özeti

The Boy Who Harnessed the Wind
Yönetmenliğini ve senaristliğini Chiwetel Ejiofor'un yaptığı filmde Chiwetel Ejiofor'a oyuncular Maxwell Simba, Felix Lemburo eşlik ediyor. William Kamkwamba ve Bryan Mealer’ın aynı adlı çok satan kitabından uyarlanan film maddi sıkıntılardan dolayı okuldan atılan 13 yaşındaki çocuğun hikayesini anlatıyor. Çok sevdiği okulundan ayrı kalan bu çocuk ( William ) geceleri kütüphaneye gitmeye başlar. Burada saatlerini harcayan William babasına ait hurda bisikletin parçalarından rüzgar jeneratörü yapar. Elde ettiği bu başarı sadece onun ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmayacak, köyün de sefaletten kurtulması için bir umut teşkil etmektedir.
Yapım: 2019 İngiltere
Yönetmen:
The Boy Who Harnessed the Wind filmi 2019'un İlk Yarısına Damga Vurması Beklenen 20 Etkileyici Film listesinde yer almaktadır.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Dram ve " Based on true story " bunlar benim nezdimde filme birkaç artı puan getiriyor. Chiwetel Ejiofor'u artık tanımayan yoktur burada yönetmenliğe de el atmış kendileri.Dram ve biyografik bir film ama izleyiciyi çok fazla sıkmadan derdini anlatıyor keyifli bir şekilde izlemek kalıyor sadece. Tabi keyif kaçırıcı olaylar yok mu, var tabiki de. SAhip olduğumuz bazı şeylerin kıymetini bilemiyoruz, paralı eğitim, açlık bunlar üstünde duruyor film. Parasız eğitim var ülkemizde, gerçi son dönemde özel okul bitiyor mantar gibi aileler de özel olsun bizimki niyetinde ama işin öğrenci de bittiğinin bir kez daha gözler önüne sermiş film. Yeter ki öğrenilmek istensin, bir çare mutlaka bulunur. Öğrenme isteği ve hayal kurma en temel ihtiyaç sanırım. Hayatımızı belirli bir monotonlukta sürdürmekten vazgeçip bir şeyler yapma hedefi, çabası gerekiyor. William güzel bir örnek teşkil ediyor bize bu konuda.Hayallerimizi gerçekleştirmek için çabalamalıyız, çektiğimiz onca sıkıntı, gerçekleştirdiğimizdeki o gurur ve mutlulukla ortadan kalkacak ne de olsa.
Filme döneyim tekrar Agnes rolündeki oyuncu ismi Aïssa Maïga imiş hiç tanıdık gelmedi ama muhteşem bir oyunculuk sergilemiş bana kalırsa. Ve son olarak suyun çıkarılış sahnesi var ki sanki suyu siz çıkardınız kuyudan bir rahatlama mutluluk kaplıyor içinizi.
"Merak ettim, denedim ve başardım. " demiş William. Bende merak ettim izledim ve beğendim diyerek noktalıyorum.
Keyifli seyirler...
7 beğen · 0 yorum
20
FİLM
2019'un İlk Yarısına Damga Vurması Beklenen 20 Etkileyici Film
2019'un ilk yarısında vizyona girecek ve mutlaka izlemeniz gereken 20 etkileyici filmi seçtik....
9.7/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0