up
ara

Aslan Kral

(2019)

Aslan Kral Konusu ve Özeti

Aslan Kral
Aslan Kral filminin yeniden çekimi olan film kralların doğduğu Afrika savanalarında geçiyor. Simba babası Kral Mufasa'yı örnek almaktadır. Bu yavru aslanın dünyaya gelişini herkes olumlu karşılamaz. Özellikle amcası ve tahtın eski varisi Scar ve yaptığı planlarla Simba'nın sürülmesini sağlar. Sİmba ve yanındaki birkaç arkadaşı ile birlikte güçlenip, ona ait olan şeyi geri almanın yolunu bulmak zorundadır.
Yapım: 2019 ABD
Yönetmen:
dolunay karakaya

dolunay karakaya

@dolunaykarakaya970

animasyon
Tam iki kere baktim harika çizgi flimden biraz farkli olsa da çocuklar için ideal animasyon
Aslan Kral
filme puan vermedi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

1994 yapımı animasyon filminin yeni bir bilgisayar tekniği ile gerçekçi bir ortamda yeniden önümüze sunulmuş hali olan hikaye biliyorsunuz aslında bir Hamlet uyarlaması.Yeni şekliyle de eski hikayeyi aynen aktarıyor .Pek bir farklılık sunmadan.Burada ki amaç 1994 yapımında çocuk olan izleyicinin 2019 yılında kendi çocuklarının elinden tutup tekrar sinemaya getirmesi.Filmin olumsuz tarafı bu, eski filmdeki hikayeyi birebir uygulaması en küçük bir değişiklik yapmadan.Ama bunun yanında kullanılan teknik çok gerçekçi.Aslanların yelesinde rüzgarla oluşan hareketler vs çok gerçekçi ve sanki bir belgesel havasında.Özellikle Simba'nın küçüklüğü çok tatlı ve başına gelen fil mezarlığında sırtlanlar tarafından Nala ile birlikte sıkıştırıldığı ve babasının ölümüne kadar olan sahneler ,7 yaşındaki oğlumla animasyonunun her sahnesini ezbere bilsek de -özellikle oğlum-çok korktu (bun da sırtlanların aşırı gerçekçi tipleri de etkili oldu).Film boşuna 7+ değil kısaca.Çünkü animasyonda izlemek başka gerçekçi olarak izlemek başka oluyor çocuklar üzerindeki etkileri.Ben hikayeyi de karakterleri de çok sevdiğim için mi bilmiyorum çok beğendim yine.En sevdiğim sahnesi , her iki filmde de içime etki eden hala ,Simba'nın bulutlara bakıp babası ile konuştuğu sahnedir.Büyük küçük herkese tavsiye ederim;çünkü Aslan Kral sadece bir çocuk filmi değildir.Bir büyüme ve yetişkin olma hikayesidir...
Aslan Kral
filme 9 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Aslan Kral
Film 13 yaş üstü izleyici kitlesine hitap ediyor. 13 yaş altının ailesi eşliğinde izleyebileceği ibaresiyle karşılaşıyor insan henüz film başlarken. 3 yaşındaki oğlumla izleyeceğim için endişelendim tabi. Bence film çocuklarla izlenecekse bu çocuklar en az 10 yaşında olursa daha uygun olur. (Oğlum yarım saat sonra sıkıldı ve ilgilenmedi, ben izlemiş oldum ve iyi ki izlemişim dedim bittiğinde.)

Yetişkinlerin de keyifle izleyebileceği belgesel tadında bir film Aslan Kral. İzleyicisinin mesaj niteliğinde çıkarımlar yapabileceği bu filmde, konu bütünlüğü kadar görsel efektler ve sesler de oldukça başarılı olmuş. Ekolojik denge gereği canlıların birbirleriyle beslendiklerini ve besin zincirinde arka arkaya gelen iki hayvanın dost olmayacağı gerçeğini hatırlatan sahneler var.

Kardeşlik, mevki hırsı, yalan ve kıskançlık konuları dokunaklı bir şekilde işlenmiş. Ayrıca yardıma ihtiyacı olan bir yavruyken kendini kanıtlama arzusunda olan yavru aslan Simba’nın karşılaştığı tehlikelerin işlenişinin, izleyen çocuklar için çok iyi bir örnek olabileceğini düşünüyorum. Babasının yavru aslana ders verdiği sahne bence filmin en özel sahnesi olmuş. İftira ve yalanın sonucunda neler yaşanabileceği konusu güzel işlenmiş. Çocuklar için ders verici olduğu kadar yetişkinler için de iz bırakıyor izlerken.

Filmi tavsiye ederim. Keyifli seyirler.
Aslan Kral
filme 9 verdi
0 yorum
9/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0