up
ara

I Stand Alone

- Seul Contre Tous (1998)

I Stand Alone Konusu ve Özeti

I Stand Alone
I Stand Alone filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 93 dk
Yapım: 1998 Fransa
Yönetmen:
Senaryo:
  • Gaspar No
Misafir

Misafir

@misafir000

I Stand Alone - Carne
‘’Filmler yalan söylerken bile toplumsal yapımızın can evindeki yalanı anlatırlar.’’ Zizek (?)

Zaman sıkıntısından ve inceleme yazmayı kafama koyduğumdan ancak üzerinden 4-5 gün geçtikten sonra yazabilmekteyim, bu sebeple kayda değer bir inceleme olmayacağını şimdiden belirtip, tabii ki spoiler içerecek bir lakırdı olacağını da ekleyip yollarımızı şimdiden ayıralım ,lütfen, görüşmek üzere :D

Hatırladığım kadarı ile irreversible haricinde gaspar noe ile ikinci kesişmem olan bu filmi Ahlak ve Erkek olmak olgusu üzerinden izledim film boyunca. Filmin ahlakın öznel olduğu ve kimin ahlakı üstün ve hakim ise onun tahakküm kurduğu üzerine sekans ile açılır. Kahramanımız film boyunca içsel konuşmaları ile ahlak, ilişkiler, ölüm üzerine dırdırlarını bize sunar, ve fikirleri her şeyi parçalarına ayırıp istediği öznelliği bulup; ona dayanmak şeklinde ilerler, yani kurnazca ama kendine kurnazca, çünkü filmin ilerleyen dakikalarında göreceğimiz gibi iş homoseksüel ilişkiye varınca, inkar ve görmezlikten gelip geçiştirme yoluna girecektir, sinsice:D ( Hapishanede ilkin duvarda kazıma kadın figürü, ardından giderek artan fotolar ve nihayet eş cinsel ilişki ve hapis çıkışı bir kerelikti caanım kafası :D )

Kahramanımızın erkeklik olgusuna yaklaşımından dolayı geçirdiği dönemeçler ve kurnazlıkları ve kullanılan tünel metaforu: Kızına yeltenen birinin canına kastedip hapishaneye girmesi, eşinin İBNE diye seslenmesi ile hamile karısını dövüp bebeğin düşmesine sebep olup Paris’e kaçmak zorunda kalması, yine erkeklik üzerinden işe girememesini etnik gruplara bağlayıp nefretini kusması, ve elinde sadece silah kalınca yani erkekliği, ona sarılması, ah şu kalıplara sığma çabaları, acınası :(

Film akışında karakterimizin içsel konuşmaları ve özellikle öfkelenme anlarında fikirlerine katılmasak da onla beraber izleyici olan bizlerin çoşması (en azından benim için :D ) izleyeni filme katan bir unsur ve ayrıca Dann dann sesleri her an tetikte olmamızı sağlayan unsur . Galiba carne adlı 40 dakikalık Öncül filmde ise bu sesler kasap olan karakterimizin kemik kırma sesleri, öyle hatırlıyorum, karşılaştırmadım.
Film boyunca yer alan Erkek, ibne ve tabanca noktaları filmin kafamızda erkeklik kostümünün oluşturumu , korunumu, tehlikeleri olarak görebiliriz. Keza güzel giyimli patrondan iş isteyip alamamasını ya da bar sahnesini bu bakış ile de okuyabiliriz. Neyse fazla uzatmadan sona geleyim:

----****film zevki için okumayın lütfen gerisini!!!!!***----

Son 20 dakikaya girerken sinemayı terk edebilmemize dair 30 saniyelik bir uyarı çıkar ekranda: Ayrılmadınız mı? O zaman ahlak sahne alır :) Yurda bıraktığı kızını geri alır, kızı gelişip serpilmiş , kadın olmuştur: Vardıkları otel odası kızının anasının rahmine düştüğü odadır da aynı zamanda. Ve kızıyla sevişir ve cinnet anı! Gerçekten sadece sırf bu 10 dakikalık kısım için izlenebilir, gerisi fasa fiso. Cinnet anında ; kızına ve kendisine sıkacaktır. Ama ölmek bilmez kız, yavrum son kurşunu da sık diye sesleniriz ama sıkmaz domuz kendine saklamıştır, neyse cinnet anında; din, babası,vs vs geçer aklında ama benim manyağa bak be dediğim kısım ya da erkeğe bak be dediğim :D ; kız öldükten sonra kızın cinsel organını ve kendi organının(?) ne olacağını düşünmesi ! ve nihayet kendine sıkması. Burada bitseydi film ne hoş olacaktı ama sadece düşünceden ibaretmiş ve son 10 dakikada ise; adamın yalnızlığına üzülüyoruz, her şeyi kendine göre yormaya çalışan, mantığa sığınan yalnızlardan biri işte: herkes sevişirken dahi yalnız diyen adam, buraya kadar dayandı yalnızlığına :D ve ahlak! :D ahlakla başlayıp ahlakla bitirmesi: ‘’başkaların değil de kendi istediğim şeyi yapmış olmanın verdiği tatmin duygusu.’’
insanlığın ahlakı vardır ama insanın? Diğer Soru: İnsanlığın var olan ahlak anlayışı, Erkeğin ahlak anlayışı mıdır aslında?

(Velhasılıkelam, izlemeyenin bir şey kaçırmayacağı bir film)
I Stand Alone
filme 7 verdi
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Anneni sadece seni emzirdiginde seversin. Ve babani da sadece sana para verdiginde. Bir kez annenin gögüsleri kurudu mu veya babanin cepleri bosaldi mi, onlari kendinden uzaklastirip ölmelerini beklersin. Hizli ve ucuz yoldan bir ölüm olmasini umarsin.
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Düzüşmekten ne zevk alınıyor ki, düzüşüyorsun sonra bitiyor. Ardından bir daha bir başkasıyla sonuç hiçbirşey.
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Ölümden neden korkuyorsun ki hiç de bahsedildiği gibi korkunç değil tıpkı doğmadan önce olduğu gibi; boşluk.
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Bütün kadınlar çüksüz olmalarının intikamını alıyorlar. Bunu da bir kaç çük tutarak gösteriyorlar.
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Ben bir çüküm. Ne kadar fazla kalkar, Ne kadar çok sertleşirsem o kadar çok değerim olur hayatta.
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Herkese merhaba; Görmeyeli site baya bir değişmiş. Dedim ki hemen kızım Gül , bayrını at , hemen güzel eğitici sorgulayıcı özgün içeriği olan paylaşımınla ( BENİ OKU) bölümünü okudum. Kırmızı buton, nefis bir bölüm herkese tavsiye ederim.. paylaşımını yap. geldiğin belli olsun ve ne seyredeceği konusunda kafası karışık arkadaşlara da bir nebze yardımcı olayım dedim. Bu filme dair daha farklı bir link paylaşacaktım fakat, pornografik görüntüler içeriyordu son sahnesinde.. Anişkom görür diye çok korktum ve kızar bana diye.. hem üstelik ahlak bekçilerinin saldırısından da korkmuş olabilirim. :D iyi seyirler cicişlerim.. :D
I Stand Alone
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Hemen bir kaktüs 🌵 koyayım şuraya canlıya taşınsın.. :)
27.11.18 beğen 1 cevap
Rabia Bilen (@rabiaa)
🌼
27.11.18 beğen 1 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
👍🏻
27.11.18 beğen 1 cevap
7/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0