up
ara

İlk Korku

- Primal Fear (1996)

İlk Korku Konusu ve Özeti

İlk Korku
İlk Korku filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 129 dk
Yapım: 1996 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Steve Shagan
İlk Korku filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Edward Norton Filmleri listesinde yer almaktadır.
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Şerrrefsiiizzz!!! Normalde böyle bir giriş yapmam ama sonu gerçekten de böyle dedirtti bana. Filmi "en" ler başlığı altında ele almak gayesindeyim bu arada. Öncelikle belirteyim ve başlayalım.
En göz alıcı karakter, tabii ki de sarışın afet savcımızdı. Kendi adıma konuşuyorum kimse kusura bakmasın :) Tabii o mekanik ses tonu ve sıkıntıya girdikçe yaktığı sigaraları saymazsak.
En gereksiz oyuncu seçimleri bence Richard Gere ve yargıç hatundu. Richard Gere bu karaktere hiç olmamış. Bu tip işler için fazlasıyla soft bir tipi var. Hachiko'da "cuk" oturmuştu ama burada olmamış bence. Onun dışında yargıç hatunun yerine de daha sert biri olabilirdi. Fazla yumuşak geldi bana. Sürekli bir, "ocakta yemeğim var, dava bitse de gitsek" havalarında bir anaçlığa ve umarsızlığa sahipmiş gibiydi.
En gereksiz eklemeler, sahne aralarında çalan müziklerdi. Tamam, illa müzik verecekseniz bari adamakıllı gerilim müziği falan koysaydınız.
Filmi uzatmak adına yapılan en gereksiz hamle, bence Aaron'ın kovalanması sahnesiydi. Bacağından vursanız bu kadar aksiyon olmayacaktı ama illa uzatacaksınız olayı değil mi? Onun dışında, böylesi vahşi bir cinayetle suçlanan bir adamın evinde polis güvenliği olmayacak ve adamın teki gelip, "ben amcasıyım" diyerek içeri girecek. Cıksss.
Veee... En başarılı oyunculuk... Tabii ki de Edward Norton'a ait. Baştan söyleyeyim, bu filmin esas oğlanı Gere değil Norton. Parlak çocuk döktürdü resmen. Ama biz bu senaryoyu başka bir filmde de görmüştük değil mi? Bilenler bilir. Sorun yok, adam bu tip rolleri hakkıyla yapıyor demek ki.
Son dakikaya kadar izleyin, sonunda zaten apışıp kalacaksınız. Belli kısımları tahmin etmesi zor değil, özellikle piskopos ve gençler mençler işin içine girince mevzuya az çok ayıkıyorsunuz ama sonu gerçekten de ters köşe.
İlk Korku
filme 8 verdi
4 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Çok iyi film. Doğrusu uzun tartışmalara neden oldu arkadaş grubu içinde
31.03.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
En güldüğüm sahne "amcasıyım" şurası bir gerçek "Gere " aşk ve duygusal içerikli filmlerin adamı mahkumun dışında oyuncular filme pek uygun değil konu çok güzel fakat gere ile rol arkadaşı kadın konuya ayak uyduramamış güldür güldür de ali sunal olsaydı kadın aktriste yapması gerekenleri izah ederdi .
01.04.18 beğen 1 cevap
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Biri ters köşe mi dedi?
Sanırım son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biri. 129 dakika süren filmin tek bir anında bile sıkılmadım. Konusu ise şöyle: Bir psikopos evinde öldürülüyor ve cinayet zanlısı olarak tek bir şüpheli (Aaron) vardır. Herkes idam edilmesi gerektiğine inanırken onun suçsuz olduğuna inanan tek bir kişi vardır: Ünlü avukat Martin Vail. Bu sebeple delilleri çürütmek ve onun suçsuzluğunu kanıtlamak için Martin elinden geleni yapacaktır. Tabiki dava ilerledikçe başka hukuksuzluklar da ortaya çıkıyor ve bu durum daha da merak uyandırmaya başlıyor. Aslında çok farklı dönemlerde çekilmiş olsalar da İlk Korku, bir tutam 12 Kızgın Adam, bir tutam Split, bir tutam da Olağan Şüpheliler barındırıyor. Edward Norton'un (Aaron) oyunculuğu tartışılmazdı bana göre, ki keşfediliş filmi olmuş bu onun. Genel olarak tüm oyuncuların gerçekçiliği , konunun harika akışı, süper senaryosu, replikleri ve ters köşe yapan sonuyla film gerçekten izlenmeye değer.
İlk Korku
filme 10 verdi
5 yorum
Feyzanur (@vareste)
Ben de bunu listeme ekliyorum o zaman. :) Olağan şüphelileri de merak ediyordum. İnşallah izlerim ikisini de.
12.01.18 beğen 1 cevap
RETA (@duyguuu)
Demek izledin :)
19.01.18 beğen 1 cevap
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Kendine güvenen, başarılı savunma avukatı Martin Vail (Richard Gere), bir psikoposun öldürüldüğü cinayet davasında yargılanan ve cinayet bölgesinden kaçarken yakalanan Aaron'u (Edward Norton) savunmaya karar verir. Medyanın da ilgi odağı bu davadadır tabi.Davanın savcılığını da Martin Vall’ ın eski kız arkadaşı yapmaktadır.

Dava ilerledikçe farklı bir boyuta uzanıyor işler ve filme bağlıyor.Mahkeme sahnelerinin yanı sıra perde arkasında neler yaşandığına da ışık tutuyor. Edward Norton zaten geleceğin en büyük oyuncularından biri olacağım demiş o zamanlar bize bu filmde. Filmdeki muhteşem oyunculuğundan sonra kariyerinde büyük bir patlama yaşayıp ,Fight Club gibi kült bir filmde başrol oynama şansını elde etmiş.
Kadrosuyla,oyunculuklarıyla,diyolaglarıyla etkilemiş kaçırılmaması gereken bir film.Film ile ilgili yorumlara bakarken ekşide dikkatimi çeken bir entryi şuraya alıyorum.

''Aaron Stampler rolü için denemelere katılan 2100 civarı aktör arasından edward norton rolü kapmıştır. daha önce hiç sinema deneyimi olmamasına rağmen... norton o sırada 27 yaşındadır. bunu da ayrıca not edelim.

Denemelere katılan bi ton aktör arasında oyuncu olarak tanınmak ve takdir edilmek için çabalayan matt damon da vardır. damon'ın geçen sene bi söyleşisini izlemiştim. bu rolden bahsederken, "denemelere katılan oyuncular olarak hepimiz o rolü alan kişinin kariyerini fezaya uçuracağını biliyorduk. o nedenle herkes o rolü kapmak için çırpınıyordu. hepimiz elimizden geleni yapmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ama sonunda rolü alan edward norton oldu. o zaman rolü alamadığım için çok üzülmüştüm ama şimdi dönüp geçmişe bakınca itiraf etmeliyim ki rolü doğru kişiye vermişler." demişti.''
İlk Korku
filme 9 verdi
0 yorum
BAHAR

BAHAR

@bahar49

Primal fear, yer yer sıkıcı olsa da genel olarak surukleyici bir filmdi bana gore. Acaba nasıl bitecek, kim haklı kim suçlu falan derken akiyor film.Daha once filmle ilgili cesitli yorumlar okumustum , merak uyandirmisti bende. Dedikleri kadar varmis. Bastan sona kadar iyi insanlar da kötülük yapabilir bu karakterde de durum böyle derken tam anlamiyla sarsıcı bir final sahnesi geldi. Psikolojik tahlilleriyle de insanı düşünmeye sevkeden bir yani var.
Edward Norton zıt karakterleri cok iyi canlandırabilen muhtesem bir oyuncu. Hem masumiyetin resmi denecek kadar masum hem de bir bakısla bile kan dondurucu bir kötü adam kılıgına bürünebiliyor. Bu adama hayran olmakta haksız değilmişim dedim bir kez daha üstelik kendisinin ilk filmi. Altından iyi kalkmıs.
Tavsiye ederim, bence izlemelisiniz.
Haa bir de mutlu sonseverleri hayal kırıklığına uğratabilir.Sahsen mutlu son diyebileceğim bir final değildi.
İlk Korku
filme 10 verdi
0 yorum
Baba Vanga

Baba Vanga

@nietzscheninkizi


Film kimlere hitap ediyor?: Psikolojiden anlayanlar da anlamayanlar da izlemeli :)
Filmin mesajı: Suçlu kadar suçsuz da suçlu.
Kimse tam manasıyla haklı ya da masum olamaz.

Rahatsız edici sahneler: Video kısmı ve kanlı manzara.
Senaryo üzerine: Sonu beni şok etti.
Oyuncular: Norton muhteşemdi. Süper ötesiydi hatta.
Filmin sonu: Daha farklı olmamalıydı.
İlk Korku
filme 10 verdi
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

"Belli bir süre zarfında, hiç kimse, yalnızken bir yüz, kalabalıkta başka bir yüz takınamaz. Çünkü sonunda kendisi de gerçek olanı karıştırır."
İlk Korku
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
alexandra

alexandra

@alexandra

"Belli bir süre zarfında, hiç kimse, yalnızken bir yüz, kalabalıkta başka bir yüz takınamaz. Çünkü sonunda kendisi de gerçek olanı karıştırır."
İlk Korku
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

" Ben Las Vegas'a gitmem. Neden gitmem biliyor musun? İnsanların hayatıyla kumar oynamak varken neden parayla oynayayım? "
İlk Korku
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Adalet için kerhaneye düzüşmek için mahkemeye git.
İlk Korku
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

"Belki hata yaptım ama yanlışım yok."
İlk Korku
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Edward Norton Filmleri
Dövüş Kulübü, American History X, Sihirbaz gibi ünlü filmlerde rol alan ABD'li oyuncu Edward Norton'un mutlaka izlenmesi gere...
51
FİLM
Kitap Kurtlarının İzlemesi Gereken Kitaplarla İlgili Filmler
Kitap, kütüphane, yazarlık gibi konular üzerinden ilerleyen, kitap kurtlarının mutlaka izlemesi gereken kitaplı filmler liste...
19
FİLM
Sürpriz Sonuyla Şaşırtacak Filmler
Tahmin ettiğimiz şekilde devam ederken bir anda ters köşe yaparak gözlerimizin fal taşı gibi açılmasına sebep olan sürpriz so...
9/10
27 oy
Sence kaç puan almalı?
0