up
ara

Sleeper

(1973)

Sleeper Konusu ve Özeti

Sleeper
Başrollünde oyuncu Woody Allen yer aldığı, yönetmenliğini Woody Allen üstlendiği film
Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, Komedi türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Sleeper isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 89 dk
Yapım: 1973 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Woody Allen
A.W.D

A.W.D

@pesimist

Gülmeye ihtiyacınız varsa
ve woody allen esprilerini seviyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.
Sleeper
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
zemberek kuşu

zemberek kuşu

@zemberekkusu

KOZMİK KAZIK paylaşım fotoğrafı
KOZMİK KAZIK
Mide ülserinden cryonicse evrilen bilim kurgu parodisi, Woddy Allen’ın sistem, din ve dönem dokundurmalarıyla karşımıza çıkıyor. Jazz müzik ve bolca güldürme efekti kullanılmış filmde. Dinamiği yüksek ve oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra dönemin ünlülerine göndermeler fazlaydı, ön bilgi yoksa çoğu espiriyi kaçırabiliyorunuz. Filmi izlerken ufak notlar alıp, bu kim ( Bill Graham, Norman Mailer, Scott Fitzgerald vs) diye hakkında bilgi sahibi olduktan sonra espiriler daha anlamlı geliyor. Filmin konusu ise; 1973 yılında ülserden hastaneye yatan Miles bir komplikasyon sonucu dondurulur. Alüminyum folyoyla mumyalayarak (gözlükleriyle birlikte) bir kapsüle yerleştirilir. 200 yıl sonra gizlice buzu çözdürülür. Bilim insanlarının amacı Miles’ı hükümetin yürüttüğü Aires projesine karşı kullanmak. Bunun için Miles’ın devrimcilere ( amaçları marksist hükümeti getirmek) katılıp iktidarı devirmek. Bu uğurda başına gelen kalmaz tabi; robot kılığına girer, hizmetçilik yapar, beyni sadeleştirilir vs. Amacına ulaşsa bile hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilir, farklı yüzler ya da burunlar aynı olaylar. Filmde hemen hemen her şey siyah, beyaz ve griyken sadece kolluk güçleri kırmızıdır. Lüks ve konfor her yeri istila etmiş insanlar sadece haz almanın derdinde. Tek yaptıkları sanat ve sex, bunlar içinde makineleri var tabi. Eşcinsel robotlar, devasa sebzeler, iki yüz yıllık volkswagenle ilginç sahnelere şahit oluyoruz. Çabucak biten bi film için oldukça iyiydi. Wılles’ın kıyamet kitabını okuduğumdan beri zamanda ilerleme ya da gerilemelerde mikropların etkisine takılır oldum. Miles 70’lerden değişik virüsler getirse fena olmazdı sanki. Filmden bi alıntıda ekleyelim:
Luna: Tanrıya inanır mısın?

Miles: Sanırım bana teolojik varoluşçu ateist diyebilirsin. New Jersey’in bazı bölümleri hariç, evrenin yaratılışının ardında belirli bir zeka olduğuna inananırım. Ya sen?

Luna: Orda bizi izleyen bir tanrı olduğuna inanıyorum.

Miles: Ne yazık ki, o devlet.
Sleeper
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 10 yorum beğen ikon
pta (@pta)
Allen'in 70'ler komedileri pür eğlence ya , sonra başka dertler edindi
27.01.19 beğen cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Hangi filmleri?
27.01.19 beğen cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Zelig’ten sonra başladım işte izlemeye, gittiği yere kadar artık😅
27.01.19 beğen 1 cevap
8.8/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0